SME

Ľadovce na Mount Evereste sa zmenšujú, v snehu našli mikroplasty

Himaláje sú z klimatického a ekologického hľadiska málo preskúmanou oblasťou.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

Rozloha ľadovcov na Mount Evereste a v jeho okolí sa od 60. rokov zmenšila, taký je záver dvojmesačnej vedeckej expedície, o ktorej informoval špecializovaný magazín One Earth.

Vedci tiež po prvýkrát potvrdili prítomnosť mikroplastov v snehu na najvyššej hore sveta.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ľadu na najvyššej hore sveta ubúda

"Dnes ľadovce pokrývajú celkovú plochu 419 kilometrov štvorcových, to je o 21 kilometrov štvorcových menej ako v roku 1962," povedal bádateľ Owen King. Podľa neho sa rozmery ľadovca zmenšujú aj vo výškach nad šesťtisíc metrov nad morom. V priemer sa ľadovce od roku 1960 zmenšili o sto metrov ročne.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa vedcov sú Himaláje z klimatického a ekologického hľadiska relatívne málo preskúmanou oblasťou.

"Himaláje je nutné lepšie spoznať, pretože asi 20 percent obyvateľov planéty odtiaľ čerpá vodu," povedal vedúci vedeckej expedície Paul Mayewski. Podľa dostupných údajov sa priemerná teplota na vrchole Mount Evereste zvýšila za posledných 30 rokov o jeden stupeň.

Otepľovanie môže ľuďom výstup na najvyššiu horu v budúcnosti uľahčiť. Pokiaľ by sa oteplenie udržalo v limite dvoch stupňov Celzia od predindustriálnej doby, tak by sa atmosferický tlak na vrchole Mount Everestu zvýšil o štyri až päť hektopascalov. "Tak by bolo ľahšie vystúpiť na vrchol bez kyslíka," uviedol francúzsky denník Le Monde.

Vedci sa pokúsili nainštalovať na hore meteorologickú stanicu. Prvýkrát sa im to nepodarilo pre vysoký počet návštevníkov. Nakoniec stanicu umiestnili vo výške 8430 metrov nad morom.

SkryťVypnúť reklamu

Mikroplasty v snehu aj riekach

Misia, ktorej sa zúčastnilo 34 vedeckých pracovníkov a v oblasti prebývala na jar minulého roka, mala za úlohu detailne preskúmať Mount Everest a zaznamenať zmeny, ktorými najvyššia hora sveta prechádza.

"Odobrané vzorky preukázali prítomnosť výrazného množstva polyesteru, akrylu, nylónu a propylénu," povedala bádateľka Imogen Napperová z univerzity v britskom Plymouthu. Podľa nej sa prítomnosť mikroplastov "potvrdila v každej skúmanej vzorke snehu. O niečo menšiu prítomnosť mikroplastov preukázali aj vo vodách riek a potokov, ktoré z Mount Everestu stekajú.

Podľa vedcov môže výskyt mikroplastov súvisieť s vysokým počtom turistov a horolezcov, ktorí každoročne stúpajú na Mount Everest. Ich výbava je totiž vyrobená z nájdených materiálov. Mikroplasty by však mohli byť hore prinesené aj silnými himalájskymi vetrami.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu