Ako sa cítite neustále ožarovaní mobilmi?

Mobilný telefón je "slabým zdrojom rádiového signálu". Túto informáciu nájdete v každom manuáli k mobilu, zároveň s prehlásením, že výrobok neprekračuje maximálnu povolenú hodnotu SAR (Specific Absorption Rate) - norma je 2 W na kilogram telesnej hmotnos

Mobilný telefón je "slabým zdrojom rádiového signálu". Túto informáciu nájdete v každom manuáli k mobilu, zároveň s prehlásením, že výrobok neprekračuje maximálnu povolenú hodnotu SAR (Specific Absorption Rate) - norma je 2 W na kilogram telesnej hmotnosti.

Hodnoty SAR pri rôznych typoch mobilov sú dosť rozdielne, cca od 0,12 do 1,2 W/kg - teda pohybujú sa v pomerne širokom rozpätí (na stránke (http://www.sarvalues.com/eu-complete.html sú uvedené hodnoty pre množstvo typov mobilov). Zjednodušene sa dá povedať, že lacné typy majú určite zlú hodnotu SAR, kým drahé môžu mať dobrú, ale takisto aj pomerne zlú. Je pravda, že sú slabým zdrojom rádiového signálu? Je to relatívne - v porovnaní s anténou rádiového alebo televízneho vysielača alebo mikrovlnného spoja určite. Každé elektrické a elektronické zariadenie je zdrojom elektromagnetického žiarenia. Hlavne v posledných rokoch masívne pribúdali všade okolo nás zdroje tzv. elektrosmogu, a výskumné pracoviská v zahraničí začali venovať pozornosť aj tomuto javu, hlavne z hľadiska pôsobenia na ľudský organizmus.

Z čoho je podozrivé žiarenie mobilov

Stretol som sa s rôznymi prameňmi informácií, niektorými pravdepodobne viac dôveryhodnými, inými menej (pričom sa nedá vylúčiť ani čistokrvné šírenie poplašných správ).

Stránky venujúce sa tejto téme (http://www.mwm.cz/CD/c1151.htm ), odvolávajúce sa na pozorovanie zdravotného stavu ľudí, dlhodobo pracujúcich so zdrojmi mikrovlnného žiarenia uvádza nasledovné hororové symptómy: vznik nádorov mozgu, narušenie DNA, negatívne pôsobenie na červené krvinky a lymfocity, vznik akútnej leukémie, pokles množstva a kvality spermií u mužov, zvýšené riziko potratu. Ďalej celý rad symptómov, ktoré boli zhrnuté pod označenie "Mikrovlnný syndróm": zvýšená únava, zvýšená podráždenosť, bolesti hlavy, nevoľnosť, poruchy srdcového rytmu, poruchy spánku, atď. Uvedené symptómy uvádza stránka na základe pozorovania zdravotného stavu ľudí, dlhodobo pracujúcich so zdrojmi mikrovlnného žiarenia. Problematike elektrosenzitivity sa v zahraničí venuje napríklad Švédska asociácia pre elektrosenzitivitu (http://www.feb.se/index_int.htm). Na rozdiel od našich médií, vo Švédsku alebo Veľkej Británii aj seriózne médiá prinášajú články, ktoré v súvislosti so žiarením mobilov bijú na poplach. U nás si spomínam na jediný príspevok na túto tému v televízii, a skutočne ojedinelé články a diskusie. Kto by mal ľudí informovať, varovať a odporúčať používanie mobilov obmedzovať? Hlavne samotní mobilní operátori - utópia? nepôjdu proti vlastným ziskom, ale verím, že príde čas, keď to budú musieť začať robiť - podobne ako sú dnes tabakové koncerny nútené varovať spotrebiteľov pred následkami fajčenia. Pravidelnou jednou varovnou SMS-kou denne?

Podľa serióznych zdrojov skutočne ešte nebola s určitosťou dokázaná škodlivosť, ale indície sú a 7 - 8 rokov masového rozšírenia mobilov je príliš krátka doba na to, aby sa mohli prejaviť všetky možné následky. Môže to trvať ešte niekoľko rokov, a môže sa to v plnom rozsahu prejaviť až na nasledujúcej generácii.

Nejdem sa venovať žiareniu vysielacích a prijímacích antén GSM a mikrovlnných spojov, ktoré v posledných rokoch pokryli každú významnejšiu strechu, hoci aj toto môže byť vážny problém. Na rozdiel od nášho malého nerozlučného a nevinne vyzerajúceho spoločníka, k strešným anténam sa aspoň nepribližujeme do intímnej vzdialenosti. Výkon mobilu je max.

2 W a pracuje na frekvencii 900 alebo 1800 MHz, čo je niekde medzi hornou hranicou pásma televízneho vysielania a mikrovlnami. Výkon 2 W - dá sa polemizovať, či je relatívne malý alebo relatívne obrovský - ja sa prikláňam k tomu obrovskému - o malom výkone by sme mohli hovoriť, keby bol rádove - povedzme v miliwattoch. Praskanie v reproduktoroch rádií alebo televízorov pri nadväzovaní spojenia (ešte pred zvonením) snáď môže byť jedným z dôkazov, že ide o pomerne silný zdroj rádiového signálu.

Dospel som k názoru, že používanie mobilu bude vhodné obmedzovať. Nie na základe exaktných výskumov, len na základe mojich subjektívnych pocitov, ktoré sú ale natoľko intenzívne a jednoznačné, že mám ten- denciu o negatívnom pôsobení žiarenia mobilov vôbec nepochybovať. Považujem sa za tzv. elektrosenzitívnu osobu. Zrejme nie každý pôsobenie žiarenia vníma, ale to neznamená, že tým čo ho nevnímajú, neškodí. Takým hovorím - "Černobyľ si tiež necítil, a škodil ti". Podľa mojich doterajších skúseností z diskusií na túto tému, očakávam, že niektorí ma nazvú paranoikom ("namýšľaš si to", často počúvam), ale nájdu sa takí čo budú súhlasiť, že používanie mobilu nie je bez vplyvu na ľudský organizmus. Priznávam vlastnú miernu závislosť na SMS-kách, e-mailoch a diskusných fórach - aby ste si nemysleli, že po zaktivovaní tohto článku sa vrátim do jaskyne.

Ako pociťujem účinky žiarenia mobilov

Ten nepríjemný pocit po mobilnom telefonáte ťažko opísať slovami. Rozbolí ma hlava, a viem aj lokalizovať v ktorej časti. Taká štípavá bolesť hlavy. Zhorší sa nálada, koncentrácia. Brutálne narušenie celkovej rovnováhy. Čím je telefonát dlhší, tým horšie. Účinky, aj keď slabšie, cítim aj pri odosielaní SMS. (Žiarenie mobilu údajne ovplyvňuje organizmus až do vzdialenosti 1,7 m). Aj krátky 1 - 2 minútový telefonát v neskorých večerných hodinách mi totálne naruší spánok - podobne ako silná čierna káva. Preto vypínam už 2 hodiny predtým ako chcem ísť spať. Mať dlhodobo zapnutý mobil v blízkosti tela - vo vrecku, na opasku, ale aj v taške, v ruksaku - sa mi zdá ešte horšie ako samotné telefonovanie. Spôsobuje bolesť hlavne v oblasti solárneho plexu - fyzickú bolesť, vôbec nepreháňam, ak svoje pocity z blízkosti zapnutého mobilu nazvem fyzickou bolesťou. Pridružuje sa zvláštny druh nepokoja a pocit tlaku v očiach. Hands-free veľmi nepomáha - dokonca podľa niektorých názorov je to ešte horšie ako bez, pretože káblik pôsobí ako ďalšia anténa, ktorá končí slúchadlom priamo v uchu. Kúpil som si pomerne drahý mobil s extrémne nízkym vyžarovaním - až 7-krát nižším SAR ako mal ten predchádzajúci, ale som dosť sklamaný, pretože podľa mojich subjektívnych pocitov je síce o niečo lepší čo sa týka účinkov žiarenia, ale maximálne tak o 20 %. Najväčšia záhada pre mňa je, prečo mi prekáža prítomnosť zapnutého mobilu v blízkosti tela, keď mobil by mal vyžarovať len počas hovoru (najviac pri nadväzovaní spojenia), pri vyhľadávaní siete a počas odosielania / prijímania SMS. V kľudovom zapnutom stave by nemal trvale vyžarovať, nanajvýš občas cyklicky nadväzovať spojenie so základňovou stanicou.

Čo mi vadí najviac

Pobyt na miestach, kde je na malej ploche množstvo zapnutých mobilov, napr. v dopravných prostriedkoch, v kine, v tlačenici. Uzavreté kovové priestory kde je x zapnutých mobilov ako autobusy, vlaky, alebo 4 zapnuté mobily v aute - takéto priestory treba považovať za priestory doslova zamorené žiarením mobilov. Vtedy "pražia" na zvýšený alebo plný výkon. Takú koncentráciu mobilov cítim tak intenzívne, že ma to vyslovene bolí! Bolo by zaujímavé zistiť, či sa v takom preplnenom autobuse vôbec nachádza niekto, kto nemá pri sebe zapnutý mobil. To je dilema - prisadnúť si k peknej babe (ktorá určite má) alebo radšej k špinavému bezdomovcovi? (ale ten dnes už má tiež). Dúfať, že nebudú nikomu volať, ani nikto si v týchto chvíľach nespomenie na nich. Ak budú volať, budú držať mobil 15 cm od mojej hlavy, a jedinou útechou bude, že sebe škodia viac ako mne.

Práve vyžarovanie je príčinou, prečo mobil nemôže úplne nahradiť pevnú linku - aj keď má nepomerne viac funkcií, na dlhšie "vykecávanie" s priateľmi sa nehodí. Ja som pevnú linku doma tiež zrušil, z finančných dôvodov, ale na druhej strane, kto by mi dnes na pevnú linku domov volal, a komu by som volal ja? Tak rád by som si po večeroch pokecal s priateľmi cez pevnú linku, ako kedysi... Operátor pevnej telefónnej siete by mohol jednu z reklamných kampaní postaviť aj na ne-žiarení pevných liniek (navádzam na nekalú súťaž?) - toto bude asi tiež utópia, hlavne potom ako získali majetkový podiel v jednom z mobilných operátorov.

Používanie mobilu u mňa akoby naštartovalo citlivosť aj na iné zdroje elektro-magnetického žiarenia, ako sú PC monitory, TV obrazovky. Môj starší, asi 15-ročný televízor podozrievam zo silného vyžarovania, pretože ma pred ním prudko rozbolí hlava - a to aj keď sedím na druhom konci veľkej izby, 6 m od obrazovky. Kúpil som si LCD monitor, odporúčam každému - má omnoho nižšie vyžarovanie ako klasický CRT monitor "televízorového" typu. Keď si výnimočne sadnem k starému monitoru, prudko ma rozbolí hlava. Sú ľudia, ktorým vadia aj nízkonapäťové vedenia (220 V, 50 Hz), ktorí kvôli kľudnému spánku vypínajú hlavný istič v dome - radšej nechajú roztopiť chladničku - toto ja ale potvrdiť nemôžem, toto mi nevadí.

Mobily sa mi zdajú zo všetkého najhoršie. Rádovo, bezkonkurenčne. Hoci sa podozrenia zo škodlivosti na ľudské zdravie ešte nepotvrdili, už to, že spôsobuje bolesti hlavy, stratu koncentrácie alebo poruchy spánku, je dosť zlé na to, aby sa s tým niečo začalo robiť. A najviac sa obávam, či nebudú postihnuté deti, ktoré odmalička vyrastajú s mobilmi. Už len veľkosťou hlavičiek detí sa dá dokázať, že deťom to môže škodiť ešte podstatne viac, a navyše deťom sa ešte len vyvíja imunitný systém. Mladé mamičky kľudne dávajú svoj mobil do kočíkov k bábätkám! Možno nikdy nepočuli o možnej škodlivosti, kto im to má povedať?

Ako sebecky používam mobil

V tomto smere sa správam veľmi sebecky. Snažím sa volať čo najkratšie. Dlhšie telefonáty sa snažím vybavovať z pevnej linky (z práce.). Nie som stále zapnutý, ale 2 - 3 krát denne kontrolujem SMS-ky. Držím mobil aspoň 1 cm od ucha - vtedy ešte počujem (intenzita žiarenia klesá so štvorcom vzdialenosti, takže - ak nemusíte, netlačte k uchu, ale naopak - snažte sa oddialiť). Čo sa dá vybaviť SMS-kou, vybavím radšej SMS-kou a nevolám. Hovorím, ak skutočne niečo potrebuješ, pošli SMS, ja ich 2-3 krát denne čítam. Keď niekto volá na mobil keď som v práci, zruším ho a zavolám mu z pevnej linky. Volám radšej vonku ako vnútri (hlavne nevolám z auta, autobusu, ... - v takýchto priestoroch to najviac "praží" - kto skutočne potrebuje volať za jazdy z auta, odporúčam nainštalovať hlasitú súpravu a vonkajšiu anténu). Majitelia bavorákov a džípov, dúfam, teraz spozorneli. Sú miesta kde som zásadne vypnutý: na prechádzke v lese, na kúpalisku, v kine, v MHD (hoci v tlačenici tým veľa nezískam, keď všetci ostatní sú zapnutí.) V práci a doma mám zapnutý mobil čo najďalej od tela - aspoň 2 m. Nechápem ľudí, ktorí majú v práci alebo doma mobil vo vrecku košele (priamo na srdci!) - leniví siahnuť po zvoniacom mobile čo len o pár desiatok centimetrov ďalej. Volajú vám kolegovia z vedľajších kancelárií na mobil a nie na klapku? Pretože vaše mobilné číslo majú v pamäti svojho mobilu a sú leniví vyťukávať klapku. Tzv. inverzný spôsob mobilnej komunikácie: keď odchádzam z domu, zapnutý mobil nechávam doma, a ak sa pohybujem s mobilom po uliciach, tak s vypnutým.

Som rád, že mám také zamestnanie, v ktorom nemusím byť neustále na príjme mobilu. Keby som mal dnes 15 alebo 18, tiež by som si asi nemohol dovoliť mať vypnutý mobil. V tomto veku, kto máva vypnutý mobil, alebo kto ho (dokonca!) nemá, tak mu hrozí, že môže veľa príležitostí prepásť, ak nie totálna izolácia. Vlastne som šťastný, keď si uvedomím, že som mohol vyrásť bez mobilu. Teraz v práci sedíme v miestnosti, kde je 10 počítačov a 10 mobilov. Ešte niečo: moje subjektívne vnímanie žiarenia mobilov závisí aj od momentálnej kondície: ak som čerstvý, dobre vyspaný, vadí mi viac, ak unavený, nevyspaný, vadí mi menej. Ak si dám (výnimočne) 3 - 4 pivá, necítim nič! Môžete okolo mňa "mobilovať" koľko len chcete, až do bezvedomia (vášho). Ale - toto že má byť riešením elektrosenzitivity?!

Veľmi si želám, aby som sa mýlil, a aby žiarenie mobilov nikomu neublížilo.

n

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Armádny generál: S migmi si načas vystačíme, no bude to drahšie

Udržanie starých stíhačiek bude drahé, Rusi si môžu zapýtať viac. Nebo by nám však dočasne mohli ochrániť aj Česi či Poliaci.

Nadhľad Matie Lenickej

Radi by sme mali istotu, že ráno ešte bude svetlo

Rozumieme, komu najviac nahráva a vyhovuje Kiskova kauza.

Komentár Petra Schutza

Gajdošovi sa veriť nedá, pre Danka

V Smer-SNS-Híd je kapitán veľkým pánom.

EKONOMIKA

Do Moricových železničných opravovní vstupuje nový investor

Budamar získa tretinu v ŽOS Vrútky.

Neprehliadnite tiež

Microsoft rozseká Windows 10 Mobile, chystá modulárnu Andromedu

Nová stratégia zníži náklady na vývoj i podporu. Microsoft chce byť dostupnejší pre výrobcov.

Geológ: Ochladili Zem a vyhubili ľudí. Našu planétu čaká supererupcia

Výbuch supervulkánu by bol aj dnes katastrofický, hovorí geochronológ Martin Danišík, ktorý publikoval v prestížnom vedeckom časopise.

Klimatológovia: Hurikány spôsobili tento rok najdrahšie škody v histórii

Čo hovoria odborníci na tohtoročnú rekordnú sezónu hurikánov.

Google začal linkovať adresy a telefónne čísla

Ak často prepisujete v mobile kontaktné údaje, už to nebudete musieť opakovať.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 4. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 5. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 8. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 9. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 10. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 1. Novinka v realitnom biznise! Zatiaľ dostupné len v Grand Koliba
 2. 3 mýty, ktorým ste možno uverili. Ale ako je to naozaj?
 3. FemFest 2017 ponúkne beh na opätkoch i koncert známej speváčky
 4. Slávnostná imatrikulácia SvF STU v Bratislave
 5. Unverzita vyTVORená nápadmi študentov!
 6. Slovenské mestá môžu využiť eurofondy na zelené strechy
 7. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať
 8. Program obnovy chodníkov v Starom Meste schválený
 9. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 10. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 1. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 9 470
 2. Plug-in, hybrid alebo elektromobil? Poradíme, ako správne vybrať 3 762
 3. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 3 074
 4. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 3 061
 5. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 2 170
 6. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci 1 645
 7. Kedy sa refinancovanie oplatí? 1 632
 8. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 432
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 428
 10. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach 1 053