SME

Ako sa cítite neustále ožarovaní mobilmi?

Mobilný telefón je "slabým zdrojom rádiového signálu". Túto informáciu nájdete v každom manuáli k mobilu, zároveň s prehlásením, že výrobok neprekračuje maximálnu povolenú hodnotu SAR (Specific Absorption Rate) - norma je 2 W na kilogram telesnej hmotnos

Mobilný telefón je "slabým zdrojom rádiového signálu". Túto informáciu nájdete v každom manuáli k mobilu, zároveň s prehlásením, že výrobok neprekračuje maximálnu povolenú hodnotu SAR (Specific Absorption Rate) - norma je 2 W na kilogram telesnej hmotnosti.

Hodnoty SAR pri rôznych typoch mobilov sú dosť rozdielne, cca od 0,12 do 1,2 W/kg - teda pohybujú sa v pomerne širokom rozpätí (na stránke (http://www.sarvalues.com/eu-complete.html sú uvedené hodnoty pre množstvo typov mobilov). Zjednodušene sa dá povedať, že lacné typy majú určite zlú hodnotu SAR, kým drahé môžu mať dobrú, ale takisto aj pomerne zlú. Je pravda, že sú slabým zdrojom rádiového signálu? Je to relatívne - v porovnaní s anténou rádiového alebo televízneho vysielača alebo mikrovlnného spoja určite. Každé elektrické a elektronické zariadenie je zdrojom elektromagnetického žiarenia. Hlavne v posledných rokoch masívne pribúdali všade okolo nás zdroje tzv. elektrosmogu, a výskumné pracoviská v zahraničí začali venovať pozornosť aj tomuto javu, hlavne z hľadiska pôsobenia na ľudský organizmus.

SkryťVypnúť reklamu

Z čoho je podozrivé žiarenie mobilov

Stretol som sa s rôznymi prameňmi informácií, niektorými pravdepodobne viac dôveryhodnými, inými menej (pričom sa nedá vylúčiť ani čistokrvné šírenie poplašných správ).

Stránky venujúce sa tejto téme (http://www.mwm.cz/CD/c1151.htm ), odvolávajúce sa na pozorovanie zdravotného stavu ľudí, dlhodobo pracujúcich so zdrojmi mikrovlnného žiarenia uvádza nasledovné hororové symptómy: vznik nádorov mozgu, narušenie DNA, negatívne pôsobenie na červené krvinky a lymfocity, vznik akútnej leukémie, pokles množstva a kvality spermií u mužov, zvýšené riziko potratu. Ďalej celý rad symptómov, ktoré boli zhrnuté pod označenie "Mikrovlnný syndróm": zvýšená únava, zvýšená podráždenosť, bolesti hlavy, nevoľnosť, poruchy srdcového rytmu, poruchy spánku, atď. Uvedené symptómy uvádza stránka na základe pozorovania zdravotného stavu ľudí, dlhodobo pracujúcich so zdrojmi mikrovlnného žiarenia. Problematike elektrosenzitivity sa v zahraničí venuje napríklad Švédska asociácia pre elektrosenzitivitu (http://www.feb.se/index_int.htm). Na rozdiel od našich médií, vo Švédsku alebo Veľkej Británii aj seriózne médiá prinášajú články, ktoré v súvislosti so žiarením mobilov bijú na poplach. U nás si spomínam na jediný príspevok na túto tému v televízii, a skutočne ojedinelé články a diskusie. Kto by mal ľudí informovať, varovať a odporúčať používanie mobilov obmedzovať? Hlavne samotní mobilní operátori - utópia? nepôjdu proti vlastným ziskom, ale verím, že príde čas, keď to budú musieť začať robiť - podobne ako sú dnes tabakové koncerny nútené varovať spotrebiteľov pred následkami fajčenia. Pravidelnou jednou varovnou SMS-kou denne?

SkryťVypnúť reklamu

Podľa serióznych zdrojov skutočne ešte nebola s určitosťou dokázaná škodlivosť, ale indície sú a 7 - 8 rokov masového rozšírenia mobilov je príliš krátka doba na to, aby sa mohli prejaviť všetky možné následky. Môže to trvať ešte niekoľko rokov, a môže sa to v plnom rozsahu prejaviť až na nasledujúcej generácii.

Nejdem sa venovať žiareniu vysielacích a prijímacích antén GSM a mikrovlnných spojov, ktoré v posledných rokoch pokryli každú významnejšiu strechu, hoci aj toto môže byť vážny problém. Na rozdiel od nášho malého nerozlučného a nevinne vyzerajúceho spoločníka, k strešným anténam sa aspoň nepribližujeme do intímnej vzdialenosti. Výkon mobilu je max.

2 W a pracuje na frekvencii 900 alebo 1800 MHz, čo je niekde medzi hornou hranicou pásma televízneho vysielania a mikrovlnami. Výkon 2 W - dá sa polemizovať, či je relatívne malý alebo relatívne obrovský - ja sa prikláňam k tomu obrovskému - o malom výkone by sme mohli hovoriť, keby bol rádove - povedzme v miliwattoch. Praskanie v reproduktoroch rádií alebo televízorov pri nadväzovaní spojenia (ešte pred zvonením) snáď môže byť jedným z dôkazov, že ide o pomerne silný zdroj rádiového signálu.

SkryťVypnúť reklamu

Dospel som k názoru, že používanie mobilu bude vhodné obmedzovať. Nie na základe exaktných výskumov, len na základe mojich subjektívnych pocitov, ktoré sú ale natoľko intenzívne a jednoznačné, že mám ten- denciu o negatívnom pôsobení žiarenia mobilov vôbec nepochybovať. Považujem sa za tzv. elektrosenzitívnu osobu. Zrejme nie každý pôsobenie žiarenia vníma, ale to neznamená, že tým čo ho nevnímajú, neškodí. Takým hovorím - "Černobyľ si tiež necítil, a škodil ti". Podľa mojich doterajších skúseností z diskusií na túto tému, očakávam, že niektorí ma nazvú paranoikom ("namýšľaš si to", často počúvam), ale nájdu sa takí čo budú súhlasiť, že používanie mobilu nie je bez vplyvu na ľudský organizmus. Priznávam vlastnú miernu závislosť na SMS-kách, e-mailoch a diskusných fórach - aby ste si nemysleli, že po zaktivovaní tohto článku sa vrátim do jaskyne.

SkryťVypnúť reklamu

Ako pociťujem účinky žiarenia mobilov

Ten nepríjemný pocit po mobilnom telefonáte ťažko opísať slovami. Rozbolí ma hlava, a viem aj lokalizovať v ktorej časti. Taká štípavá bolesť hlavy. Zhorší sa nálada, koncentrácia. Brutálne narušenie celkovej rovnováhy. Čím je telefonát dlhší, tým horšie. Účinky, aj keď slabšie, cítim aj pri odosielaní SMS. (Žiarenie mobilu údajne ovplyvňuje organizmus až do vzdialenosti 1,7 m). Aj krátky 1 - 2 minútový telefonát v neskorých večerných hodinách mi totálne naruší spánok - podobne ako silná čierna káva. Preto vypínam už 2 hodiny predtým ako chcem ísť spať. Mať dlhodobo zapnutý mobil v blízkosti tela - vo vrecku, na opasku, ale aj v taške, v ruksaku - sa mi zdá ešte horšie ako samotné telefonovanie. Spôsobuje bolesť hlavne v oblasti solárneho plexu - fyzickú bolesť, vôbec nepreháňam, ak svoje pocity z blízkosti zapnutého mobilu nazvem fyzickou bolesťou. Pridružuje sa zvláštny druh nepokoja a pocit tlaku v očiach. Hands-free veľmi nepomáha - dokonca podľa niektorých názorov je to ešte horšie ako bez, pretože káblik pôsobí ako ďalšia anténa, ktorá končí slúchadlom priamo v uchu. Kúpil som si pomerne drahý mobil s extrémne nízkym vyžarovaním - až 7-krát nižším SAR ako mal ten predchádzajúci, ale som dosť sklamaný, pretože podľa mojich subjektívnych pocitov je síce o niečo lepší čo sa týka účinkov žiarenia, ale maximálne tak o 20 %. Najväčšia záhada pre mňa je, prečo mi prekáža prítomnosť zapnutého mobilu v blízkosti tela, keď mobil by mal vyžarovať len počas hovoru (najviac pri nadväzovaní spojenia), pri vyhľadávaní siete a počas odosielania / prijímania SMS. V kľudovom zapnutom stave by nemal trvale vyžarovať, nanajvýš občas cyklicky nadväzovať spojenie so základňovou stanicou.

SkryťVypnúť reklamu

Čo mi vadí najviac

Pobyt na miestach, kde je na malej ploche množstvo zapnutých mobilov, napr. v dopravných prostriedkoch, v kine, v tlačenici. Uzavreté kovové priestory kde je x zapnutých mobilov ako autobusy, vlaky, alebo 4 zapnuté mobily v aute - takéto priestory treba považovať za priestory doslova zamorené žiarením mobilov. Vtedy "pražia" na zvýšený alebo plný výkon. Takú koncentráciu mobilov cítim tak intenzívne, že ma to vyslovene bolí! Bolo by zaujímavé zistiť, či sa v takom preplnenom autobuse vôbec nachádza niekto, kto nemá pri sebe zapnutý mobil. To je dilema - prisadnúť si k peknej babe (ktorá určite má) alebo radšej k špinavému bezdomovcovi? (ale ten dnes už má tiež). Dúfať, že nebudú nikomu volať, ani nikto si v týchto chvíľach nespomenie na nich. Ak budú volať, budú držať mobil 15 cm od mojej hlavy, a jedinou útechou bude, že sebe škodia viac ako mne.

SkryťVypnúť reklamu

Práve vyžarovanie je príčinou, prečo mobil nemôže úplne nahradiť pevnú linku - aj keď má nepomerne viac funkcií, na dlhšie "vykecávanie" s priateľmi sa nehodí. Ja som pevnú linku doma tiež zrušil, z finančných dôvodov, ale na druhej strane, kto by mi dnes na pevnú linku domov volal, a komu by som volal ja? Tak rád by som si po večeroch pokecal s priateľmi cez pevnú linku, ako kedysi... Operátor pevnej telefónnej siete by mohol jednu z reklamných kampaní postaviť aj na ne-žiarení pevných liniek (navádzam na nekalú súťaž?) - toto bude asi tiež utópia, hlavne potom ako získali majetkový podiel v jednom z mobilných operátorov.

Používanie mobilu u mňa akoby naštartovalo citlivosť aj na iné zdroje elektro-magnetického žiarenia, ako sú PC monitory, TV obrazovky. Môj starší, asi 15-ročný televízor podozrievam zo silného vyžarovania, pretože ma pred ním prudko rozbolí hlava - a to aj keď sedím na druhom konci veľkej izby, 6 m od obrazovky. Kúpil som si LCD monitor, odporúčam každému - má omnoho nižšie vyžarovanie ako klasický CRT monitor "televízorového" typu. Keď si výnimočne sadnem k starému monitoru, prudko ma rozbolí hlava. Sú ľudia, ktorým vadia aj nízkonapäťové vedenia (220 V, 50 Hz), ktorí kvôli kľudnému spánku vypínajú hlavný istič v dome - radšej nechajú roztopiť chladničku - toto ja ale potvrdiť nemôžem, toto mi nevadí.

SkryťVypnúť reklamu

Mobily sa mi zdajú zo všetkého najhoršie. Rádovo, bezkonkurenčne. Hoci sa podozrenia zo škodlivosti na ľudské zdravie ešte nepotvrdili, už to, že spôsobuje bolesti hlavy, stratu koncentrácie alebo poruchy spánku, je dosť zlé na to, aby sa s tým niečo začalo robiť. A najviac sa obávam, či nebudú postihnuté deti, ktoré odmalička vyrastajú s mobilmi. Už len veľkosťou hlavičiek detí sa dá dokázať, že deťom to môže škodiť ešte podstatne viac, a navyše deťom sa ešte len vyvíja imunitný systém. Mladé mamičky kľudne dávajú svoj mobil do kočíkov k bábätkám! Možno nikdy nepočuli o možnej škodlivosti, kto im to má povedať?

Ako sebecky používam mobil

V tomto smere sa správam veľmi sebecky. Snažím sa volať čo najkratšie. Dlhšie telefonáty sa snažím vybavovať z pevnej linky (z práce.). Nie som stále zapnutý, ale 2 - 3 krát denne kontrolujem SMS-ky. Držím mobil aspoň 1 cm od ucha - vtedy ešte počujem (intenzita žiarenia klesá so štvorcom vzdialenosti, takže - ak nemusíte, netlačte k uchu, ale naopak - snažte sa oddialiť). Čo sa dá vybaviť SMS-kou, vybavím radšej SMS-kou a nevolám. Hovorím, ak skutočne niečo potrebuješ, pošli SMS, ja ich 2-3 krát denne čítam. Keď niekto volá na mobil keď som v práci, zruším ho a zavolám mu z pevnej linky. Volám radšej vonku ako vnútri (hlavne nevolám z auta, autobusu, ... - v takýchto priestoroch to najviac "praží" - kto skutočne potrebuje volať za jazdy z auta, odporúčam nainštalovať hlasitú súpravu a vonkajšiu anténu). Majitelia bavorákov a džípov, dúfam, teraz spozorneli. Sú miesta kde som zásadne vypnutý: na prechádzke v lese, na kúpalisku, v kine, v MHD (hoci v tlačenici tým veľa nezískam, keď všetci ostatní sú zapnutí.) V práci a doma mám zapnutý mobil čo najďalej od tela - aspoň 2 m. Nechápem ľudí, ktorí majú v práci alebo doma mobil vo vrecku košele (priamo na srdci!) - leniví siahnuť po zvoniacom mobile čo len o pár desiatok centimetrov ďalej. Volajú vám kolegovia z vedľajších kancelárií na mobil a nie na klapku? Pretože vaše mobilné číslo majú v pamäti svojho mobilu a sú leniví vyťukávať klapku. Tzv. inverzný spôsob mobilnej komunikácie: keď odchádzam z domu, zapnutý mobil nechávam doma, a ak sa pohybujem s mobilom po uliciach, tak s vypnutým.

SkryťVypnúť reklamu

Som rád, že mám také zamestnanie, v ktorom nemusím byť neustále na príjme mobilu. Keby som mal dnes 15 alebo 18, tiež by som si asi nemohol dovoliť mať vypnutý mobil. V tomto veku, kto máva vypnutý mobil, alebo kto ho (dokonca!) nemá, tak mu hrozí, že môže veľa príležitostí prepásť, ak nie totálna izolácia. Vlastne som šťastný, keď si uvedomím, že som mohol vyrásť bez mobilu. Teraz v práci sedíme v miestnosti, kde je 10 počítačov a 10 mobilov. Ešte niečo: moje subjektívne vnímanie žiarenia mobilov závisí aj od momentálnej kondície: ak som čerstvý, dobre vyspaný, vadí mi viac, ak unavený, nevyspaný, vadí mi menej. Ak si dám (výnimočne) 3 - 4 pivá, necítim nič! Môžete okolo mňa "mobilovať" koľko len chcete, až do bezvedomia (vášho). Ale - toto že má byť riešením elektrosenzitivity?!

SkryťVypnúť reklamu

Veľmi si želám, aby som sa mýlil, a aby žiarenie mobilov nikomu neublížilo.

n

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší
Ľudia nakupujú ovocie na trhu v Moskve 3. novembra 2023. Regály v moskovských supermarketoch sú plné ovocia, zeleniny, syrov a mäsa, ale mnohí kupujúci sa na ich výber pozerajú s hrôzou, pretože inflácia zvyšuje ich cenu.

Letné horúčavy znižujú zásoby potravín.


Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  2. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  3. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  7. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  8. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 699
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 528
  3. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 15 519
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 689
  5. McDonald's reštaurácia Košice Jazero ukončuje svoju prevádzku 10 594
  6. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 9 991
  7. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 683
  8. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 419
SkryťZatvoriť reklamu