SME
Sobota, 13. august, 2022 | Meniny má Ľubomír

Neuroimunológ Žilka: Vyvíjame slovenskú vakcínu, vyrábať sa bude v zahraničí

ACvac1 je čisto slovenská vakcína.

Norbert Žilka je riaditeľom Neuroimunologického ústavu SAV a tiež vedeckým riaditeľom spoločnosti Axon neuroscience.Norbert Žilka je riaditeľom Neuroimunologického ústavu SAV a tiež vedeckým riaditeľom spoločnosti Axon neuroscience. (Zdroj: SME - Jozef Jakubčo)

Slovenskí vedci a výskumníci vyvíjajú vakcínu proti Covidu-19. Mala by byť účinná aj u starších ľudí, u ktorých je náročné vyvolať imunitnú odpoveď.

Kedy by mohla byť slovenská vakcína dostupná a kto ju financuje, hovorí pre denník SME neuroimunológ NORBERT ŽILKA, ktorý dohliada na vývoj vakcíny v spoločnosti Axon Neuroscience.

V akej fáze vývoja je slovenská vakcína ACvac1, podali ste ju už prvým ľuďom?

Nie, vakcína ešte nie je v klinickom skúšaní (fáza, v ktorej sa očkovacia látka podáva ľudským dobrovoľníkom, pozn. red.). Blížime sa ku koncu predklinickej fázy, ktorá prebieha výhradne v laboratórnych priestoroch, či už na zvieratách, alebo na bunkových kultúrach. Monitorujeme potenciál vakcíny na jej ďalšie použitie.

SkryťVypnúť reklamu

Kedy ju podáte aj ľuďom?

Niekedy v prvej časti budúceho roku. Je veľa faktorov, ktoré to môžu ovplyvniť. Napríklad schválenie nejakého úspešného kandidáta na vakcínu, výrobný proces či mnoho iných.

Súvisiaci článok Ako napredujú vakcíny a lieky proti Covid-19? Prehľad látok, ktoré sa približujú schváleniu Čítajte 

Ak sa dovtedy schváli iná vakcína, s vývojom prestanete?

Jednoznačne by sme vo vývoji pokračovali. Myslíme si totiž, že ponúkame bezpečnú alternatívu ku komerčným prístupom. Nemáme ambíciu im konkurovať ani byť súčasťou týchto pretekov. Chceme priniesť bezpečnejší koncept, ktorý bude fungovať veľmi dobre u starších ľudí, ktorí, žiaľ, nie sú štandardnou súčasťou klinického skúšania väčšiny vakcín.

V čom sa vaša vakcína líši od ostatných vakcín proti Covidu?

Moderné vakcíny, ktoré sa dnes testujú proti Covidu-19, sú väčšinou založené na jednoduchom princípe - buď do tela vpravia celý vírus, ktorý môže byť inaktivovaný či mŕtvy, alebo si z neho zoberú krátke či väčšie časti bielkovín a tie používajú ako imunogén (látka vyvolávajúca odpoveď imunitného systému, pozn. red.). Takto pripravené vakcíny dávajú imunitnému systému možnosť výberu, ale nedostane jednoznačnú informáciu.

SkryťVypnúť reklamu

Náš prístup sa líši v tom, že sme na vírusovej bielkovine našli zraniteľné miesta, ktoré sú dôležité na to, aby sa vírus prichytil na hostiteľskú bunku. Keď tieto miesta zablokujeme, tak zamedzíme schopnosť vírusu množiť sa.

Tieto krátke úseky na bielkovinách používame ako imunogén. Imunitnému systému teda nedávame voľbu, ale jasnú inštrukciu: budeš vytvárať len protilátky proti týmto vybraným miestam a žiadne iné. Imunita nie je zahltená veľkým množstvom informácií a viac sa sústredí na rozhodujúce miesta na koronavíruse.

Súvisiaci článok Za technológiou najúspešnejších vakcín je Maďarka. Na akom princípe fungujú? Čítajte 

Ak by ste mi podali vašu očkovaciu látku, čo by sa presne v mojom tele malo stať?

V odpovedi vychádzam zo skúsenosti s vývojom a s klinickými skúškami vakcíny proti Alzheimerovej chorobe, ktorá je založená na podobnom princípe. Videli sme, že produkuje veľké množstvo protilátok, ktoré cielili proti danému miestu na bielkovine a nespôsobili žiadne nežiaduce účinky.

SkryťVypnúť reklamu

Rozdiel medzi liečenou a neliečenou skupinou bol minimálny. Jediný zreteľný efekt je sčervenanie na mieste vpichu. My ho však považujeme za žiaduci, lebo predstavuje imunitnú reakciu. Preto si myslím, že aj pri našej vakcíne proti Covidu by mala byť miera nežiaducich účinkov podstatne nižšia.

Ak všetko pôjde hladko, kedy by vaša vakcína mohla byť dostupná pre ľudí?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Viceprimátorka Bratislavy Tatiana Kratochvílová.

Čakala som spoluprácu, riešenie petržalskej električky nechali na nás, hovorí Tatiana Kratochvílová.


12. aug
Romanca Purple Hearts je novým hitom Netflixu.

Film Purple Hearts prekonal v sledovanosti aj historicky najdrahší film Netflixu.


12. aug
Húfnica Zuzana 2.

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 4 ďalší 14 h

V bieloruských väzniciach držia zhruba 1500 politických väzňov.


12. aug
SkryťZatvoriť reklamu