SME

Teleskop, ktorý hľadal mimozemšťanov, vyradia z prevádzky

Nenávratnému poškodeniu teleskopu sa snažia zabrániť inžinieri.

Obriemu rádioteleskopu v Portoriku hrozí kvôli poškodeniu skaza. Obriemu rádioteleskopu v Portoriku hrozí kvôli poškodeniu skaza. (Zdroj: TASR/AP)

Správu sme aktualizovali.

SAN JUAN. Obrovský rádioteleskop Arecibo vyše pol storočia pátral po možnej existencii mimozemských civilizácií. Teraz ho budú musieť vyradiť z prevádzky a rozobrať.

Jeho činnosť nadobro ukončila nehoda - za posledné mesiace sa na tanier s priemerom viac ako 300 metrov zvalili dve kotviace laná a poškodili jeho stabilitu.

Oprava observatória v Portoriku už nie je možná, práca na ňom by mohla ohroziť životy ľudí, píše v tlačovej správe americká Národná vedecká asociácia.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Päťdesiat na päťdesiat

"Je to ako smrť v rodine," hovorí pre Science News astronómka Martha Haynes z Cornellovej univerzity, ktorá teleskop využívala od roku 1973.

SkryťVypnúť reklamu

"Pre nás, ktorí Arecibo používame a verili sme v jeho budúcnosť, je to katastrofa."

Súvisiaci článok Teleskop, ktorý hľadal mimozemšťanov, prederavil odtrhnutý kábel Čítajte 

Arecibo nie je známy iba vo vedeckých kruhoch, objavil sa napríklad aj v bondovke Zlaté oko alebo v sci-fi snímke Kontakt.

Teleskop sa skladá z veľkého taniera, ktorý zachytáva rádiové vlny z vesmíru a smeruje ich do plošiny umiestnenej nad ním.

Mimo prevádzky je od augusta, keď sa vyvlieklo jedno z pomocných kotviacich lán, ktoré držia plošinu vo výške 150 metrov nad tanierom. Lano vtedy spadlo na plochu obrieho disku a vytvorilo v nej viac ako 30 metrov dlhú trhlinu.

Odvtedy sa inžinieri pokúšali teleskop opraviť. No začiatkom novembra sa pretrhlo ďalšie lano. Ak by inžinieri v práci pokračovali, hrozilo by, že sa odtrhnú ďalšie laná a celá štruktúra by sa mohla zrútiť.

SkryťVypnúť reklamu

Arecibo už nie je možné bezpečne opraviť, píše v tlačovej správe Národnej vedeckej asociácie Ralph Gaume, ktorý v nadácii zodpovedá za astronomický výskum.

Hľadá mimozemské civilizácie

Nepohyblivý rádioteleskop vybudovali v rokoch 1959 až 1963 vo veľkej terénnej preliačine.

Vedci pomocou neho skúmali záhadné rádiové signály z vesmíru, blízkozemské asteroidy a používali ho aj pri hľadaní známok po mimozemskom živote.

Je hlavnou časťou projektu SETI@home, ktorý sa zaoberá možnými správami z kozmu s pomocou osobných počítačov v domácnostiach alebo vo firmách po celom svete.

S pomocou tohto rádioteleskopu americkí astronómovia Russel Hulse a Joseph Taylor objavili v roku 1974 nový typ pulzaru, za čo v roku 1993 dostali Nobelovu cenu za fyziku.

Teleskop poslúžil aj ako kulisa v jednej zo záverečných scén filmu Zlaté oko zo série o agentovi Jamesovi Bondovi. Vo filme pomocou teleskopu hlavný záporný hrdina ovládal smrtiacu zbraň na obežnej dráhe.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu