SME
Utorok, 24. november, 2020 | Meniny má EmíliaKrížovkyKrížovky
NEKROLÓG

Život zasvätil odhaľovaniu šarlatánov. Zomrel iluzionista James Randi

Randi sa dožil 92 rokov.

Kanadsko-americký bývalý iluzionista James Randi, ktorý podstatnú časť kariéry strávil vyvracaním tvrdení o nadprirodzene, zomrel vo veku 92 rokov.Kanadsko-americký bývalý iluzionista James Randi, ktorý podstatnú časť kariéry strávil vyvracaním tvrdení o nadprirodzene, zomrel vo veku 92 rokov. (Zdroj: TASR/AP)

Jedni ho nenávideli, druhí milovali. Odhaľoval podvodníkov, šarlatánov, iluzionistov, veštcov, telepatov či duchovných liečiteľov. Skrátka všetkých, ktorí o sebe tvrdili, že majú nadprirodzené schopnosti alebo ovládajú mágiu.

Súvisiaci článok Fantastické zvery a skutočnosť. Čo by ste videli v Zrkadle z Erisedu? Čítajte 

Hoci kedysi bol James Randi iluzionistom a mágom známym ako Úžasný Randi, nemal s niektorými podobnými kolegami zľutovanie.

"Rozdieľ medzi nimi a mnou je, že ja aspoň priznám, že som šarlatán. Oni nie," povedal v roku 1981 pre noviny New York Times. Nepáčila sa mu nemorálnosť tých, ktorí podvodmi okrádajú ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Randi, ktorý podstatnú časť svojho života strávil vyvracaním klamstiev, zomrel v utorok 20. októbra vo veku 92 rokov.

Oznámila to jeho vzdelávacia nadácia, podľa ktorej smrť spôsobili "príčiny spojené s vekom".

Majster únikov

Randall James Hamilton Zwinge sa narodil 7. augusta 1928. Bol najstarším dieťaťom riaditeľa telefónnej spoločnosti. Bol veľmi nadaný a zvedavý, no nesmelý a samotársky. Často navštevoval verejnú knižnicu, kde sa sám vzdelával.

Už v pätnástich sa dali badať prvé náznaky jeho budúcej kariéry.

Skončil totiž vo väzení za to, že v kostole odhalil podvod kňaza. Ten o sebe tvrdil, že dokáže čítať z mysle a má dar predvídavosti, no pritom len využíval jednoduchý trik. Kňaz si vopred prečítal list v obálke, ktorú potom zapečatil a tváril sa, že sa mu zjavil jeho obsah.

Skryť Vypnúť reklamu

O dva roky nato Randi odišiel zo školy, v ktorej sa nudil a pridal sa k putovnému cirkusu.

Postupne sa vypracoval a stal sa majstrom únikov s reputáciou ako Harry Houdini, ktorý bol jeho vzorom.

Vyslobodil sa z kazajky visiac dolu hlavou nad Niagarskými vodopádmi. Chvíľu držal rekord aj v tom, že päťdesiatpäť minút vydržal uzavretý v kuse ľadu, z ktorého sa potom tiež dostal.

Svojho hrdinu Houdiniho prekonal, keď v uzatvorenej kovovej truhle prežil 104 minút, o jedenásť viac ako legendárny majster únikov.

Chvíľu dokonca vystupoval s rockovým spevákom Alicom Cooperom, ktorého na koncertoch pravidelne popravoval gilotínou.

Randi ukončil kariéru majstra únikov a iluzionistu koncom 70. rokov, keď pri nácviku jedného úniku ostal zviazaný a uväznený vo veľkej plechovke, pričom si zlomil aj dva stavce.

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

Ako verejne odhaliť podvodníkov

Už počas svojich únikových kúskov Randi ostro vystupoval proti všetkým, ktorí podobné kúsky alebo ilúzie vysvetľovali svojimi naprirodzenými schopnosťami. Hoci si postavil kariéru na klame, bol prísnym zástancom vedeckého skepticizmu - overovania tvrdení, na ktoré nie sú dôkazy.

Súvisiaci článok Newton bol na stope kameňa mudrcov Čítajte 

"Ak uveríte rečiam, ktoré do vás pchajú títo samozvaní telepati, nie ste schopní čeliť skutočnému svetu," tvrdil.

V roku 1972 verejne obvinil izraelského iluzionistu Uriho Gellera, ktorý o sebe tvrdil, že má psychokinetické schopnosti - silou mysle vraj dokáže ohýbať lyžice. Keď Gellera pozvali do nočnej televíznej šou Johnnyho Carsona, producenti sa obrátili na Randiho, aby zaistil, že izraelský iluzionista nebude môcť využiť žiadne úskoky.

Skryť Vypnúť reklamu

Randi navrhol, aby Gellerovi dali svoje vlastné rekvizity a nepustili k nim jeho ľudí. Iluzionista počas šou svoje schopnosti nepreukázal. Tvrdil, že bol pod tlakom. Gellerovej publicite to však nakoniec neuškodilo.

Obaja muži sa potom veľmi dlho sporili.

V 80. rokoch zas odhalil podvod duchovného liečiteľa Petra Popoffa. Ten o sebe tvrdil, že Boh mu zvestuje informácie o ľuďoch na jeho stretnutiach a že mu dal aj dar liečiť.

Randi však zistil, že informácie o ľuďoch mu cez naslúchadlo v uchu posúva jeho manželka. Osobné detaily jednoducho získala tak, že účastníci ich písali na modlitebné kartičky pred stretnutím.

Navyše raz na jedno stretnutie poslal muža, ktorý sa vydával za ženu s rakovinou maternice. Popoff neváhal a "vyliečil ju".

Skryť Vypnúť reklamu

Odmena za preukázanie nadprirodzena

Randi napísal viacero kníh, v ktorých rozoberal paranormálne javy a vysvetľoval podvody a ilúzie.

Známe boli aj jeho výzvy, s ktorými začal v roku 1964. Najprv ponúkal tisíc dolárov každému, kto by preukázal nadprirodzené schopnosti, no čoskoro sumu zdvihol na desaťtisíc dolárov. Málokto ju prijal.

Ak uveríte rečiam, ktoré do vás pchajú títo samozvaní telepati, nie ste schopní čeliť skutočnému svetu.

James Randi

Keď v roku 1996 založil vzdelávaciu nadáciu, ktorá niesla jeho meno, predstavil s ňou aj milióndolárovú paranormálnu výzvu. Sumu by dostal ten, kto by preukázal svoje nadprirodzené schopnosti za dodržania dohodnutých vedeckých kritérií a v kontrolovaných podmienkach.

Hoci sa zúčastnilo viac ako tisíc ľudí, nik odmenu nezískal. Výzva skončila v roku 2015.

Randi v roku 2010 prezradil, že je gej. O tri roky neskôr si zobral za manžela venezuelského umelca Deyviho Peñu, s ktorým bol v dlhoročnom vzťahu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Chcem, aby ma spálili. A potom, aby rozfúkali môj popol do očí Uriho Gellera," povedal o svojej smrti Randi.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Šarlatáni v medicíne

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Charles Darwin. Portrét z roku 1868.
Podcast Zoom špeciál

Zoom: Sú výsledky, ktorých správnosť nevieme overiť

Rozhovor s fyzikmi Máriom Zimanom a Danielom Nagajom.

Čína vyslala na Mesiac sondu, má priniesť vzorky z jeho povrchu

Vzorky z prirodzenej družice Zeme prinesie sonda po vyše 40 rokoch.

Štart čínskej sondy Čchang-e 5.

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.