Článok vyšiel pôvodne na webe denníka Washington Post.
Susan Whitbournová nakupovala potraviny vo Farminghame v Massachusetts, keď si všimla ďalšieho zákazníka. Muž, ktorý sa prechádzal pomedzi uličky a telefonoval, si stiahol z tváre rúško - čím porušil celoštátne nariadenie o prekrývaní horných dýchacích ciest.

Whitbournová, emeritná profesorka psychológie a vied o mozgu na Massachusettskej univerzite v Amherste, nazbierala všetku svoju odvahu, pristúpila k mužovi bez rúška a pripomenula mu nariadenie.
"Veď telefonujem," spomína si na jeho odpoveď.
Whitbournová verí, že aj takéto nenápadné prejavy môžu naznačovať škodlivú osobnostnú črtu - narcizmus (nadmerný až chorobný záujem o svoju osobu, zameranosť na seba, pozn. red.). Ten môže vysvetľovať, prečo niektorí odmietajú nosiť rúška.
Narcizmus a rúška
Viaceré nedávne štúdie spoločne naznačujú, že narcistické správanie môže prispievať k nedodržiavaniu pravidiel o verejnom zdraví počas pandémie koronavírusu.
"Nemôžete niekoho diagnostikovať len na základe okamžitého úsudku, ale môžete vidieť určité narcistické črty," hovorí Whitbournová.
Napríklad muž, ktorý uprednostnil telefonát pred štátnym nariadením, môže vysielať signál: "Som viac ako zákon, som výnimočný, pravidlá pre mňa neplatia a nezaujímajú ma ostatní ľudia," vysvetľuje.
Psychológovia toto nastavenie mysle často pozorujú u narcistov, ktorých charakterizuje chýbajúca empatia. Myslia si, že ich nároky sú dôležitejšie a že oni sami sú veľkolepí. Neustále vyhľadávajú uznanie, obdiv a kontrolu. Spolu s machiavelizmom a psychopatiou, tvorí narcizmus jednu tretinu "temnej triády".