SME

Hľadáme výnimočného vedca pôsobiaceho na Slovensku. Vyberte ho v hlasovaní

Spúšťame hlasovanie verejnosti.

(Zdroj: ESET Science Award)

Tento článok si môžete prečítať vďaka ESET Science Award, oceneniu Nadácie ESET, ktoré podporuje výnimočnú vedu na Slovensku.

Anketa:
ESET ScienceAward: Hlasovanie o cene verejnosti 2020
Michal Fečkan
1062
Pavol Jakubec
1122
Boris Klempa
1528
Mária Omastová
727
Fedor Šimkovic
255
Potvrďte svoj hlas
Hlasovalo: 4694

Anketa už bola ukončená.

Situácia z posledných mesiacov ukázala, že úloha vedy má vo svete nezastupiteľné miesto a jej dôležitosť bude narastať aj v súvislosti s ďalšími udalosťami, ktoré budú súvisieť s klimatickými zmenami.

Na Slovensku vzniká špičková veda. Práce najúspešnejších vedcov pracujúcich na Slovensku citujú vedci z celého sveta a technické riešenia patria medzi špičku vo svojich odboroch.

SkryťVypnúť reklamu

Výnimočných slovenských vedcov aj v tomto roku ocení počas svojho druhého ročníka ocenenie ESET Science Award. Je zamerané na prírodné, technické, lekárske a farmaceutické vedy a pôdohospodárske vedy. Organizuje ho Nadácia ESET s cieľom vyzdvihnúť osobnosti slovenskej vedy, s významným presahom v medzinárodnom priestore alebo prelomovými objavmi.

Laureáta hlavnej kategórie vyberie medzinárodná komisia. Na jej čele bude Kip Thorne, nositeľ Nobelovej ceny za fyziku. Členovia komisie budú brať do úvahy kvalitu aj praktický význam výskumu a jeho spoločenský dopad.

Zároveň v hlavnej kategórii Výnimočná osobnosť slovenskej vedy otvárame cenu verejnosti. Do 12. októbra môžete zahlasovať za jedného z piatich tohoročných finalistov. Kliknutím na vybrané meno v ankete uvedenej na začiatku článku odovzdáte hlas svojmu favoritovi. Predstavenie finalistov nájdete po kliknutí na nižšie uvedené odkazy.

SkryťVypnúť reklamu

Ocenenia udelia v stredu 14. októbra v Bratislave a cenu verejnosti odovzdá víťazovi šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová.

Vzhľadom na súčasnú epidemiologickú situáciu sa ocenenie nebude odovzdávať na plánovanom slávnostnom galavečere, ale prostredníctvom online podujatia. Verejnosť ho môže sledovať na Facebook profile ESET Science Award, ako aj na profile sme.sk dňa 14. októbra. 2020 o 13.30.

Nominovaní sú:

  • Michal Fečkan; Fakulta matematiky, fyziky a informatiky; Univerzita Komenského v Bratislave
  • Pavol Jakubec; Fakulta chemickej a potravinárskej technológie; Slovenská technická univerzita v Bratislave
  • Boris Klempa; Biomedicínske centrum; Slovenská akadémia vied v Bratislave
  • Mária Omastová; Ústav polymérov; Slovenská akadémia vied v Bratislave
  • Fedor Šimkovic; Fakulta matematiky, fyziky a informatiky; Univerzita Komenského v Bratislave

Hodnotiaca komisia

  • Kip Thorne (predseda komisie): nositeľ Nobelovej ceny za fyziku známy aj pre svoje zapojenie do tvorby sci-fi filmu Interstellar
  • Hana Dvořáková: česká chemička a filantropka
  • Fiona Watt: britská vedkyňa, ktorá je známa tým, že podrobne popisuje mechanizmy, ktoré kontrolujú obnovu a diferenciáciu epidermálnych kmeňových buniek
  • Ralf Riedel: nemecký chemik, ktorého súčasný výskum sa sústreďuje na dve hlavné oblasti – na molekulárnu syntézu progresívnych keramických materiálov pri ultra-vysokých teplotách a na použitia súvisiace s energiou, ako aj na syntézu nových materiálov prostredníctvom ultra-vysokého tlaku
  • Rolf-Dieter Heuer: nemecký fyzik, ktorý v rokoch 2009 až 2015 riadil CERN
  • Tibor Krisztin: maďarský matematik, ktorý sa venuje dynamickým systémom a diferenciálnym rovniciam; od roku 2000 je profesorom matematiky na Bolyaiovom inštitúte, patriacom pod Segedínsku univerzitu, kde v rokoch 2011 – 2014 pôsobil aj ako riaditeľ inštitútu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu