SME

Detektory zachytili doteraz najväčšiu zrážku čiernych dier

Možno bude treba prehodnotiť poznatky.

Umelecká predstava o zrážke dvoch čiernych dier, ktorých výsledkom boli gravitačné vlny GW190521. Umelecká predstava o zrážke dvoch čiernych dier, ktorých výsledkom boli gravitačné vlny GW190521. (Zdroj: Mark Myers, ARC Centre of Excellence for Gravitational Wave Discovery (OzGrav))

Astronómovia zachytili gravitačné vlny, ktoré pochádzajú z dosiaľ najväčšej zaznamenanej zrážky dvoch nezvyčajne hmotných čiernych dier.

Súvisiaci článok Zachytili zrážku čiernej diery s telesom, ktoré nevedia vysvetliť Čítajte 

Skúmaním signálu z astrofyzikálneho javu zistili, že nová čierna diera, ktorá vzišla zo zrážky, patrí do doteraz nepotvrdenej kategórie stredne veľkých čiernych dier s hmotnosťou sto až stotisíc Sĺnk.

Hlbšie porozumenie takýmto telesám môže doplniť chýbajúce poznatky o evolúcii tých najhmotnejších čiernych dier v stredoch galaxií a tiež aj o posledných štádiách života veľkých hviezd.

SkryťVypnúť reklamu

Objavy detektorov Virgo a LIGO zverejnili vo dvoch štúdiách v časopisoch Physical Review Letters a Astrophysical Journal Letters.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tresk namiesto čvirikania

Predstavte si pokojnú hladinu jazera. Keď doň hodíte kameň, z miesta pádu sa smerom von začnú šíriť vlny. Tento veľmi zjednodušený príklad znázorňuje, ako by sa mohli šíriť gravitačné vlny v časopriestore.

Súvisiaci článok Ani Albert Einstein neveril, že gravitačné vlny objavíme Čítajte 

Keď sa vesmírom pohybuje hmotné teleso, čerí okolo seba časopriestor. A ak sa takto stretnú napríklad dve čierne diery, gravitačné vlny z pohybu a zrážky môžu byť natoľko výrazné, že ich zachytia naše prístroje.

Presne to sa udialo 21. mája minulého roku. Laserové detektory Virgo a LIGO zachytili signál trvajúci len desatinu sekundy. Hoci bol veľmi krátky, vedcov okamžite zaujal.

"Nevyzeral ako 'čvirikanie', ktoré zvyčajne zachytávame. Bolo to skôr niečo ako 'tresk!' a je to najväčší signál, aký detektory zachytili," vysvetľuje v tlačovej správe Massachusettskej technickej univerzity výskumník Nelson Christensen.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C78XA na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu