SME

Cez víkend vyčerpáme ročnú kapacitu planéty a začneme žiť na dlh

Deň sa pre pandémiu oddialil.

Ilustračné fotoIlustračné foto (Zdroj: TASR/AP)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

BRUSEL. Deň ekologického dlhu v roku 2020, čiže deň, kedy ľudstvo vyčerpá všetky prírodné zdroje, ktoré Zem vyprodukuje za jeden rok, uplynie v sobotu 22. augusta.

Uviedla to vo štvrtok tlačová agentúra Belga s odkazom na správu Svetového fondu na ochranu prírody (WWF).

Fond dospel k tomuto zisteniu na základe výpočtov neziskovej organizácie Global Footprint Network (GFN). Znamená to, že ľudia budú od nedele žiť "na úver", zo zdrojov budúcich generácií, až do 31. decembra.

Slovensko žije na dlh od 21. mája.

SkryťVypnúť reklamu

Menej výrazná ekologická stopa

Toho roku deň ekologického dlhu prichádza o tri týždne neskôr ako napríklad v roku 2019. Dôvodom je široké spektrum ochranných opatrení prijímaných krajinami sveta na boj proti chorobe COVID-19.

Ľudstvo odhadom používa o šesťdesiat percent zdrojov planéty viac, než je schopná poskytnúť. Znamená to, ako keby sme v súčasnosti žili na viac ako jeden a pol Zemi.

Podľa WWF celková ekologická stopa v roku 2020 - v porovnaní s minulým rokom - klesla o 9,3 percenta. Ťažba dreva vo svete klesla o 8,4 percenta a emisie CO2 boli nižšie o 14,5 percenta.

Je to zatiaľ "historický" pokles, tvrdí fond, ale ani takýto vývoj nepostačuje na zabezpečenie udržateľnej budúcnosti.

"Nestalo sa tak pre rozhodnutie, ale pre katastrofu," varuje pre agentúru AFP prezident organizácia GFN Mathis Wackernagel.

SkryťVypnúť reklamu

Nadmerná ťažba dreva aj rybolov

Svetový fond na ochranu prírody upozornil najmä na nadmerné využívanie lesov, nadmerný rybolov a príliš vysoké emisie oxidu uhličitého.

"Zdravotná kríza v posledných mesiacoch ukázala, že politické rozhodnutia a správanie jednotlivcov môžu mať zásadný vplyv na spoločnosť. Aby však bola udržateľná, táto zmena musí byť výsledkom spoločnej vôle, a nie dôsledkom nejakej katastrofy," uvádza sa v správe Svetového fondu na ochranu prírody.

Súvisiaci článok Extrémne sucho môže trápiť strednú Európu sedemkrát častejšie Čítajte 

Podľa odkazu fondu otázky zmeny klímy a udržateľnosť by mali byť stredobodom hospodárskej a sociálnej obnovy, o ktorú sa v Európe usiluje Plán obnovy a odolnosti v hodnote 750 miliárd eur, schválený na júlovom summite Európskej únie.

Deň ekologického dlhu je pritom v silách ľudstva "oddialiť", aby nastával neskôr.

SkryťVypnúť reklamu

Približne polovica biokapacity planéty sa využíva na výrobu jedla. Podľa GFN by sa deň posunúť až o 32 dní, keby sme zabránili zbytočnému vyhadzovaniu potravín, uprednostnili rastlinnú stravu a do výroby zaviedli ekologické aj obnoviteľné postupy.

Taktiež je veľmi dôležité znížiť emisie oxidu uhličitého natoľko, že dosiahneme uhlíkovú neutralitu - rovnováhu medzi ich vypúšťaním a pohlcovaním z ovzdušia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu