BRATISLAVA. Americký multimiliardár a filantrop Bill Gates sa domnieva, že svet by sa súčasnej pandémie koronavírusu mohol zbaviť do dvoch rokov.

Napriek tomu, že pandémia napáchala po svete miliardové hospodárske škody a spôsobila mnoho zadĺžení, vidí aj pozitíva.
"Inovačné systémy v oblasti diagnostiky, nových liečebných postupov a vývoja vakcín sú skutočne pôsobivé," povedal Gates pre web WIRED.
"Nadobúdam pocit, že v prípade bohatého sveta by sme mali byť schopní do veľkej miery túto záležitosť ukončiť do konca roka 2021. Na celom svete do konca roka 2022," dodal.
Sklamaný z reakcie Spojených štátov
Už v roku 2015 rodák zo Seattlu predpovedal pandémiu, ktorá sa v ostatných mesiacoch stala skutočnosťou. Je však sklamaný zo spôsobu, akým Spojené štáty situáciu zvládali. Krajina by bola na tom lepšie, keby počas rokov pred pandémiou budovala diagnostické, liečebné a vakcinačné platformy.
“Väčšina amerických testov sú odpad, plytvaním.
„
Problémom v USA je aj testovanie.
"Väčšina amerických testov sú odpad, plytvaním," upozorňuje filantrop. Dôvodom je, že sú zastarané a trvá dlho, kým prídu výsledky.
Gates sa tiež obáva, že v rýchlej snahe nájsť vakcínu by v niektorých krajinách mohli schváliť nie celkom bezpečné verzie.
"V Číne a Rusku idú plnou parou vpred. Stavím sa, že niekde na svete sa k mnohým pacientom dostanú niektoré vakcíny bez úplného regulačného dohľadu," upozorňuje. Podľa miliardára je potrebné niekoľko mesačné rozsiahle testovanie a následné monitorovanie, či vakcíny nemajú vedľajšie účinky.
Vakcíny aj pre málo rozvinuté krajiny
Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov (Bill and Melinda Gates Foundation) je druhým najväčším prispievateľom do Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorá poskytla 9,76 percenta celkových prostriedkov.

Gates v júni podpísal kontrakt s britskou farmaceutickou spoločnosťou AstraZeneca, ktorá s vedcami z Oxfordskej univerzity vyvíja vakcínu proti koronavírusu.
Pokiaľ bude účinná, spoločnosť dokáže vyrobiť dve miliardy dávok očkovacej látky, pričom súhlasila, že dodá polovicu dávok málo a stredne rozvinutým krajinám.