SME
Streda, 17. august, 2022 | Meniny má Milica

Nová Guinea má najrozmanitejšie rastlinstvo zo všetkých ostrovov

Botanici identifikovali 13 634 druhov rastlín, z ktorých 68 percent sa dá nájsť len na ostrove.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: TASR/AP)

BRATISLAVA. Najrozmanitejšie rastlinstvo má zo všetkých ostrovov na svete Nová Guinea. Botanici, ktorí na najväčšom tropickom ostrove sveta vykonali prvý úplný súpis rastlín, objavili viac ako 13-tisíc druhov rastlín.

Ich zistenia, ktoré popisujú v žurnále Nature, by mali pomôcť pri udržaní a ochrane novoguinejskej flóry.

Najlepšie zachované ekosystémy

Nová Guinea je domovom niektorých z najlepšie zachovaných ekosystémov na planéte, či už sú to pobrežné mangrovy, obrovské územia tropického lesa či vysokohorské lúky.

SkryťVypnúť reklamu

Ako uviedol Rodrigo Cámara-Leret z Zürišskej univerzity, Nová Guinea "je rajský ostrov, ktorý sa hemží životom“ a je celosvetovo uznávaná ako centrum biologickej rozmanitosti.

Poznatky o tamojšej flóre však zostali "po celé roky rozptýlené, čo obmedzuje výskum v tejto mnohotvárnej oblasti," dodal. Odborníci z 19 krajín identifikovali a pomenovávali exempláre, z ktorých najstaršie sa datovali do 17. storočia, uchované po celom svete.

Predošlé odhady počtu raslinných druhov na ostrove sa pohybovali okolo 9- až 25-tisíc. Vedci overili totožnosť vyše 23 000 názvov rastlín z viac ako 704 000 exemplárov.

Našli pritom 13 634 druhov rastlín, ktoré patrili do 1 742 rodov a 264 čeľadí. To značne presahuje diverzitu flóry na ďalších ostrovoch, ako napríklad Madagaskar a Borneo. Z daných rastlín bolo pritom 68 % takých, ktoré sa dajú nájsť len na ostrove.

Z výskumu vzišlo napríklad najavo, že v časti ostrova, ktorý pripadá Indonézii, tvoria orchidey 17 % flóry a v Papue-Novej Guinei 20 %. Nová Guinea je tiež domovom vzácnych rododendronov a begónií, ktoré dosiaľ nikto neopísal.

SkryťVypnúť reklamu

Stromy predstavovali 29 % zo všetkých druhov. V Amazónii, ktorá je 6,4-násobne väčšia ako ostrov, je pre porovnanie 2,6-násobne viac druhov stromov.

Vypracujú plány na ochranu

Súpis rastlín z Novej Guiney teraz využijú odborníci na to, aby pripravili plány na ochranu vzácnej diverzity flóry na ostrove.

Identifikácia a pomenovanie rastlín je podľa Tima Utteridgea z Royal Botanic Gardens, Kew prvým krokom k ochrane rastlín.

"Ak ich stratíme, neexistuje spôsob, ako ich vrátiť späť z iných miest, pretože sa nedajú nájsť mimo ostrov. Máme naozajstnú zodpovednosť ochrániť tento unikátny rastlinný život," cituje botanika spravodajský portál BBC.

Odborníci varujú, že je naliehavo potrebné vykonať ďalšie botanické prieskumy s cieľom zbierať neznáme druhy, ešte predtým, ako zmiznú. Na pláne sú aj štúdie DNA.

Od roku 1970 identifikovali 2 812 nových druhov rastlín z Novej Guiney. Experti odhadujú, že v priebehu ďalších 50 rokov pribudne do 4 000 ďalších nových druhov.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Milan Uhrík predstavuje nového člena Republiky Jána Rejdu (vľavo)

Rejdu preveruje tím Gorila.


15 h

Nedostatok a veľký dopyt zvyšujú ceny suroviny a ohrozuje aj teplárne.


16 h
Peter Schutz.

Zaujímavé je, že z Vazovovej polícia vyšetruje iba nového člena Republiky.


14 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Ako sa vyvíja vojna na Ukrajine.


a 3 ďalší 54m

Neprehliadnite tiež

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 3 ďalší 7 h
Ilustračné foto.

Ľudia sú závislí od dvanástich potravín.


15. aug
Filip Dvořák, exper na umelú inteligenciu má české aj americké občianstvo.

Nepozerajte sa na umelú inteligenciu ako na nepriateľa, hovorí.


15. aug

Nové správy zo sveta vedy.


a 2 ďalší 12. aug
SkryťZatvoriť reklamu