SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky

Test: Motorola Edge+ chce byť opäť jednotkou

Mať najvýkonnejší hardvér dnes už nestačí.

(Zdroj: Matúš Paculík)

Hodnotenie

8

Motorola Edge+

Páči sa nám:
špičkový výkon
systém bez zbytočností
dobrá výbava
dizajn
fotoaparát
Nepáči sa nám:
pomalé nabíjanie
automatická úprava jasu
chýba odomykanie tvárou
Zhrnutie: Motorola sa po rokoch pokúša o návrat do segmentu prémiových smartfónov, no nie je to bez chyby. Za tisícku však ponúka veľmi zaujímavý smartfón s vynikajúcim hardvérom, skvelým displejom a veľmi dobrým fotoaparátom. Škoda pomalého nabíjania a ďalších drobností, ktoré pokazili inak vynikajúci dojem.

Motorola sa pokúša vrátiť do skupiny výrobcov prémiových smartfónov vo veľkom štýle. Po rokoch strávených v segmente cenovo dostupných modelov tak držíme v ruke smartfón, za ktorý by sa nemusel hanbiť ani Samsung.

Motorola Edge+ je stelesnením toho, čo očakávame do najlepších smartfónov na trhu. Má veľký OLED displej, jeden z najvýkonnejších mobilných čipov, množstvo pamäte, vynikajúci fotoaparát, neprehliadnuteľný dizajn a ako bonus analógový zvukový výstup a systém bez zbytočných aplikácií.

No len samotný hardvér na dosiahnutie úspechu nestačí, hlavne v segmente, kde zákazníci neodpúšťajú ani tie najmenšie chyby.

Pekný dizajn s jedným nedostatkom

Motorola si pri pokuse o návrat na výslnie najlepších smartfónov dala na vzhľade veľmi záležať. Edge+ je veľmi pekný smartfón so špecificky navrhnutým dizajnom. Na prvý pohľad zaujme výrazne zaoblenými bokmi displeja, teda prvkom starým už niekoľko rokov.

Vzhľad je elegantný a zaujímavý, ale praktické využitie zaoblenej časti je otázne. Okraje sú zaoblené až tak, že v okrajoch sa zhoršuje čitateľnosť obrazovky.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Jediným reálnym prínosom sú svetelné efekty upozorňujúce na nový hovor, nabíjanie a oznámenia. Stenčiť sa museli aj tlačidlá na blokovanie displeja a úpravu hlasitosti, ich používanie je aj napriek tomu bezproblémové.

Samotná konštrukcia je obľúbeným sendvičom zloženým z odolného skla, ktoré spolu spája hliníkový rám. V ľavej hornej časti displeja je malý výrez pre prednú kameru a nad displejom tenký reproduktor. Škoda, že sa tu výrobca neinšpiroval konkurenciou a nepoužil riešenie integrované priamo v displeji.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Snímač odtlačkov prstov integrovaný v displeji našťastie je, dokonca netrpí ani obvyklými problémami v podobe slabej presnosti a pomalých reakcií. Je plnohodnotnou alternatívou k zvyšným možnostiam zabezpečenia, pri ktorých však chýba odomknutie tvárou.

Jedinú výhradu tu máme ku konštrukcii fotoaparátu. Výrazne vystupuje z tela a bez použitia puzdra na rovnej ploche neobsedí, presnejšie je labilný a svoju polohu mení aj pri malom pohybe podložky, či stola.

Pri farebnej verzii sa vyhnite tmavej sivej, pôsobí nudne a smartfón pri nej nevynikne. Výrazne zaujímavejšia je tmavá modrá (Baltic grey), prípadne tmavá vínová.

Výkon bez konkurencie

Motorola sa pri hardvérovej výbave neobmedzovala, použitý čip Snapdragon 865 je na súčasnej špičke a je jasné, že bude mať dostatok výkonu aj za pár rokov. Preto ak sa radi hráte tie najmodernejšie hry, je Edge+ vynikajúcou voľbou.

Procesorových jadier je osem, štyri sú určené pre menej náročné operácie, tri pre náročné a jedno jadro pre tie najnáročnejšie úkony. Okrem výkonnej grafickej časti Adreno 650 má čip špeciálnu časť na spracovanie videa a fotografie, ktorá dokáže každú sekundu spracovať dáta o objeme dva gigapixely.

Čip navyše doplňuje až 12 gigabajtov operačnej pamäte a pre dáta je k dispozícii rýchle 256 gigabajtové dátové úložisko bez možnosti dodatočného rozšírenia. Pri ňom chválime použitie rýchleho rozhrania UFS 3.0, vďaka ktorému zapisuje smartfón dáta rýchlejšie aj ako najdrahší Samsung.

Motorola Edge+ je vyniká v prakticky každom teste a na trhu má skutočnú konkurenciu len v niekoľkých modeloch, ktoré by sme mohli porátať na prstoch jednej ruky. Môžete si preto byť istí, že vám pôjde plynulo každá jedna hra nielen teraz, aj počas najbližších pár rokov.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Vo výbave je aj NFC, Bluetooth vo verzii 5.1, Wi-Fi 6, USB Type C konektor, snímač odtlačkov integrovaný v displeji a samozrejme, smartfón je pripravený na siete piatej generácie. Batéria s kapacitou 5000 mAh vydrží až na dva dni bežného používania.

Nabijete ju aj bezdrôtovo, no kvôli už spomínanému vyčnievajúcemu fotoaparátu sme mali s niektorými lacnejšími bezdrôtovými nabíjačkami problém. Navyše z pohľadu maximálnej rýchlosti nabíjania by sme smartfón zaradili skôr do strednej triedy.

Na plné nabitie si totiž počkáte približne dve a pol hodiny, čo je v súčasnosti extrémne dlhá doba. Veď len nedávno čínsky Realme predstavil novú technológiu, s pomocou ktorej dokáže 4000 mAh batériu nabiť za 20 minút.

Výsledky testov

Motorola Edge+Samsung Galaxy S20Galaxy S10+Huawei P40 ProRealme X2 Pro
AnTuTu
AnTuTu score584910501866330903496572477443
AnTuTu CPU17972414829899357151808144173
AnTuTu GPU222539212502149817173560193927
3DMark
SlingShot Extreme74376780442460336023
PCMark
Work Score155031428898741410715522
Work 2.0 Score116861040377311047712645
Computer Vision Score79836415514098369329
GFXBench
Car Chase offscreen5251434547
Manhattan Offscreen12912797117110
T-Rex Offscreen209197169152184

Krásny displej a ešte lepší fotoaparát

Uhlopriečka 6,7 palca, OLED technológia, 90 Hz obnovovacia frekvencia, HDR10+ a Full HD+ rozlíšenie 1080 x 2340 bodov. Použitý displej patrí k súčasnej špičke, aj keď za tými najlepšími mierne zaostáva.

Drahšia konkurencia síce ponúka aj 120 Hz displeje, no s ohľadom na energetické nároky si Motorola vybrala správnu strednú cestu. Plynulosť je výrazne lepšia v porovnaní s klasickými displejmi, zároveň však nie je negatívne ovplyvnená výdrž batérie.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Reprodukcia farieb je vynikajúca a dostatočne verná, problémom sú len boky kvôli ich výraznému zakriveniu. Čo funguje vyslovene zle, je funkcia automatickej úpravy jasu. Systém bol počas nášho testovania častokrát zmätený a jas sme museli upravovať manuálne.

Pri fotoaparáte siahol výrobca po 108 megapixelovom snímači od Samsungu, rovnakom, aký nájdete aj v smartfóne Xiaomi Mi 10 Pro. Pri výslednej fotografii systém spája štyri body do jedného, takže výsledkom je fotka s rozlíšením 27 megapixelov.

Samozrejme aj tu je možnosť fotiť v plnom rozlíšení, no skutočný význam to má len v špecifických prípadoch. Nechýba tu optická stabilizácia obrazu a objektív má vysokú svetelnosť f/1,8.

Optickou stabilizáciou je vybavený aj teleobjektív, ktorý scénu priblíži 3-násobne. Má však výrazne menšie rozlíšenie (len 8 megapixelov) a aj horšiu svetelnosť f/2,4. Do tretice je tu ultra široké riešenie s rozlíšením 16 megapixelov a svetelnosťou f/2,2.

No pokiaľ fotíte v automatickom režime, tak aplikácia všetky fotky upravuje na rozlíšenie 27 megapixelov. V prípade tele a širokého objektívu teda softvérovo zvyšuje rozlíšenie. Pre fotky v skutočnom rozlíšení preto musíte zvoliť manuálny režim.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Kvalita fotografií je vynikajúca nielen pri dobrých svetelných podmienkach, ale aj pri fotení v interiéri, či po západe slnka. Nočná fotografia je taktiež veľmi dobrá, v tomto smere sa Motorola právom môže zaradiť medzi tie najlepšie fotomobily na trhu.

Pri videu zaujme 6K rozlíšením, no zároveň sklame obmedzenou podporou pre záznam rýchlosťou 60 snímok za sekundu. Ten totiž zvláda len pri Full HD rozlíšení.

Systém bez zbytočností

Motorola si za posledné roky vybudovala dobré meno vďaka používaniu operačného systému bez zbytočných úprav a nepotrebného softvéru. Pri Modeli Edge+ ale úplne čistý Android nečakajte, pre plnohodnotné využitie všetkých jeho možností už musel výrobca spraviť pár úprav a rozšírení.

Našťastie sa stále snaží držať svojej filozofie a nestráca čas s tvorbou zbytočných alternatív k tomu, čo ponúka Google. Nie je dôvod vytvárať vlastnú aplikáciu pre hovory, SMS správy, alebo správu kontaktov.

Načo investovať do vlastného asistenta, alebo aplikácie na správu fotografií. V telefóne preto nájdete nainštalované všetky Google aplikácie, od prehliadača Chrome, cez Mapy, Fotky, až po asistenta.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neznamená to ale, že ste odkázaní len na to, čo ponúka Google. Motorola si tu pripravila aplikáciu s názvom Moto, v ktorej nájdete prekvapivo široké možnosti personalizácie vzhľadu a správania sa smartfónu.

Na jednom mieste si môžete upraviť vzhľad systému od veľkosti písma a fontu, cez počet ikon na ploche, systémové farby až po ich tvar. Chcete iné pozadie alebo animáciu pre senzor odtlačkov integrovaný v displeji? Všetko nájdete v aplikácii Moto.

Zaujímavé sú Moto akcie, ktoré vám umožnia ovládnuť svoj telefón jednoduchými gestami. Zatrasením spustíte funkciu baterky, otočením zápästia fotoaparát. Podobné zjednodušenia ponúka aj mnoho ďalších výrobcov, no Motorola tento systém zatiaľ dotiahla do najpríjemnejšej podoby.

Po vzore Samsungu sú kraje displeja využité pre oznámenia nových hovorov, notifikácií alebo budíka. Svetelné pruhy vás upozornia na nové oznámenia, prípadne ukážu stav batérie počas nabíjania.

Pre náruživých hráčov je dostupný špeciálny Moto Gametime režim. Umožní vám počas hrania automaticky vypnúť všetky oznámenia a hovory, pri ktorých si samozrejme môžete nastaviť výnimky pre dôležité kontakty.

Skryť Vypnúť reklamu

Stále však budete mať rýchly prístup k nástrojom a zvoleným aplikáciám. Behom sekundy sa tak z hry prepnete do WhatsApp, alebo Discordu. Určite tu odporúčame vypnúť funkciu automatického prispôsobenia jasu, keďže má problém fungovať aj v bežnom režime.

Cena je odvážna

Žijeme síce v dobe tisíceurových smartfónov, no tento luxus akceptujeme len pri malej skupinke vyvolených značiek ako je Apple, Huawei, Sony a Samsung. Motorola si navyše posledné roky spokojne fungovala v strednej a nižšej triede s polovičnými cenovkami.

Edge+ je preto odvážnym pokusom o návrat do prémiovej skupiny, kde je aktuálne iPhone 11 Pro, Galaxy S20 Ultra 5G a Huawei P40 Pro. No porovnateľnú hardvérovú výbavu, zaujímavý dizajn a aj dobrý fotoaparát ponúkajú rôzne čínske značky, postupne si budujúce zázemie aj v Európe.

Určitú priemernosť nezachráni ani analógový zvukový výstup a batéria s kapacitou 5000 mAh, keďže smartfón neponúka nič zásadné navyše. Reproduktor totiž nie je integrovaný v displeji, rýchlosť nabíjania je hodná maximálne tak strednej triedy a kvôli výrazne vystupujúcemu fotoaparátu sa smartfón na rovnom povrchu rozkýva aj pri najmenšom otrase.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Motorola má pred sebou ťažké obdobie, keďže návrat k špičke nejaký čas trvá a po skvelom modeli s ohybným displejom a výkonnom Edge+ si nemôže dovoliť zaspať. Veď za dvermi je nový Note od Samsungu, na jeseň sa dočkáme ďalšieho iPhonu a Huawei je minimálne z pohľadu fotoaparátu stále neprekonateľný.

Tisíc eur je podľa nášho názoru odvážna cena, pritom je nižšia, ako na mnohých ďalších trhoch. Vo výsledku však Motorola Edge+ do kategórie najlepších smartfónov určite patrí. Nie je bez chyby, no zároveň má čo ponúknuť aj najnáročnejšiemu zákazníkovi.

Produkt na test poskytla spoločnosť Motorola.

Parametre

Motorola Edge+Galaxy S20 Ultra 5GHuawei P40 ProRealme X2 Pro
Čip:Snapdragon 865Exynos 990Kirin 990 5GSnapdragon 855+
Grafika:Adreno 650Mali-G77 MP11Mali-G76 MP16Adreno 640
Pamäť:12 GB12 / 16 GB8 GB8 GB
Dáta:256 GB128 / 256 / 512 GB256 GB128 GB
Displej:6.7" OLED6,9" dAMOLED6,58" OLED6.5" SAMOLED
Rozlíšenie:1080 x 23401440 x 32001200 x 26401080 x 2400
Fotoaparát:108 + 16 + 8 MPx + ToF108 + 48 + 12 MPx + ToF50 + 40 + 12 MPx + ToF64 + 13 + 8 MPx + ToF
Batéria:5000 mAh5000 mAh4200 mAh4000 mAh
Hmotnosť:203 g222 g209 g199 g
Aktuálna cena:999 €1,349 €999 €449 €

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Už ani fitnesscentrá či kúpaliská. Kde ešte treba testy?

Štát kúpil 64,9 milióna antigénových testov, množstvo ešte nepoužil.

5 h
Covid automat: Aké je rozdelenie okresov?

Opatrenia sú postavené na regionálnom systéme.

2 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Problém nastal počas zážihu druhého stupňa rakety Electron.

15. máj
Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

15. máj