SME

Imunita proti koronavírusu môže trvať iba niekoľko mesiacov, naznačuje štúdia

Je teda možné, že sa ľudia môžu opakovane nakaziť.

3D ilustrácia imunitnej reakcie - protilátky v kontakte s vírusovou čiastočkou. 3D ilustrácia imunitnej reakcie - protilátky v kontakte s vírusovou čiastočkou. (Zdroj: AdobeStock)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


BRATISLAVA. Imunita voči novému koronavírusu môže byť len krátkodobá. Naznačuje to nová štúdia ľudí, ktorí sa nakazili vírusom a zotavili sa z neho, informuje spravodajský portál BBC.

Vedci z King’s College London skúmali, ako si telo vytvára protilátky proti vírusu a ako dlho po vyliečení v ňom zostávajú.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na štúdii sa zúčastnilo 96 ľudí. Takmer všetci z nich mali zaznamenateľné protilátky, ktoré by dokázali neutralizovať a zastaviť koronavírus.

Súvisiaci článok Europarlament umožní urýchlenie vývoja vakcín proti COVID-19 Čítajte 

Po viac ako troch mesiacoch výskumu však ich hladina začala klesať. Zatiaľ nie je jasné, či tento pokles znamená, že sú ľudia znovu náchylní nakaziť sa koronavírusom.

SkryťVypnúť reklamu

Podobné krátkodobé reakcie sú aj v prípade iných vírusov, napríklad pri nachladnutí. Je teda možné, že sa ľudia môžu opakovane nakaziť. Ľudia bez zaznamenateľných protilátok však nemusia zostať úplne bez imunity.

V tele sa tvoria aj takzvané T-bunky, ktoré sú súčasťou imunitného systému a identifikujú a odstraňujú infikované bunky.

Na to, aby bolo známe, čo sa deje s ľuďmi v prípade druhého či tretieho kontaktu s koronavírusom, sú potrebné ďalšie a dlhodobejšie štúdie.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

V nedeľu bude mikrospln. Dochádza k nemu, keď je Mesiac blízko najvzdialenejšieho bodu od Zeme.

Počítajú podľa neho dátum Veľkej noci.


Náčelník Vesmírneho velenia Spojených štátov generál Stephen Whiting.

Podľa neho si ich vyžaduje súperenie s inými mocnosťami vo vesmíre.


TASR 1

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší 1
Výskumný tím geneticky upravil genóm vlka dravého a vytvoril kópiu pravlka obrovského, ktorý vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.

Pravlk vyhynul pred viac ako 10-tisíc rokmi.


58
SkryťZatvoriť reklamu