SME

Aquaridy, Kaprikornidy aj Perzeidy. Kedy bude možné pozorovať meterorické roje

Leto je na pozorovanie ideálne.

Ilustračná fotografia. Meteor z roja Perzeíd nad observatóriom Astronomického ústavu SAV na Skalnatom plese.Ilustračná fotografia. Meteor z roja Perzeíd nad observatóriom Astronomického ústavu SAV na Skalnatom plese. (Zdroj: Astronomický ústav SAV)

Letné mesiace už tradične poskytujú pre nadšencov astronomických úkazov veľa príležitostí pozorovať úkazy na oblohe.

Od začiatku júla až do 15. augusta môžu ľudia vidieť meteorický roj Alfa Kaprikornidy. Od 12. júla do konca augusta zas bude možné sledovať meteorický roj Delta Aquaridy, informovala hovorkyňa Slovenskej akadémie vied (SAV) Monika Tináková.

Najpodrobnejšie počasie pre Slovensko a svet Pozrite si, aké bude počasie u vás.
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozorovanie Aquaríd môže narušiť Mesiac

Delta Aquaridy sú jedným z deviatich hlavných meteorických rojov. Materské teleso roja nie je známe.

Súvisiaci článok Ako začať s pozorovaním nočnej oblohy Čítajte 

Hoci prvé záznamy o pozorovaní Delta Aquaríd pochádzajú z 19. júla 714, materské teleso roja stále nie je známe. V maxime bude možné uvidieť až pätnásť meteorov za hodinu.

SkryťVypnúť reklamu

"V roku 2020 však bude pozorovanie čiastočne rušiť Mesiac," doplnil Ján Svoreň z Astronomického ústavu SAV.

Ďalším rojom, ktorý sa dá v týchto dňoch pozorovať, sú Kaprikornidy. Ich radiant, teda miesto, z ktorého zdanlivo vyletujú, leží v blízkosti hviezdy alfa v súhvezdí Kozorožca.

"Kaprikornidy patria k pomalým rojom a v maxime aktivity môžeme uvidieť desať meteorov za hodinu," povedal astronóm. Maximum vychádza na 30. júla.

Každoročné Perzeidy

V druhej polovici prázdnin zaplnia nočnú oblohu Perzeidy. Maximum ich aktivity podľa Svoreňa nastane 12. augusta. Pozorovať ich však bude možné od 15. júla do 23. septembra.

"Roj je pozorovaný každoročne s približne rovnakou maximálnou frekvenciou 45 meteorov za hodinu. Počas štyroch dní okolo maxima stretne Zem 62 percent všetkých Perzeíd," ozrejmil astronóm.

SkryťVypnúť reklamu

Podmienky na ich pozorovanie sú v tomto roku priaznivé v prvej polovici noci. Dôvodom je, že Mesiac bude deň po poslednej štvrti a na oblohu tak bude vychádzať až po polnoci.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu