Červoň druhu Siphonops annulatus, ktorú skúmali v novej štúdii. Vedci v jej ústach objavili doteraz neznáme žľazy, ktoré by mohli vylučovať jed. Veľmi sa totiž podobajú na podobné orgány u hadov. (Zdroj: Carlos Jared)
V skutočnosti sú hady len vzdialeným príbuzným týchto málo známych živočíchov, ktoré sa nazývajú červone a patria medzi obojživelníkov.
Nová štúdia v časopise iScience naznačuje, že zdanlivá podobnosť siaha hlbšie. Minimálne jeden druh týchto podlhovastých obojživelníkov by mohol mať v blízkosti zubov žľazy uvoľňujúce jed tak ako hady.
Ak sa zistenie potvrdí, červone by tak mohli byť prvými obojživelníkmi, ktorých uhryznutie je jedovaté.
Hoci poznáme takmer dvesto druhov červoňov, tieto zvláštne obojživelníky patria k najmenej preskúmaným živočíchom na svete.
Práve ste prekročili povolený počet zariadení
Váše aktívne predplatné umožňuje prístup k zamknutému obsahu iba obmedzenému počtu prehliadačov.
Aby ste mohli pokračovať v čítaní článku na tomto zariadení/prehliadači, upravte si, prosím, zoznam zaregistrovaných zariadení v nastaveniach vášho profilu.
Narodil sa v Bratislave, študoval v Bratislave, až kým ho to nevytiahlo do Trnavy na Univerzitu sv. Cyrila a Metoda, kde vyštudoval masmediálnu komunikáciu. Aj keď sa zameral na kameru a fotografiu, niekoľko rokov prispieval recenziami, správami a inými textami na herný portál PSmania.sk. Po škole spoznával zákutia ľudského správania ako predavač v zelovoci a florbalový tréner na základnej škole a získal štátnice z tlmočenia a prekladu. Vo voľnom čase sa venuje toľkým veciam, že by to zaplnilo niekoľko ďalších riadkov, no rád spája na prvý pohľad nespojiteľné veci.