SME

Ľudia za krátky čas zvrátili viac ako šesťtisíc rokov ochladzovania

Uplynulé desaťročie bolo najteplejšie.

Ilustračná fotografia. Emisie skleníkových plynov vytvorené ľuďmi v priemysle, doprave a ďalších oblastiach zvrátili účinok viac ako šesťtisícročného ochladzovania.Ilustračná fotografia. Emisie skleníkových plynov vytvorené ľuďmi v priemysle, doprave a ďalších oblastiach zvrátili účinok viac ako šesťtisícročného ochladzovania. (Zdroj: TASR/AP)

Pred 6500 rokmi sa začala Zem pomaly ochladzovať. Avšak toto dlhotrvajúce obdobie dokázali ľudia svojou činnosťou veľmi rýchlo zvrátiť.

Ukazuje to nová štúdia v časopise Scientific Data, ktorá zrekonštruovala priemerné svetové teploty od skončenia poslednej ľadovej doby.

Za zvýšenie teploty môže priemyselná revolúcia, ktorá sa začala v polovici 19. storočia a následné uvoľňovanie skleníkových plynov do ovzdušia.

Predošlé štúdie ukázali, že do revolúcie sa svet prirodzene a pomaly ochladzoval prinajmenšom tisíc rokov. No celkové časové rozpätie nebolo úplne známe.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rýchly zvrat vývoja

"Kým prišlo globálne otepľovanie, dialo sa globálne ochladzovanie," píše v tlačovej správe Severoarizonskej univerzity hlavný autor výskumu Darrell Kaufman.

Pred 6500 rokmi teploty vyvrcholili na hodnote o 0,7 stupňa Celzia vyššej než v polovici 19. storočia. Potom sa začala planéta ochladzovať.

"Miera ochladzovania po tomto vyvrcholení bola nepatrná, približne 0,1 stupňa za tisíc rokov," ozrejmuje spoluautor Michael Erb.

Ochladenie pravdepodobne vzniklo pre pomalé zmeny v obežnej dráhe Zeme okolo Slnka, vďaka ktorým na planétu dopadalo menej slnečného svetla.

Vývoj zistili na základe analýzy dôkazov zozbieraných z celého sveta, medzi ktorými boli vzorky ľadovcov, jaskynných útvarov, morských usadenín či koralov.

SkryťVypnúť reklamu

No odkedy ľudia pred vyše 150 rokmi začali do atmosféry vypúšťať skleníkové plyny, ktoré zachytávajú teplo na planéte a bránia mu v úniku do vesmíru, svet sa oteplil o 1,1 stupňa Celzia.

Tým sa za krátky čas zvrátilo viac ako šesťtisícročné ochladzovanie.

Teploty budú len rásť

Uplynulé desaťročie bolo podľa Svetovej meteorologickej organizácie najteplejším v histórii merania. Navyše, od 80. rokov minulého storočia bolo každé ďalšie desaťročie teplejšie než predošlé.

Viaceré miesta na svete zažili minulý rok nevídané horúčavy a na ďalších zaznamenali teplotné rekordy. Vo Francúzsku napríklad namerali 46 stupňov Celzia.

Súvisiaci článok Klimatológ Pecho: Dúfam, že táto kríza nás pripraví na tú horšiu Čítajte 

Z pohľadu budúceho vývoja môže byť otepľovanie ešte výraznejšie.

"Uplynulé desaťročie bude pravdepodobne chladnejšie než priemer toho, čo príde do konca storočia a ešte ďalej," upozorňuje spoluautor Nicholas McKay.

SkryťVypnúť reklamu

Súčasným cieľom podľa Parížskej dohody je udržať otepľovanie pod dvoma stupňami Celzia. To by však znamenalo, že ľudia sa musia veľmi rýchlo vzdať používania fosílnych palív. Ideálne by bolo, ak by emisie začali klesať už tento rok. Každé odďaľovanie bude totiž vyžadovať ešte väčšie škrty emisií.

Podľa súčasných odhadov však smerujeme k otepleniu o tri až päť stupňov do konca storočia v porovnaní pred rokom 1850.

DOI: 10.1018/s41597-020-0530-7

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu