SME
Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky

Spirit pozoroval na Marse meteor

Robotické výskumné vozidlo NASA, rover Spirit, zaznamenalo na Marse prvý prelet meteoru pozorovaný z povrchu mimozemského telesa.V časopise Nature to napísal francúzsko-americký tím na čele s Franckom Selsisom zo Strediska astronomického výskumu pri ...

Snímka z panoramatickej kamery roveru Spirit, zachytávajúca meteor; graf (dole) zaznamenáva priebeh intenzity svetelnej stopy meteoru.

Robotické výskumné vozidlo NASA, rover Spirit, zaznamenalo na Marse prvý prelet meteoru pozorovaný z povrchu mimozemského telesa.V časopise Nature to napísal francúzsko-americký tím na čele s Franckom Selsisom zo Strediska astronomického výskumu pri École Normale Supérieure v Lyone.

Spirit pristál vlani začiatkom januára v kráteri Gusev, neďaleko marsovského rovníka na východnej pologuli. 7. marca 2004 zachytila jeho panoramatická kamera svetlý pás na oblohe, prebiehajúci zhruba paralelne s horizontom. Nedá sa vysvetliť inak ako prelet meteoru, čiže úlomku medziplanetárnej hmoty atmosférou Marsu. (Troška terminológie: kým čosi také letí v kozmickom priestore, je to meteoroid; keď už sa pozoruje pri prelete atmosférou planetárneho telesa, je to meteor; a keď pri lete celé nezhorí a dopadne na povrch, je to meteorit.)

Výpočty preukázali, že meteor zdanlivo vyletel z miesta pod horizontom Spiritu. Vzdialený bol 200-300 kilometrov od roveru a na oblohe preletel 13-24 kilometrov. Podľa všetkého patril do roja kométy Wiseman-Skiff. Roje meteorov sa z povrchu planéty pozorujú, keď sa planéta priblíži k obežnej dráhe kométy. Ak je to kométa periodická, jav sa opakuje a výskyt roja možno predpovedať. V prípade kométy Wiseman-Skiff a Marsu to bolo 11. marca 2004, teda časovo dosť blízko pozorovanému javu. Jeho parametre zodpovedajú rýchlosti asi 11 kilometrov za sekundu, predpokladanému pre meteory z roja spomenutej kométy. Výskum preletov meteorov na oxid uhličitý bohatou atmosférou Marsu nám môže poskytnúť užitočné poznatky aj o dianí na skorej Zemi, ktorá mávala takúto atmosféru.

Dvojča Spiritu, rover Opportunity, pristál vlani koncom januára na planine Meridiani, prakticky na protiľahlej strane Marsu. Keď tam po roku, v januári 2005, objavil asi 30-centimetrový železoniklový meteorit, takisto písal históriu. Meteorit ležal vedľa tepelného štítu pristávacieho modulu roveru, odhodeného počas zostupu. Preto ho vedci nazvali Heat Shield Rock (tepelnoštítový kameň). Išlo o prvý meteorit, ktorý sa podarilo nájsť mimo Zeme. Na Mesiaci totiž ani astronauti, ani sondy nijaký nenašli.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Bronzové predmety v tvare rebierok mohli ľudia v Európe počas Bronzovej doby používať ako peniaze.

Bronzové predmety našli aj v Česku.

4 h
Digitálna rekonštrukcia Psittacosaura ilustruje, ako zviera využívalo kloaku na signalizáciu počas dvorenia.

Vedci našli zachovanú kloaku.

25. jan
Desiatky robotických postavičiek Robi, ktoré si mohli zostrojiť čitatelia japonského časopisu DIY. 34-centimetrov vysoký a jeden kilogram vážiaci robot Robi rozpoznáva vyše 200 japonských fráz, dokáže chodiť, tancovať, behať a hrať futbal.

Roboty sa na ľudí začali podobať.

25. jan
Demänovská jaskyňa Slobody

V tomto roku uplynie 100 rokov od objavenia Demänovskej jaskyne slobody.

25. jan