SME
Sobota, 16. január, 2021 | Meniny má KristínaKrížovkyKrížovky

Pod bielou kožou sme všetci čierni

Heslo všetkých šachistov sveta znie: Sme jedna rodina. Ten, kto si prečíta strhujúci vedecko-populárny genetický thriller Spencera Wellsa Adam a jeho rod. Genetická odysea človeka (Dokořán a Argo, Praha 2005, fotografie Mark Read, preložil Martin Kalous)

Tiger Woods, najlepší svetový hráč golfu. Podľa Spencera Wellsa je pre dnešnú tvár Spojených štátov oveľa typickejší, ako si mnohí uvedomujú, pretože môže opísať svoj etnický pôvod iba so značnými problémami. Sám Woods o sebe vyhlasuje, že má afroamerický, európsky a juhovýchodne ázijský pôvod. FOTO - REUTERS

, zrejme dá milovníkom kráľovskej hry za pravdu. Oxfordský veľmajster genetiky Wells (ak zostaneme pri šachovej terminológii) totiž vďaka zmapovaniu nedávnej histórie chromozómu Y presvedčivo dokazuje, že všetkých šesť miliárd ľudí, ktorí dnes žijú na zemi, sú potomkami jediného muža. Volal sa - ako inak - Adam, a žil približne pred 60-tisíc rokmi v Afrike. Čo je, samozrejme, zaujímavé, pretože jeho partnerka, mitochondriálna Eva, žila síce tiež v Afrike, ale už niekedy pred 150 000 rokmi. Samozrejme, že sa spolu stretli, ale všetko je trochu dramatickejšie, ako to má v správnom thrilleri byť.

Adam sa asi pred 50-tisíc rokmi vydal spolu so svojimi blížnymi pod tlakom okolností (podľa všetkého to bola klimatická zmena) do Eurázie a jeho potomkovia sa dostali do takých vzdialených miest ako Kapské Mesto, Sibír alebo Ohňová zem. Putovali naozaj slimačím tempom (kilometer za rok?) a asi by im vyrazila dych rýchlosť, s ktorou dnešné ľudstvo brázdi celú Zem na súši aj na mori, ako aj technológie, aké na to používa.

"Väčšina európskych mužov vrátane mňa môže vystopovať svojich predkov počas posledných 35-tisíc rokov späť do Strednej Ázie. A čo je zaujímavé, spája nás to s malou populáciou sibírskych lovcov, ktorí si to práve v čase, keď vrcholila posledná doba ľadová, namierili do zmrznutej tundry v severovýchodnej Ázii," píše Wells.

Niekedy pred 30-15-tisíc rokmi však museli moderní ľudia prežiť jedno z najťažších období, lebo Európa sa naplno ponorila do doby ľadovej. Prežilo ju iba zopár našich predkov, a práve to je príčinou relatívne nízkej genetickej premenlivosti, ktorú dnes v Európe nachádzame.

V celom svete stretávame rôznosť farieb ľudskej pleti, rysov, veľkostí a kultúr. Genetická premenlivosť sa však zrodila už dávno pred tým, ako sa Adam vydal z Afriky. Povedané slovami profesora ľudskej genetiky z Chicaga Richarda Lewontina: Ak by prípadnú jadrovú vojnu prežili iba Kikujovia z Kene alebo Tamilci či Balijci, vyskytovalo by sa v tejto skupine ešte stále viac ako 85 percent celej genetickej rôznorodosti druhu Homo sapiens.

Wellsova strhujúca kniha upozorňuje minimálne na dva známe, nie vždy však doceňované fakty. Po prvé, evolúcia moderného človeka je oveľa kratšia, ako si mnohí z nás uvedomujú; pod bielou kožou, ktorú sme získali relatívne nedávno, sme vlastne všetci čierni. A po druhé, treba už definitívne aj v širšom povedomí pochovať myšlienku, že by ľudia v Európe, Amerike, Afrike či Austrálii mali rozdielne, od seba nezávislé korene. Sme naozaj jedna rodina, zrodená relatívne nedávno, a rasizmus nemá ani to najmenšie genetické opodstatnenie.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik

Klik: Zmazanie Trumpa je začiatok novej éry sociálnych sietí

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.
Podcast Tech_FM

Ukázali, ako by sa dala získavať energia z čiernej diery

Podcast o novinkách z vedy.

Samsung ukázal nové smartfóny, všetky s podporou 5G

Namiesto veľkých zmien prišla evolúcia.

V Indonézii objavili najstaršiu jaskynnú maľbu

Vek maľby prasaťa sa odhaduje minimálne na 45 500 rokov.

Jaskynná maľba prasaťa celebského na Sulawesi.