SME
Pondelok, 23. november, 2020 | Meniny má KlementKrížovkyKrížovky
AMERICKÁ PALEONTOLOGIČKA NA KONFERENCII V NEW ORLEANSE ODKÁZALA KOLEGOM, ABY ZAČALI HĽADAŤ INÝ KRÁTER, KTORÝ VYMAZAL VLÁDCOV DRUHOHÔR Z POVRCHU ZEME

G. Kellerová: Chicxulub dinosaurov nevyhubil

Takmer všeobecne prijímaná teória, že dinosaurov vyhubil pád meteoritu na polostrove Yucatán v Mexiku, je znovu spochybnená.

Naozaj dopad meteoritu na mexickom Yucatáne pred 65 miliónmi rokov spôsobil vyhynutie dinosaurov? Americká paleontologička Gerta Kellerová je presvedčená, že nie. ILUSTRÁCIA - ARCHÍV

Takmer všeobecne prijímaná teória, že dinosaurov vyhubil pád meteoritu na polostrove Yucatán v Mexiku, je znovu spochybnená. Podľa tímu americkej paleontologičky Gerty Kellerovej z Princetonu v New Jersey dvestokilometrový kráter Chicxulub vznikol príliš skoro na to, aby sa mohol podieľať na masovom vymieraní na konci druhohôr pred 65 miliónmi rokov.

Sklo a fosílie ako dôkaz

Kellerová oznámila na májovej konferencii Americkej geofyzikálnej únie (AGU) v New Orleanse, Louisiana, že pre toto prekvapujúce tvrdenie má dôkazy. Zistila, že medzi sedimentmi skla, rozprášenými v okolí po dopade meteoritu v Chicxulube, a fosílnymi zvyškami dinosaurov, je rozdiel až 300-tisíc rokov. "Podľa mňa je to smrteľná rana teórii dopadu chicxulubského meteoritu," cituje Kellerovú internetová verzia Nature. Ambiciózna vedkyňa kolegom oznámila, že by mali hľadať iný kráter, ktorý skutočne spôsobil vyhynutie dinosaurov.

Geofyzik Sean Gulick z Texaskej univerzity v Austine o záveroch štúdie pochybuje. Znamenali by totiž, že Zem by musel zasiahnuť iný obrovský asteroid prakticky v rovnakom období. "To je vysoko nepravdepodobné," povedal Gulick, ktorý predsedal Chicxulubskému sympóziu.

Niektorí sedimentológovia zas berú Kellerovú vážne. Paul Wignall z Univerzity v Leedse (Veľká Británia) považuje jej dôkazy za "celkom presvedčivé"; Wignall sa však na stretnutí nezúčastnil.

Prekvapila už pred dvoma rokmi

Pred dvoma rokmi Kellerová prekvapila sympózium AGU, ktoré sa konalo vo francúzskom Nice, analýzou 1500-metrovej vrstvy z Yucatánu, v mieste vzdialenom iba 60 km od chicxulubského krátera. Yucatánska vrstva, nazývaná Yaxcopoil-1, bola výsledkom medzinárodného projektu na určenie hraníc medzi kriedou (posledné obdobie druhohôr) a treťohorami. Vtedy paleontologička vyhlásila, že vznik kráteru predbehol vyhynutie dinosaurov o tristotisíc rokov, odporcovia sa však nazdávali, že vzorky sedimentu, ktoré skúmala, pochádzajú zo zosúvajúcich sa stien krátera. Kellerová však tvrdila, že paleomagnetické datovanie a presná analýza fosílií to vylučujú.

Aby vyriešila dohady, začala vŕtať 2000 kilometrov severne od krátera. V marci výskumníci vykopali tri 50-metrové jamy pri mestečku Rosebud, aby získali nové sedimenty z obdobia masového vyhynutia dinosaurov. A podľa Kellerovej tu naozaj našli ďalšie dôkazy.

Jej tím odkryl dva centimetre hrubú vrstvu skla, čo je materiál z chicxulubského dopadu. Asi 50 centimetrov nad ňou ležia sedimenty zanechané búrkami, ktoré po dopade nasledovali. Až 1,2 metra nad týmito vrstvami je však nahromadený organický materiál z drobných rastlín a živočíchov, ktorí podľahli hromadnému vymieraniu.

Kellerová získala od americkej Národnej vedeckej nadácie 40-tisíc dolárov na ďalšie vrty. Uskutočnia sa na jeseň 2006 na protiľahlej strane krátera asi 7 800 km južnejšie pri meste Recife v Brazílii. Kellerová dúfa, že tento vrt definitívne umlčí jej protivníkov. (der)

Dinosaury priťahujú ľudí stále. Od 10. mája prebieha v známom Americkom múzeu prírodnej histórie v New Yorku výstava nových fosílií. Na snímke je model Sinornithosaura, jedného z dinosaurov, ktoré boli zrejme operené. FOTO - REUTERS

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Richard Sulík
Komentár Tomáša Prokopčáka

Jedna zlá a dve dobré správy o novej vakcíne

Očkovanie je jeden z najúžasnejších objavov ľudstva.

Tomáš Prokopčák.
Tibora Gašpara poslal súd do väzby.
KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Sulík zasa berie Matovičovi hračku

Premiér sa vyhráža zatváraním a otvára maturitné ročníky.

Peter Tkačenko
BLOG INEKO

Rozbité vozovky sa dočkajú veľkých opráv

Opravy za 200 miliónov eur sa rozbehnú až v roku 2021.

Nový asfaltový koberec v časti Lán.

Neprehliadnite tiež

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.

Ľadovce na Mount Evereste sa zmenšujú, v snehu našli mikroplasty

Himaláje sú z klimatického a ekologického hľadiska málo preskúmanou oblasťou.

Čakanie v rade na vrchol Mt. Everestu 22. mája tohto roku.

V Pompejach našli zachované pozostatky dvoch ľudí (fotogaléria)

Vedci sa domnievajú, že išlo o otroka a bohatšieho muža.

V Pompejách našli zachovalé pozostatky dvoch ľudí.
Podcast Klik

Klik: Nové čipy od Applu sú veľká vec

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast Klik.