SME

Po takmer 130 rokoch v Indonézii opäť videli vzácnu jaštericu

Plaz v strese mení farbu.

Horný obrázok ukazuje plaza na konári vo chvíli, keď ho výskumníci našli. Dolný záber je po vypustení späť po odchyte. Živočích zo stresu zmenil farbu.Horný obrázok ukazuje plaza na konári vo chvíli, keď ho výskumníci našli. Dolný záber je po vypustení späť po odchyte. Živočích zo stresu zmenil farbu. (Zdroj: Reprofoto/Taprobanica: The Journal of Asian Biodiversity)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po takmer 130 rokoch v Indonézii opäť videli jeden z najvzácnejších druhov jašteríc na svete. Doteraz jediný známy exemplár našiel koncom 19. storočia taliansky bádateľ.

Súvisiaci článok Najväčšia včela na svete sa na 38 rokov stratila. Teraz ju znova našli Čítajte 

Plaz je pozoruhodný výrazným rohom, ktorý mu vystupuje z nosa.

Malú populáciu tohto strateného tvora objavili výskumníci počas nedávneho terénneho prieskumu v okolí kráterového jazera Toba na Sumatre. Zistili tak viac aj o prostredí, v ktorom plaz žije.

Objav zverejnili v časopise Taprobanica: The Journal of Asian Biodiversity.

Biológovia mali pri výskume aj trochu šťastia. V lete 2018 najprv našli mŕtve telo plaza, ktoré podľa stavu rozkladu bolo mŕtve dva až tri dni. Prekvapivé bolo, že ho medzitým žiadne zviera nezožralo.

SkryťVypnúť reklamu

Výrazný roh na nose a ďalšie anatomické vlastnosti naznačili, že by mohol patriť práve k druhu Harpesaurus modiglianii. Týchto živočíchov na ostrove nevideli od roku 1891, keď jedného našiel taliansky bádateľ Elio Modigliani.

Výskumníci sa po laboratórnej analýze vrátili k jazeru. Päť dní prečesávali jeho okolie, až raz večer našli jednu jaštericu na konári stromu. Po bližšom preskúmaní a preštudovaní poznámok bádateľa Modiglianiho sa ukázalo, že oba jedince patria skutočne k stratenému druhu.

Objavené plazy žili vo výške 1675 metrov nad morom. Kým zakonzervovaný plaz z konca 19. storočia má už modrastú farbu, živý má svetlozelené telo.

Keď bol živočích vystresovaný, farba tela sa mu zmenila na hnedooranžovú.

Aj keď boli biológovia z objavu nadšení, obávajú sa o budúcnosť tohto vzácneho zvieraťa. Našli ho totiž v nechránenej časti ostrova, kde prebieha rozsiahly výrub lesov.

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu