SME

Chobotnicu Dumbo našli doteraz v najväčšej hĺbke

Zvieratá v hĺbke musia byť prispôsobené.

Vľavo chobotnica typu Dumbo v hĺbke 5760 metrov pod hladinou mora a vpravo chobotnica v hĺbke 6957 metrov.Vľavo chobotnica typu Dumbo v hĺbke 5760 metrov pod hladinou mora a vpravo chobotnica v hĺbke 6957 metrov. (Zdroj: Jamieson, A.J., Vecchione, M. - doi.org/10.1007/s00227-020-03701-1)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V Indickom oceáne sa vedcom podarilo na záberoch zachytiť chobotnicu plávajúcu najhlbšie pod vodnou hladinou.

Zviera plávalo približne sedemtisíc metrov pod hladinou, čo je takmer o dva kilometre viac, ako doterajší rekordný záznam.

Výsledky pozorovania zverejnili v žurnále Marine Biology.

Chobotnica Dumbo

Súvisiaci článok Superinteligentná chobotnica utiekla z akvária Čítajte 

Podľa vedca Alana Jamiesona ide o takzvanú Dumbo chobotnicu, ktorej meno odvodili na základe podobnosti s animovaným slonom od Walta Disneyho.

Jamieson skúmal hlboké miesta prostredníctvom rámov s prístrojmi, ktoré spustili z výskumných lodí. Po dopadnutí na dno začali zaznamenávať všetok pohyb okolo seba.

SkryťVypnúť reklamu

Zariadenie pritom nahralo dve chobotnice, jedna s dĺžkou 43 centimetrov plávala v hĺbke 5760 metrov pod morom a druhá, 35-centimetrová, zas v hĺbke 6957 metrov.

Všade na svete

Doteraz sa vedcom podarilo nájsť hlboko pod hladinou iba vajcia či fragmenty chobotníc, pričom plávajúcu chobotnicu zaznamenali v maximálnej hĺbke 5145 metrov pod morom, a to pred päťdesiatimi rokmi na čiernobielej fotografii pri Barbadose.

Jamieson tvrdí, že chobotnice si môžu nájsť vhodné prostredie na život takmer všade na svete. Tie, ktoré žijú v takýchto hĺbkach, však musia mať prispôsobené bunky voči tlaku.

Obidve zvieratá nakameroval, keď pracoval ako hlavný vedec projektu Five Deeps Expedition. V rámci neho americký dobrodruh a milionár Victor Vescovo ako prvý človek navštívil najhlbšie miesta vo všetkých svetových oceánoch.

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1007/s00227-020-03701-1

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu