SME
Nedeľa, 24. január, 2021 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Nokia tento rok ponúkne miniatúrny tablet s Linuxom

Nokia minulý týždeň predstavila vreckový prístroj pre prezeranie webových stránok kdekoľvek, kde je dostupný bezdrôtový dátový signál. Ide o prvý produkt tohto fínskeho výrobcu, ktorý neumožňuje telefonovanie, a zároveň prvý využívajúci operačný systém .

FOTO

Nokia minulý týždeň predstavila vreckový prístroj pre prezeranie webových stránok kdekoľvek, kde je dostupný bezdrôtový dátový signál. Ide o prvý produkt tohto fínskeho výrobcu, ktorý neumožňuje telefonovanie, a zároveň prvý využívajúci operačný systém Linux.

Nové zariadenie nazvané Nokia 770 (na snímke) má širokouhlú dotykovú obrazovku s uhlopriečkou 4 palce a rozlíšením 800x480, ktorá umožňuje zobrazovať bežné internetové stránky. Do obchodov sa prístroj vyvíjaný v Nokii dva roky dostane v treťom štvrťroku tohto roka a bude stáť 350 eur.

Produkt znamená výrazné rozšírenie stratégie Nokie, ktorá sa prvýkrát vydala loviť mimo svojho hlavného teritória mobilných telefónov. Nokia chce prístroj predávať priamo cez internet, ale aj prostredníctvom internetových providerov, ktorí by ho mohli ponúkať svojim zákazníkom pripojeným cez broadband.

Zariadenie má osloviť najmä ľudí, ktorí potrebujú lacnú obrazovku navyše umožňujúcu surfovanie po internete kdekoľvek vo svojom dome, ale zároveň aj cez ktorýkoľvek bezdrôtový hotspot na cestách. Prístroj bude možné pripojiť na internet cez Wi-Fi alebo s pomocou Bluetooth rozhrania cez mobilný telefón. Informácie stiahnuté z internetu sa budú dať ukladať na pamäťové MMC karty alebo preniesť do počítača cez USB alebo Bluetooth.

Nokia 770 bude využívať výhradne softvér s otvoreným zdrojovým kódom vrátane štandardného operačného systému Linux používaného na stolových počítačoch. To podľa Nokie umožní rýchlejší vývoj nových funkcií prístroja. Firma preň bude pravidelne ponúkať nový softvér, ktorý rozšíri možnosti prístroja a budú si ho môcť stiahnuť aj všetci majitelia starších verzií. Už dnes avizuje prvé vylepšenie, ktoré by malo byť dostupné začiatkom roku 2006 - pridaná bude možnosť s pomocou Nokie 770 aj telefonovať cez internet (podpora VoIP) a využívať aj programy na instant messaging.

Hacknite nás

Nokia 770 je podľa výrobcu len prvým v rade jej nových zariadení postavených na open source programoch. Firma zároveň s predstavením nového produktu spúšťa aj webovú stránku www.maemo.org určenú pre linuxových vývojárov. Tých sa, na rozdiel od väčšiny výrobcov spotrebnej elektroniky, nebude snažiť odrádzať od "hackovania" svojho produktu, ale priamo ich nabáda, aby novú Nokiu podrobne skúmali a prípadne i vylepšovali.

Nokia si takouto podporou inovácií chce udržať náskok pred konkurenciou a zverejnením podrobností o svojom zariadení zároveň aj využiť šikovnosť miliónov svojich zákazníkov - dnes pochádza z dielní Nokie každý tretí predaný mobil na svete.

Nokia sa prvýkrát pokúsila osloviť zákazníkov zariadením mimo tradičnej definície nového telefónu v prípade herného telefónu N-Gage, ktorý umožňuje aj sledovať filmy a hrať hry. Súčasťou všetkých jej doterajších prístrojov však vždy zostával aj mobilný telefón.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zľava: Jozef Brhel, Milan Fiľo, Jaroslav Haščák a Juraj Široký.

Skupina najbohatších Slovákov má vyššie ambície ako kaviareň či reštauráciu.

11 h

Prvá vlna ich minula, druhá udrela horšie.

40m

Nemocnica nikdy nezažila toľko úmrtí.

22. jan

Neprehliadnite tiež

Podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.

23. jan

O biobezpečnosti a spôsoboch, akými bioinžinieri geneticky upravené bunky robia bezpečnými.

22. jan