SME
Streda, 21. október, 2020 | Meniny má UršuľaKrížovkyKrížovky

Čoraz viac ľudí trpí závislosťou od e-mailov

Čo zvyčajne urobíte ráno, keď vstanete z postele, ako prvé? Naraňajkujete sa? Umyjete sa? Takmer polovica Američanov dáva podľa najnovšieho prieskumu prednosť inej, dôležitejšej činnosti: skontrolovať nové e-maily.

Mnohí ľudia sa nevedia od e-mailu odtrhnúť ani počas obedňajšej prestávky či na dovolenke. ILUSTRAČNÉ FOTO - REUTERS

Čo zvyčajne urobíte ráno, keď vstanete z postele, ako prvé? Naraňajkujete sa? Umyjete sa? Takmer polovica Američanov dáva podľa najnovšieho prieskumu prednosť inej, dôležitejšej činnosti: skontrolovať nové e-maily.

Podľa štúdie internetového providera AOL a výskumnej agentúry Opinion Research Corporation je závislosť od neustálej kontroly nových e-mailov čoraz väčším problémom a mnohí ľudia sa od elektronickej pošty nevedia odtrhnúť ani na tých najmenej vhodných miestach. Osem percent ľudí si napríklad už niekedy potajomky kontrolovalo nové e-maily aj počas pracovnej porady, 12 percent na hodine v škole a každý štvrtý v posteli a v pyžame. Štyri percentá ľudí sa môžu pochváliť tým, že čítali e-maily už aj v kúpeľni, rovnako rozšírený je pozoruhodný zlozvyk skontrolovať si na mobilnom zariadení novú poštu počas šoférovania. Jedno percento ľudí už niekedy čítalo svoju elektronickú poštu aj v kostole, uvádza štúdia.

Ani deň bez e-mailu

Priemerný Američan si podľa AOL kontroluje nové e-maily päťkrát denne. Štyria z desiatich ľudí to robia hneď ráno, keď vstanú, 14 percent sa vrhne na počítač hneď po príchode z práce a rovnaké množstvo ľudí neodolá skontrolovať novú poštu tesne predtým, ako idú spať.

Pre ľudí závislých od e-mailov je nutkanie skontrolovať si novú poštu často rovnako neodolateľné, ako chuť na cigaretu u závislých od tabaku. Takmer dve tretiny napríklad podľa zistení sociológov používajú e-mail aj počas dovolenky a viac než štvrtina uviedla, že odkedy začali elektronickú poštu používať, nikdy nezažili viac než dva-tri dni bez e-mailu. Podľa odborníkov je však často závislosť od e-mailov len súčasťou väčšieho problému, napríklad závislosti človeka od práce.

Ako so závislosťou bojovať

Americký internetový provider ponúka aj niekoľko rád pre ľudí, ktorí by sa radi zbavili neustáleho nutkania sledovať svoju e-mailovú schránku. Začať vraj treba so stanovením jednoduchých pravidiel a časov, kedy si vybavovanie pošty zakážete - napríklad večer po ôsmej alebo desiatej hodine. Prospeje vám určite aj jeden deň v týždni, keď sa e-mailom vôbec nebudete venovať. Ak sa napríklad počas dovolenky neviete e-mailu úplne vzdať, vyhraďte si naň maximálne 10 minút denne, len toľko, aby ste sa mohli upokojiť, že firma bez vás skutočne neskrachovala.

Ak používate mobilné zariadenia pre prístup k e-mailu, naučte sa ich vypínať počas obedov alebo stretnutí. Takisto si skúste odvyknúť od posielania súrnych odkazov e-mailom, aby ste potom nemuseli túžobne vyčkávať za počítačom na novú správu (pre skutočne dôležité správy použite radšej telefón). Zvážte tiež možnosť doručiť niektoré informácie radšej osobne namiesto písania e-mailov kolegom v kancelárii pár metrov od vás.

Čo chýba e-mailu

AOL v štúdii zistila napríklad aj to, že traja zo štyroch internetistov používajú viac než jednu e-mailovú adresu. Skôr, než niekomu napíšete do e-mailu intímnosti, mali by ste vedieť, že pätina ľudí zdieľa svoju e-mailovú adresu so svojím partnerom, každý desiaty s deťmi alebo rodičmi a niektorí dokonca aj so spolubývajúcimi.

Respondenti dostali aj možnosť uviesť, v čom je podľa nich e-mail nedokonalý a aké nové funkcie by mu mali pribudnúť. Najviac ľudí by chcelo mať možnosť "vrátiť čas" a zrušiť správu, ktorú už odoslali. O veľkom množstve omylov a faux-pas súvisiacich s nechtiac odoslanými správami svedčí aj častá požiadavka, aby e-mailové programy ešte pre odoslaním umožnili znova prekontrolovať, komu bude správa vlastne poslaná - aby na pisateľa doslova zakričali, nech si odoslanie ešte raz poriadne premyslí.

Veľmi žiadaná by bola aj služba umožňujúca odosielateľovi zistiť, komu ďalšiemu príjemca jeho e-mail preposlal, alebo možnosť úplne ostatným príjemcom zakázať, aby správu posunuli ďalej.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Koronavírus: Slovensko má denné maximum nakazených, v hre je lockdown (minúta po minúte)

Nakazených koronavírusom na Slovensku je 25 100 osôb. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 98 obetí.

Premiér Igor Matovič po stredajšom rokovaní vlády.
Česko má najvyššie tempo nárastu šírenia nákazy spomedzi okolitých krajín.

Čo musíte vedieť o celoplošnom testovaní? Ministerstvo zverejnilo postup

Testovanie na koronavírus sa uskutoční počas troch víkendov.

Testovanie ľudí pred nemocnicou na Kramároch.
Momentka z Giro d'Italia 2020.

Neprehliadnite tiež

Koľko známych vesmírnych objektov na fotke nájdete? Fotka Tomáša Slovinského sa už tretíkrát za posledný rok stala Astronomickou snímkou dňa NASA.

Test: Fitbit Sense sú hodinky, ktoré sa starajú o vaše zdravie

Pripravte sa na množstvo štatistík a mesačné predplatné.

Podcast Zoom

Zoom: Odhalili maximálnu rýchlosť zvuku

Týždenný podcast o novinkách z vedy.