SME

Klik: Miliardy za obsah, ale appka je mizerná. Môže za to COVID

Komentovaný prehľad technologických správ.

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: SME - Miro Mezei)

Vypočujte si podcast Klik

Témy podcastu:

  • Ak máte zlý produkt a zle ho naštartujete, môže za to isto COVID
  • Ako nový herný engine môže zmeniť zábavný priemysel
  • Google vyhľadávanie si môže čítať FBI
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Unreal engine 5

Firma Epic Games odhalila novú generáciu svojho herného engine Unreal. Herný engine je softvér, ktoré sa používa pri vývoji hier. Zjednodušene ide o kostru a vnútornosti hry, na ktoré tvorcovia nabaľujú vlastný obsah. Engine sa stará o to, aby hra bežala na rôznych konzolách a poskytuje základnú technológiu pre vykreslenie herných scén.

SkryťVypnúť reklamu

Tvorcovia hier si dnes zvyknú licencovať jeden z veľkých engineov ako Unreal alebo Unity. Piata generácia Unreal engine je určená pre nadchádzajúcu generáciu herných konzol Xbox Series X a PlayStation 5.

Okrem technických vylepšení je zaujímavé aj to, že vďaka pokroku vo výpočtovej sile počítačov a konzol by mohla nová generácia uľahčiť aj vývoj hier a tvorbu obsahu naprieč filmami, televíziou a hrami.

Špičkové hry tradične vznikajú tak, že vývojári vytvoria veľmi detailný model napríklad hlavného hrdinu, ktorý potom vkladajú do hry. Používajú vizuálne triky na to, aby zachovali detaily, ale zjednodušili jeho vyobrazenie pre konzolu či počítač.

Hra tak vyzerá dobre, ale je menej náročná na výpočtovú silu. Takáto úprava modelov a scén je ale časovo aj technicky náročná, môže zabrať až polovicu času pri vytváraní obshau.

SkryťVypnúť reklamu

Epic hovorí, že nový engine spolu s novou generáciou konzol budú dosť efektívne a silné, aby mohli pracovať priamo s pôvodnými detailnými modelmi. Vývoj hier by sa tak rádovo zjednodušil, lebo by ubudlo práce s úpravou scén aj modelov.

Ako bonus by nový spôsob vývoja znamenal, že by bolo možné prebrať modely napríklad priamo z televíznej produkcie a bez mimoriadne náročnej práce s nimi pracovať v hre. Ak ste Disney a chystáte druhú sériu seriálu Mandalorian, asi budete mať pri pohľade na nový engine od Epicu celkom dosť nových nápadov na hry.

Blížime sa k tomu, že sa úplne zotrú rozdiely medzi chystaním efektov pre hry a filmy, čo mimochodom pôjde oboma smermi.

Nevieme, či sa vývoj zjednoduší naozaj tak veľmi ako Epic sľubuje. Problémom by napríklad bola aj veľkosť pôvodných modelov, ktoré by sa v neupravenej veľkosti pravdepodobne nezmestili na úložiská konzol. Prvé veľké hry na novej generácii Unreal engine uvidíme najskôr o niekoľko rokov.

SkryťVypnúť reklamu

(Unrealengine)

Načítavam video...

Quibi

Služba Quibi, ktorá chcela byť Netflixom pre mladé rozlietané publikum má za sebou prvé týždne prevádzky a nevyzerá to s ňou úplne dobre. Aplikácia zaznamenala 3,5 milióna stiahnutí a má aktuálne 1,3 milióna aktívnych používateľov (pri 90-dňovej bezplatnej skúšobnej verzii).

Napriek tomu, že minuli stovky miliónov na obsah a nalákali napríklad Stevena Spielberga či Jennifer Lopez, nepodarilo sa im pritiahnuť očakávaný počet divákov. Po pár týždňoch sa už Quibi neumiestňuje ani v prvej stovke najsťahovanejších aplikácií v Spojených štátoch.

Samozrejme, za všetko môže COVID. Spoluzakladateľ služby Jeffrey Katzenberg v rozhovre pre NY Times hovorí, že plány firmy úplne rozvrátila pandémia.

V niečom má asi pravdu. Služba vznikla aby zaplnila krátke prestoje pri čakaní na spoj do práce alebo v obchode. Od prvého momentu mala obsah nakúskovaný ma malé časti, nie dlhšie ako 10 minút. V čase, keď sú ľudia zatvorení doma je príležitostí na krátke rozptýlenie naozaj menej.

SkryťVypnúť reklamu

No celej veci asi skôr nepomohlo to, že Quibi sa napríklad vôbec nedalo pozerať na televízore. Odkazy na jednotlivé relácie sa nedali zdieľať a aplikácia zakazovala robiž screenshoty z obsahu.

Vytvorili konkurenciu pre TikTok a YouTube, ale treba za ňu platiť a obsah sa nemá ako šíriť. Asi sa to dalo aj lepšie.

(New York Times)

Google a FBI

Pred niekoľkými týždňa zverejnila americká FBI správu o tom, ako obvinili Rogera Stonea, bývalého poradcu prezidenta Trumpa, z toho, že klamal vo výpovedi pred kongresom a ďalších zločinov.

Vyšetrovací spis má niekoľko stoviek strán, avšak reportérom z Bloombergu sa podarilo nájsť v odhalení vyšetrovateľov neobvyklý postup, ktorým dokázali Stonea usvedčiť.

FBI si od Google vypýtala zoznam všetkých ľudí, ktorí vyhľadávali veľmi špecifické frázy spojené s hackerským útokom pred prezidentskými voľbami. Stone bol na zozname, avšak vyhľadávanie fráz urobil ešte predtým, než sa hackerský útok stal, čím potvrdil, že o ňom vedel dopredu.

SkryťVypnúť reklamu

Avšak z nášho pohľadu je oveľa zaujímavejší moment, že bezpečnostné zložky sa môžu cez Google dostať k zoznamu vyhľadávania jednotlivcov, prípadne vie človek "spadnúť" do takéhoto zoznamu, ak hľadal špecifickú frázu.

Oslovení právni experti vyjadrili obavu, že mnohí používatelia o tom nemusia tušiť, pretože políčko vyhľadávača berú ako nejaké verejné fórum. Ľudia sa často najprv spýtajú Google, pretým než to povedia blízkym. Vyhľadávač má v tomto veľkú dôveru ľudí.

Avšak každý si môže nastaviť buď automatické mazanie týchto dát, alebo si môže históriu vymazať ručne na tomto odkaze.

(FWIW by David Tvrdon)

[Prihláste sa na odber newslettra FWIW by David Tvrdon.]

Správičky

Facebook kúpil Giphy. Populárna služba na zdieľanie GIF obrázkov sa zaradí do tímu Instagramu. Sociálna sieť zaplatila za ňu 400 miliónov dolárov. Na Twitteri sa už začalo špekulovať, ako bude Facebook využívať dáta z platformy, ktorú má integrovanú množstvo ďalších služieb aj konkurentov Zuckerberga. (Axios, Facebook)

SkryťVypnúť reklamu

Aplikácia Clubhouse získala 10 miliónov dolárov. O aplikácii v minulosti hovoril v Kliku Ondrej, ale nevedeli sme, či prežije fázu nadšenia.Avšak teraz stúpla jej hodnota na 100 miliónov dolárov, pritom má len 5000 testovacích používateľov, nemá ani oficiálnu stránku. Ide o pomerne nezvyčajný krok investorov, ktorými sú Andreessen Horowitz. (Forbes)

2020 mal byť rokom autonómnych áut. Už vieme, že určite nebude. Denník New York Times zisťoval, čo sa stalo. Najväčší podiel "viny" majú technológie a ich pomalý vývoj. (NY Times)

Ako si zlepšiť domáci internet? Dôvody problémov s pomalým alebo vypadávajúcim pripojením nemusia byť spôsobené len samotným poskytovateľom pripojenia. Umiestnenie bezdrôtového smerovača je jedným z najdôležitejších krokov, hlavne pri väčších domoch a bytoch. Takzvané wi-fi extendery zas rozšíria dosah hlavného smerovača vytvorením doplnkovej siete, ak máte veľký byt alebo dom. Ale problémom môže byť aj neaktuálny softvér. (SME Tech)

SkryťVypnúť reklamu

Psí robot pomáha ľuďom dodržiavať opatrenia v čase pandémie . Robot Spot od Boston Dynamics od 8. mája hliadkuje v singapurskom parku Bishan-Ang Mo Kio. Návštevníkom pripomína platiace obmedzenia v čase pandémie Covid-19 pomocou vopred nahratej správy. (SME Tech)

Milión ľudí na internete sa tvári ako mravce. Na Facebooku existuje skupina, ktorá má už viac ako milión členov, ktorí spolu vytvorili kolóniu mracov. Administrátor napríklad napíše príspevok, že sa zrútila chodba číslo 14 a je potrebné ju znova vykopať. Zrazu pribúdajú tisícky komentárov so slovom "kop" (kop, kop, kop...). Oslovení psychológovia hovoria o terapeutických účinkoch, keď ľudia nemusia myslieť na nič zložité a utiekajú sa na miesta, kde im nehrozí, že ich zastihne nejaký stres alebo hádka. (NBC News)

SkryťVypnúť reklamu

Test Nokia 2.3: aký je život so smartfónom za sto eur? Náš kolega Matúš Paculík recenzoval lacný smartfón od Nokie a toto je jeho hodnotenie: Dobrý lacný smartfón od známeho výrobcu, ktorý vás finančne nezruinuje. Má veľký displej, dobrú výdrž batérie a dokonca aj dobre fotí. (SME Tech)

Všetky podcasty denníka SME

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

Skúmali 40-tisíc ľudí.


a 1 ďalší
Reálna tvar muža a jeho deformovaná tvár, tak ako ju videl pacient so vzácnou poruchou zrakového systému.

Viktor Sharrah si myslel, že sa zbláznil.


Ilustračná fotografia.

Vaše telo sa ochladzuje, nie zohrieva - a vy to necítite.


a 1 ďalší
Ilustračné foto.

Nález baktérie vedci označili za mimoriadne vzácny objav.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu