SME
Nedeľa, 1. august, 2021 | Meniny má BožidaraKrížovkyKrížovky

Pre čistejší vzduch počas pandémie zomrelo o 11-tisíc Európanov menej

Celosvetové čísla môžu byť vyššie.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: ARCHÍV SME - JÁN KROŠLÁK)

Vďaka zlepšeniu kvality ovzdušia v čase pandémie za uplynulý mesiac zomrelo na následky znečistenia vzduchu o jedenásťtisíc Európanov menej než v rovnakom období pred rokom, píše denník Guardian.

Vďaka prudkému poklesu cestnej premávky a priemyselných emisií taktiež zaznamenali o šesťtisíc menej detí s astmou, o 1 900 menej prípadov na pohotovosti a o 600 menej predčasných pôrodov.

Informácie prinieslo Centrum pre výskum energie a čistého vzduchu.

Celosvetové čísla môžu byť vyššie

V porovnaní s rovnakým obdobím za minulý rok úroveň oxidu dusičitého klesla o 40 percent a malých pevných častíc o desať percent. Znamená to, že ľuďom s koronavírusom sa môže ľahšie dýchať.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ako sa počas pandémie znížilo znečistenie vzduchu nad Európou Čítajte 

Tieto dva faktory znečistenia, ktoré oslabujú srdcový a dýchací systém, sú za bežných okolností spoločne zodpovedné za približne 470-tisíc úmrtí ročne v Európe.

Nový výskum využil štatistické modely, ktoré kombinujú dáta o kvalite vzduchu, počasí, emisiách, populácii a výskyte ochorení.

Najvyšší počet úmrtí, ktorým sa vďaka zlepšeniu kvality ovzdušia zabránilo, sa týka Nemecka (2 083 prípadov). Za ním nasledujú Veľká Británia (1 752), Taliansko (1 490), Francúzsko (1 230) a Španielsko (1 083).

Vedci upozorňujú, že celosvetové čísla by boli oveľa vyššie. Ich štúdia sa zamerala len na jeden kontinent a jeden mesiac.

Najprudší pokles znečistenia ovzdušia zaznamenali Čína a India, čo sú dve najľudnatejšie a najznečistenejšie krajiny sveta.

Štúdia nepočítala s úmrtiami v dôsledku Covid-19. Odborníci veria, že znečistenie ovzdušia zvyšuje zhubnosť ochorenia. Niektoré štúdie tiež naznačujú, že koronavírus sa dokáže viazať na pevné častice.

Skryť Vypnúť reklamu

Nevídaný experiment

Vedúci projektu Lauri Myllyvirta povedal, že pokles znečistenia ovzdušia znížil tlak na zdravotný systém v dôležitom období. Zároveň ukázal, aké pozitívne výsledky môžeme dosiahnuť vďaka lepšej kvalite ovzdušia.

Súvisiaci článok Pre koronavírus je vo vzduchu menej emisií. Otázka je, dokedy Čítajte 

"Opatrenia, ktoré sme museli prijať, spôsobujú ekonomické a iné ťažkosti. Toto je však bezprecedentný experiment v redukovaní spotreby fosílnych palív, takže, samozrejme, že sa ľudia, ktorí sa venujú znečisteniu ovzdušia, zaujímajú o túto situáciu," povedal.

"Máme pred sebou veľa globálnych kríz. Musíme veriť, že tento vírus nás posunie vpred v boji s klimatickými zmenami a ďalšími väčšími výzvami, a nie že sa vrátime naspäť," ozrejmil.

Menej pacientov

Výsledky štúdie potvrdili aj zdravotní experti.

Skryť Vypnúť reklamu

Nie je pochýb o tom, že za to sčasti môže aj pokles znečistenia ovzdušia.

lekár LJ Smith

Lekár LJ Smith z londýnskej nemocnice King’s College uviedol, že za uplynulý mesiac zaznamenali oveľa menej pacientov s astmou či chronickou obštrukčnou chorobou pľúc.

"Nie je pochýb o tom, že za to sčasti môže aj pokles znečistenia ovzdušia. Môžeme tak spochybniť to, čo sme doteraz akceptovali ako normálne. Ak sa znečistenie ovzdušia opäť dostane na predchádzajúcu úroveň, moja čakáreň bude znova plná detí a dospelých s dýchacími ťažkosťami," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Rory Sabbatini.

Sledujte 9. deň olympiády minútu po minúte.


Sportnet a 1 ďalší 10 h
Medzi uhynutými rybali boli aj generačné ryby.

Inšpekcia životného prostredia aj polícia ekologickú katastrofu riešia.


30. júl
Martin Huba.

Na Detskej univerzite Komenského prednášal o kultivovanosti.


30. júl
Ilustračné foto

Nikto z českých politikov neodpovedal.


27. júl

Neprehliadnite tiež

Dvojica ruských kozmonautov Oleg Novickij a Piotr Dubrov, ktorí uskutočnili v stredu 2. júna 2021 výstup do voľného vesmíru z Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS). Výstup súvisel s prípravou na príchod nového ruského modulu.

Prevádzku ruského segmentu na ISS chce Rusko ukončiť v roku 2028.


TASR 17 h
Technologický podcast Klik.

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší 30. júl