SME

Kopali si aj vlastné hroby. Historička opisuje, ako ľudia reagovali na epidémie

Odpovedá historička Diana Duchoňová.

Kolorovaná kresba Paula Fürsta zobrazuje lekára v obleku, ktorý ho mal chrániť pred nákazou. V "zobáku" masky na tvár mal ukryté silno voňajúce látky. Verilo sa totiž, že nákaza sa šíri skazeným vzduchom.Kolorovaná kresba Paula Fürsta zobrazuje lekára v obleku, ktorý ho mal chrániť pred nákazou. V "zobáku" masky na tvár mal ukryté silno voňajúce látky. Verilo sa totiž, že nákaza sa šíri skazeným vzduchom. (Zdroj: WIKIMEDIA CC)

Niektorí ľudia dodržiavali nariadenia, iní utekali z miest, opúšťali chorých, alebo si užívali posledné chvíle života. Aj takto to vyzeralo počas epidémií na území Slovenska v stredoveku a ranom novoveku.

"Človek 17. storočia mohol za svoj život zažiť niekoľko vĺn morových epidémií," hovorí v rozhovore pre SME historička DIANA DUCHOŇOVÁ z Historického ústavu SAV.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedným z hlavných opatrení proti šíreniu koronavírusu v súčasnosti je obmedzenie pohybu ľudí. Platilo podobné nariadenie na našom území aj v minulosti?

SkryťVypnúť reklamu

Medzi prvé opatrenia, ktoré vydával štát aj mestá, boli obmedzenia pohybu. Karanténa, ako je dnes, spočiatku trvala štyridsať dní.

Neskôr ju obmedzili na šestnásť aj z dôvodu finančných nákladov. Novoveká spoločnosť totiž nebola vôbec statická, ako si to možno predstavujeme.

Stovky až tisícky ľudí boli na cestách, jednak to boli cirkevní hodnostári, šľachtici, kupci, vandrujúci tovariši, študenti či žobráci a tuláci. Medzi prvými opatreniami miest tiež bolo, že žobrákov a tulákov hnali preč.

Nebolo to ako dnes, že by im vybudovali stanové mestečko. Mestá sa takýchto ľudí na okraji spoločnosti radšej zbavovali.

Aké boli konkrétne opatrenia v mestách?

Týkali sa dodržiavania hygienických zásad, napríklad, aby sa častejšie čistili ulice, odstraňovali zdochliny, mŕtvoly a plesnivé jedlo. Zakazovalo sa sypanie odpadkov na verejnosti alebo chov hospodárskych zvierat. Nakazených izolovali v špitáloch.

SkryťVypnúť reklamu

Budovali sa masové hroby, kam nosili telá nosiči mŕtvol, ktorí dostávali zvýšenú mzdu. Vyzerali ako havrany. Domy, kde boli chorí, zvykli označovať bielym krížom. V prameňoch sme sa stretli aj s tým, že napríklad v Modre také domy aj zamurovali.

Zamurovaných ľudí nechali umrieť, alebo ich neskôr vyslobodili?

O tomto už pramene nehovoria.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6UMG na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu