SME

Google denne zachytáva 18 miliónov podvodných e-mailov o Covid-19

Útočníci cielia na pocity ľudí.

Ilustračná fotografia. Hackeri sa tvária ako úrady, organizácie či osobnosti, aby vylákali údaje od ľudí.Ilustračná fotografia. Hackeri sa tvária ako úrady, organizácie či osobnosti, aby vylákali údaje od ľudí. (Zdroj: Flickr CC/Tayloright)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Podvodníci za posledný týždeň poslali používateľom Gmailu každý deň zhruba osemnásť miliónov podvodných e-mailov týkajúcich sa ochorenia Covid-19, upozorňuje spoločnosť Google.

Tieto podvodné e-maily sú phishingové, snažia sa vylákať osobné údaje od ľudí alebo ich peniaze. Zneužívajú obavy adresátov v súčasnej situácii.

Počet sa podľa internetového gigantu pridáva k ďalším 240 miliónom spamových e-mailov o koronavíruse.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vydávajú sa za úrady

Obete dostávajú správy, v ktorých sa odosielatelia vydávajú za úrady či organizácie, ako napríklad Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO). Snažia sa ich tiež presvedčiť, aby si stiahli softvér alebo prispeli na rôzne účely.

SkryťVypnúť reklamu

Kyberzločinci sa tiež snažia ťažiť z vládnej podpory a predstierajú, že sú verejné inštitúcie.

Google tvrdí, že jeho nástroje dokážu zablokovať 99,9 percent takýchto e-mailov ešte predtým, ako sa dostanú k používateľom. Každý deň to je celkovo viac ako 100 miliónov podvodných e-mailov.

Súvisiaci článok Obavy z koronavírusu zneužívajú hackeri. Dajte si pozor na tieto správy Čítajte 

Nárast podvodných útokov súvisiacich s koronavírusom hlásia viaceré spoločnosti zamerané na kybernetickú bezpečnosť.

Firma Barracuda Networks zaznamenala počas pandémie 667-percentný nárast škodlivých e-mailov. Páchatelia sa pritom vydávali už aj za prezidenta Spojených štátov amerických Donalda Trumpa, píše BBC.

Cielia na emócie ľudí

Súkromný bezpečnostný analytik Scott Helme vyhlásil, že pôvodcovia phishingových útokov sa takmer vždy snažia zapôsobiť na emócie ľudí a prinútiť ich, aby "v určitom momente mysleli menej na to, čo práve robia".

SkryťVypnúť reklamu

"Pandémia koronavírusu je v súčasnosti veľmi emocionálna téma a kyberzločinci to veľmi dobre vedia. Veria, že určití ľudia majú väčší sklon kliknúť na odkaz alebo postupovať podľa zlých inštrukcií," dodal analytik.

Experti takisto objavili podvodné webstránky alebo aplikácie pre smartfóny, ktoré ťažia z pandémie. Napríklad jedna aplikácia pre Android má vraj slúžiť na monitorovanie šírenia vírusu, no po jej nainštalovaní sa do telefónu dostane ransomware a požaduje od majiteľa peniaze za odomknutie zariadenia.

Na problém už upozornili aj britské Národné centrum kybernetickej bezpečnosti a ministerstvo vnútornej bezpečnosti USA.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu