SME
Nedeľa, 14. august, 2022 | Meniny má Mojmír

Pred Veľkou nocou narástol pohyb. Nástroj Applu ukazuje, ako sa hýbu Slováci

Spoločnosť sľubuje anonymitu údajov.

Ilustračná fotografia. Apple zverejnilo dáta o pohybe ľudí, ktoré anonymne získava pomocou vyhľadávania trás v aplikácii Mapy.Ilustračná fotografia. Apple zverejnilo dáta o pohybe ľudí, ktoré anonymne získava pomocou vyhľadávania trás v aplikácii Mapy. (Zdroj: SITA/AP)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Spoločnosť Apple spustila nástroj, ktorý odhaľuje zmeny v pohybe ľudí v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Informácie získava od používateľov aplikácie Mapy.

Nástroj nájdete na stránke spoločnosti.

Zobrazuje, o koľko menej ľudí sa prechádza, šoféruje, alebo využíva dopravu v porovnaní s 13. januárom, keď žiadne prísne opatrenia v krajinách ešte neplatili.

Anonymné údaje

Údaje má zo 63 krajín vrátane Slovenska. K 14. aprílu o vyše tridsať percent ľudí menej šoférovalo, o poloviu menej bolo na prechádzkach a o šesťdesiat percent menej využívalo verejnú dopravu.

SkryťVypnúť reklamu

Informácie budú dostupné obmedzený počas počas pandémie Covid-19.

Apple

Graf taktiež tesne pred Veľkou nocou naznačuje najprv strmý nárast hlavne v šoférovaní a prechádzaní sa, po ktorom nasledoval prudký prepad. Správanie tak odzrkadľovalo dočasne sprísnené opatrenia počas sviatkov.

Spoločnosť sľubuje, že súkromie ľudí je zachované. Informácie získava tak, že počíta vyhľadávania cesty v navigácii. Údaje ani nespája s identifikátorom používateľa. Nemá ani záznamy o tom, ktoré miesta navštívil, takže sa nebude dať identifikovať.

"Informácie budú dostupné obmedzený čas počas pandémie Covid-19," píše Apple na svojej stránke.

Spoločná stopovacia technológia

Podobný nástroj vydala začiatkom apríla aj spoločnosť Google. Medzi oboma sú však rozdiely.

Súvisiaci článok Google zverejnil grafy o Slovensku pred a počas pandémie. Ako sa zmenil pohyb? Čítajte 

Riešenie od Applu má na výber menší počet krajín, pri Slovensku navyše narozdiel od Google nemá údaje o jednotlivých krajoch.Taktiež zobrazuje len tri druhy pohybu. Na druhej strane, informácie umožňuje stiahnuť v prehľadnej tabuľke a pohyb ukazuje deň po dni.

SkryťVypnúť reklamu

Google má zas širší záber, ukazuje napríklad aj návštevnosť parkov či obchodov.

Obe spoločnosti tiež 10. apríla oznámili, že sa spoja pri vývoji stopovacej technológie na báze bluetooth. Používateľom má pomôcť pri obmedzení rozširovania koronavírusu tak, že ukáže, kedy boli v kontakte s nakazeným človekom.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Na rozdiel od iných zahraničných platforiem YouTube v Rusku stále funguje.


12. aug
Natália Germani vo filme Svetlonoc Terezy Nvotovej.

Jej film Svetlonoc triumfoval v Locarne.


4 h

Dobrý lacný smartfón, ak nemáte prehnané očakávania od výkonu.


12. aug
Video inštalácia Inner Life

Prominentný francúzsky umelec vytvoril interaktívnu videoinštaláciu.


12. aug
SkryťZatvoriť reklamu