SME

Ako sa počas pandémie znížilo znečistenie vzduchu nad Európou

Vedci pripravujú podrobnú analýzu.

Prísne opatrenia v niektorých krajinách vyžadujú, aby ľudia chodili mimo domov iba v nevyhnutných prípadoch - na nákup, k lekárovi či do práce. Na zábere prázdne okolie Eiffelovej veže v Paríži.Prísne opatrenia v niektorých krajinách vyžadujú, aby ľudia chodili mimo domov iba v nevyhnutných prípadoch - na nákup, k lekárovi či do práce. Na zábere prázdne okolie Eiffelovej veže v Paríži. (Zdroj: TASR/AP)

Obyvatelia niektorých krajín nemôžu počas pandémie chodiť takmer vôbec mimo svoj domov. Žiadne prechádzky či šport na jarnom slnku. Môžu ísť len do obchodu a späť či vybaviť iné neodkladné záležitosti.

Prísne karanténne opatrenia sa vo Francúzsku, Španielsku či Taliansku neprejavujú iba prázdnymi ulicami a cestami. Nad najväčšími mestami týchto krajín sa vyčistil aj vzduch.

Najnovšie dáta zo satelitu Sentinel-5P ukazujú výrazné zníženie koncentrácií oxidu dusičitého nad tromi európskymi krajinami s prísnymi opatreniami. Zozbierali ich vedci z Kráľovského meteorologického inštitútu v Holandsku (KNMI).

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Oxid dusičitý je toxický plyn, ktorý vzniká pri spaľovaní fosílnych palív. Tvorí sa teda pri premávke v mestách, ale môže unikať aj zo zapálenej cigarety.

Súvisiaci článok Pre koronavírus je vo vzduchu menej emisií. Otázka je, dokedy Čítajte 

Ak sú zdraví ľudia tomuto plynu vystavení dlhodobo, môžu mať zvýšené zápaly dýchacích ciest. U ľudí s astmou sa zas vystavenie prejavuje zvýšenými ťažkosťami s dýchaním. Plyn môže dráždiť aj oči.

Nové satelitné zábery ukazujú koncentrácie oxidu dusičitého nad Francúzskom, Španielskom a Talianskom od 14. do 25 marca v porovnaní s mesačnými dátami z minulého roka. Výskumníci predpokladajú, že za poklesom znečistenia je znížené využívanie osobných automobilov.

Vedci skúmali rozmedzie desiatich dní, pretože denné záznamy môžu byť skreslené počasím, ktoré taktiež ovplyvňuje koncentrácie plynu v ovzduší.

SkryťVypnúť reklamu

"Tým, že sme dali dokopy údaje za desať dní, sa meteorologické vplyvy sčasti spriemerovali a mohli sme vidieť vplyv zmien v dôsledku ľudskej činnosti," píše v tlačovej správe Európskej vesmírnej agentúry Henk Eskes z KNMI.

Vedec upozorňuje, že percentuálne zníženie koncentrácií plynu sa môže čiastočne líšiť od poklesu emisií. Na ich presný výpočet bude nutná podrobnejšia analýza a použitie atmosférických chemických modelov, ktoré berú v ohľad aj vplyvy počasia.

Tieto štúdie už začali, ich dokončenie však bude nejaký čas trvať.

meteorológ Henk Eskes

"Tieto štúdie už začali, ich dokončenie však bude nejaký čas trvať," dodáva Eskes.

Meteorológovia zároveň pozorne sledujú aj iné európske krajiny. Údaje ešte nezverejnili, pretože v iných krajinách sa výraznejšie prejavil vplyv počasia. Najbližšie by vedci chceli vydať mapku so zmenami v koncentráciách oxidu dusičitého nad severozápadnou Európou.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu