Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
HONOLULU. Vesmírne observatóriá na hore Mauna Kea na Havaji zastavili svoje operácie v reakcii na štátne opatrenia zamerané na spomalenie šírenia nového koronavírusu.
Od 25. marca do 30. apríla na Havaji platí zákaz vychádzania, ktorý vydal tamojší guvernér David Ige, pričom výnimky majú len zamestnanci sektorov, pri ktorých je mobilita nevyhnutná.
Zastavenie prevádzky sa dotkne viac ako 500 technikov, astronómov, inžinierov, ďalších vedcov a pomocných pracovníkov, ktorí pracujú na vrchole najvyššieho vrchu Havaja i v observatóriách pod ním, informovali noviny The Honolulu Star-Advertiser
Zastavenie operácií na Mauna Kea je už druhé v priebehu roka. Vlani to bolo v dôsledku protestov proti výstavbe obrovského teleskopu, ktoré trvali viac ako päť mesiacov.
Minuloročná odstávka prerušila stovky programov vedcov z celého sveta a ovplyvnila približne 100 vedeckých publikácií, ktoré by využili údaje z Mauna Kea.
Podľa Douga Simonsa, riaditeľa Canada-France-Hawaii Telescope, ktorý sa nachádza na Mauna Kea, by sa to isté mohlo stať počas každého mesiaca, keď by observatóriá neboli v prevádzke. "Je to veľká rana," skonštatoval s tým, že pravdepodobne prídu o niektoré vedecké objavy.
Medzi zrušenými operáciami je aj ďalšie kolo medzinárodného projektu Event Horizon Telescope, ktorý vlani poskytol prvú snímku čiernej diery. Sieť teleskopov mala začať s pozorovaniami koncom marca a nadviazať na prvý súbor výsledkov.
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?