Svetová pandémia koronavírusu má dosah už aj na vedecký výskum v okolí severného pólu.

Od minulého októbra nemecký ľadoborec Polarstern pláva v zajatí ľadu v Severnom ľadovom oceáne. Rotujúca posádka vedcov skúma, ako klimatická zmena vplýva na tamojšie prostredie.
Najbližšia výmena mala odletieť z nórskeho súostrovia Špicbergy v polovici apríla. Tamojšia vláda však pre pandémiu uzavrela hranice a plány na rotáciu museli prerušiť.
Posádka lode sa pripravuje na to, že bude musieť ostať v zajatí ľadu o niekoľko týždňov dlhšie.
Navyše, uzavretie súostrovia znamená, že ani letecká časť výskumnej misie nemohla odštartovať podľa plánu. Vedcom sa pomaly zmenšuje priestor na získanie dôležitých údajov o Arktíde. Zistenia by mohli poodhaliť podrobnosti o budúcnosti Zeme.
Ďaleko od všetkého
Ľadoborec Polarstern je súčasťou Expedície MOSAiC (Multidisciplinárne plaviace sa observatórium pre štúdium arktického podnebia, pozn. red.), najväčšej výskumnej misie v severnom polárnom kruhu.

Keďže loď na jeseň minulého roka nechali cielene uviaznuť v ľade, plaví sa spolu s ním jeho prirodzenou rýchlosťou.
Posádka lode sa mení zhruba v dvojmesačných rotáciách. Teraz je na lodi už tretia skupina, ktorú tvorí vyše sto výskumníkov. Doterajšie dve výmeny prebehli s pomocou ruského ľadoborca Kapitán Dranicin.
Súčasná poloha takúto rotáciu znemožňuje. Polarstern sa nachádza na súradniciach približne 87 stupňov severnej šírky a sedemnásť stupňov východnej dĺžky, veľmi blízko severného pólu.