SME

Slováci vyvinuli náhradu pľúcnej ventilácie, pomôcť má v čase núdze

Vedia vyrobiť pätnásť kusov denne.

Náhrada ventilácie predstavuje alternatívu, ktorú bude možné použiť, keď už v nemocniciach nebude dostupný žiaden "štandardný" prístroj.Náhrada ventilácie predstavuje alternatívu, ktorú bude možné použiť, keď už v nemocniciach nebude dostupný žiaden "štandardný" prístroj. (Zdroj: TASR)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Mladí slovenskí vedci Samuel a Daniel Furkovci vyvinuli alternatívu umelej pľúcnej ventilácie (UPV). Použiteľnosť prístroja v piatok potvrdilo i testovanie na Ústave simulačného a virtuálneho medicínskeho vzdelávania Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.

Zariadenie by mohlo byť vďaka jednoduchosti a nízkej cene užitočné v čase kritických situácií v nemocniciach.

Denne môžu vyrobiť pätnásť kusov

Autorov na vývoj inšpirovala prístroja kritická situácia po vypuknutí nákazy Covid-19 v Taliansku. Nedostatok zdravotných prístrojov vrátane pľúcnych ventilácií možno pri nepriaznivom vývoji podľa nich predpokladať i na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Kedy skončia opatrenia? Epidemiológovia zdôrazňujú, že sa nesmieme unáhliť Čítajte 

"Nami vyvinutá jednoduchá náhrada umelej pľúcnej ventilácie predstavuje alternatívu, ktorú bude možné použiť, keď už v nemocniciach nebude dostupný žiaden štandardný prístroj," priblížili.

Konštrukčná cena zariadenia Q-vent je podľa slov vynálezcov asi 80 eur, denne môžu vyrobiť pätnásť kusov.

Zariadenie skonštruovali v expresnom termíne, s myšlienkou prišli iba začiatkom marca. Po týždňoch práce vyvinuli tri rôzne prototypy. Zariadenie navrhli zo základných súčiastok tak, aby sa dalo skonštruovať v krátkom čase.

Môže pomôcť aj v zahraničí

Finálnu verziu už otestovali v šesťhodinovej prevádzke. Použiteľnosť zariadenia potvrdilo tiež testovanie v simulovanom zaťažení. Ďalším krokom sú skúšky v reálnom prostredí.

"Po týchto testoch veríme, že sa nám podarí naše zariadenie na základe klinického pozorovania vylepšiť a poznatky zužitkujeme v novej generácii zariadenia. Zároveň zostavujeme pracovnú skupinu, ktorá zariadenia pomôže nasadiť na pomoc v Taliansku a Španielsku," spomenuli autori.

SkryťVypnúť reklamu

Veria, že aj ich prístroj prispeje k záchrane životov počas pandémie nového koronavírusu.

Furkovci pôsobia ako doktorandi na Katedre fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty UK v Bratislave. Prístroj vyvinuli v spolupráci s medikom a asistentom na anestéziológii Daliborom Gallikom z Lekárskej fakulty UK v Bratislave a primárom oddelenia ambulantnej chemoterapie Patrikom Palackom z Národného onkologického ústavu.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ak sa niekto prihlási do vášho účtu, nemusí si čítať iba vaše správy. Môže vám ho úplne ukradnúť.

Posledné pripojenie na Facebooku môže odhaliť votrelca.


124

Týždenný podcast o novinkách z vedy.


a 2 ďalší
Ilustračné foto.

Vedci predstavili inovatívny prístup k mužskej antikoncepcii.


SITA 8
Ilustračné foto.

V Číne havaroval model SU7 od Xiaomi.


18
SkryťZatvoriť reklamu