SME
Streda, 25. november, 2020 | Meniny má KatarínaKrížovkyKrížovky
PODCAST KLIK

Klik: Prečo potrebuje štát pri boji s vírusom dáta od operátorov?

Prehľad technologických správ.

Podcast KlikPodcast Klik (Zdroj: SME - Miro Mezei)

Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Vypočujte si podcast Klik

Témy podcastu:

  • Ohrozuje to, ako chce vláda sledovať dodržiavanie karantény súkromie
  • Firma, ktorá vám chce dať jednotnú online identitu a nič iné a prečo je to fajn
  • Aj Facebook a Google majú problém

Vláda bude sledovať karanténu cez mobily

Štát chce dodržiavanie karantény a ochranu verejného zdravia počas šírenia ochorenia COVID-19 sledovať aj vďaka tomu, že si vyžiada dáta od mobilných operátorov. Tie má mať k dispozícii Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ).

Skryť Vypnúť reklamu

Bude ich zbierať napríklad na to, aby vďaka nim posielal SMS ľuďom, ktorí sa vyskytovali na rovnakom mieste ako nakazený človek. Tieto dáta majú byť anonymizované, čiže od operátora dostane štát len zoznam a počty ľudí.

Ďalšie využitie ale hovorí aj o tom, že úrad by mohol dostať pomerne podrobný prehľad o tom, ako sa pohyboval konkrétny jednotlivec. Dáta by si mohol vyžiadať bez odobrenia súdom. Tento prvok by sa mohol využívať na to, aby štát overil, či ľudia dodržiavajú povinnú karanténu.

Kým sa dostaneme ďalej, treba zdôrazniť, že štát má logické a prirodzené právo v mimoriadnych situáciách použivať mimoriadne prostriedky na to, aby zabezpečil ochranu a zdravie občanov.

Sme v stave, ktorý sa dá prirovnať k vojne a je logické, že na niektoré práva sa bude siahať. Tieto opatrenia treba strpieť, no zároveň by nemali byť postavené mimo akúkoľvek kritiku. Debata o tom, či sa dá podobný výsledok dosiahnuť bez výraznejšieho plošného zásahu do práv je preto myslím na mieste.

Skryť Vypnúť reklamu

Presný návrh a podoba zákona sa od vládneho návrhu až po znenie, ktoré prešlo parlamentom pomerne drasticky menili. K celému procesu sú naviac pozvané inštitúcie takpovediac zvonka, napríklad združenie Slovensko.Digital, ktoré by mohli aspoň čiastkovo strážiť, že proces ostane čistý, no to neznamená, že neostávajú riziká.

Asi najlepšie všetky výhrady zhrnul kolega Adam Vlaček, ktorý bol aj hosťom podcastu, vo svojom príspevku na Facebooku. Kolega Valček okrem iného píše:

Ako ste pochopili z môjho Facebooku a Instagramu v posledných dňoch, nepáči sa mi, že ÚVZ bude mať prístup k metadátam, prvotný návrh bol (pre mňa) za hranicou, ale výsledný zákon je podľa mňa kompromisom medzi právom jedinca na súkromie a verejným záujmom na ochranu zdravia. Žiadne sledovanie výpisov hovorov alebo výpisu poslaných e-mailov, iba lokalizačné údaje, aby štát vedel, že keď som napr. v administratívnom centre XYZ a zistia tam ohnisko SARS-CoV-2, tak mi dajú vedieť, že mám ísť na testy. ÚVZ bude mať právo aj analyzovať anonymizované lokalizačné údaje, tiež som s tým OK, pretože to pomôže pri odhadoch, ktoré robí napr. Inštitút zdravotnej politiky. Navyše, keď sa skončí mimoriadny alebo núdzový stav, skončí aj právomoc ÚVZ spracovávať metadáta.

Skryť Vypnúť reklamu

Pre mňa ostali tri kritické body.

1. Ten spôsob. Robí sa to rovnako, ako mnoho IT zákaziek, ktoré kritizujeme. Najprv sa prijme zákon a potom sa definujú postupy a technológie, aby to nejak do zákona zapasovalo. Ale veď by to malo byť naopak, najprv si povedzme, čo „to“ má robiť, aké budú postupy, aké technológie a potom urobme zákon. Pretože aj skúsenosť ukazuje, že práve definovanie štandardov, postupov, technológií trvá dlhšie a je náročnejšie než prijať zákon, čo sa dá urobiť za menej než 24 hodín.

2. S tým súvisí aj ďalšia pripomienka. Naďalej nevieme, na čo KONKRÉTNE budú štátu údaje o pohybe individuálneho človeka, keď môžu byť pomerne nepresné (nie je to GPS, sú to dáta o polohe vysielačov). Nevieme, kto všetko k nim bude mať prístup na ÚVZ (Budú to aj súkromné spoločnosti, ktoré sa venujú analýze big data? Bude im pomáhať niekto z bezpečnostných zborov ako je SIS alebo PPZ, ktoré už majú s metadátami skúsenosť?), ako tých ľudí vyberú, ako je ÚVZ zabezpečené proti prípadným kybernetickým útokom na zariadenia a ľudí, ktorí budú tieto dáta spracúvať atď.

Skryť Vypnúť reklamu

3. Notifikačná povinnosť. Ako som spomenul, parlamentnú kontrolu som zavrhol hneď na začiatku. Ale nič nebránilo parlamentu, aby do zákona zaviedol tzv. notifikačnú povinnosť, keď sa skončia zlé časy. Pretože predpokladám (a dúfam), že prístup k metadátam jednotlivcov bude trackovaný, ÚVZ bude presne vedieť, koho dáta spracovávala, tak keď toto celé odznie, mohli im poslať jednu peknú strojom zalepenú obálku a v nej automaticky vytlačený list, že spracovali sme vaše údaje, boli nám na toto a toto, keď máte niečo proti, môžete podať sťažnosť sem a sem. A riešilo by sa to v čase, keď už bude dobre a budú na to kapacity.

(SME.sk, SME.sk)

Prečo je nová platobná identita Fast dobrou správou

Startup online nákupnej identity dostal kolo financovania, ktoré ťahala platobná firma Stripe.

Skryť Vypnúť reklamu

Služba Fast chce vytvoriť v princípe jednotnú online identitu, ktorá ale nie je naviazaná na ďalšiu službu. V ppodstate chce byť Stripe jediným loginom, ktorý potrebujete pri online nakupovaní.

Podobné služby samozrejme poskytuje aj Apple či Google, no hlavná výhoda systému od Fast má byť tá, že s vašimi dátami nemá žiadne vedľajšie úmysly.

Nebude ich používať na zlepšovanie reklamného algoritmu, ani sa vás nepokúsi uzavrieť do ekosystému služieb a zariadení. Proste je to login prepojený s platbami.

(TechCrunch)

Problémy majú Facebook aj Google

Podľa jedného z posledných odhadov by mal reklamný trh prísť tento rok o desiatky miliárd príjmov.

Analytici Cowen & Co. odhadujú, že pôjde o 44 miliárd dolárov celosvetovo, a keďže reklamný trh má tzv. duopol, tak najviac na tomto stratia práve dvaja technologický giganti.

Skryť Vypnúť reklamu

Facebook pritom podľa vlastných slov zažíva rekordnú návštevnosť, žiaľ na chatovacích službách, ktoré mu nezarábajú.

Sociálna sieť sa tiež dostala do správ, pretože reportéri New York Times zistili, že zamestnanci majú problém pracovať z domu a odporúčaný videkonferenčný softvér im nefunguje.

Na realitu práce z domu teda nie sú pripravení vo veľkom ani tí technologicky najviac zdatní.

(Variety, New York Times)

Online videochat Bingo

Správičky

Ako funguje biznis s doménami na Slovensku? V špeciálnej epizóde ekonomického podcastu Index sa Nikola Bajánová a Adam Valček rozprávali s riaditeľom spoločnosti SK-NIC Petrom Bírom o doménach. V podcaste sa dozviete, čo zahŕňa správa domény najvyššej úrovne .sk, prečo slovenskú doménu spravuje súkromná firma, ako vníma SK-NIC kritiku online komunity, aké iné domény sú na Slovensku obľúbené. (Podcast Index)

Skryť Vypnúť reklamu

Apple, Microsoft, Google a budúcnosť počítačov . Zatiaľ ešte nikto nemôže s čistým svedomím univerzálne odporučiť iPad, Surface Go alebo Chromebook ako úplnú náhradu notebookov. No pravdou je, že tieto tri kategórie zariadení sa vyvíjajú oveľa rýchlejšie ako klasické notebooky a blížia sa k bodu, keď bude možné povedať, že radšej si kúpte ten alebo ten. Viac argumentov a kedy toto nastane píše Dávid vo svojom novom newslettri. (FWIW by David Tvrdon)

[Prihláste sa na odber newslettra FWIW by David Tvrdon.]

Aký je život so smartfónom Huawei bez služieb Google? Je to o kompromisoch, píše náš kolega Matúš Paculík, ktorý si to vyskúšal. Už to bude skoro rok, čo sa vyostrili vzťahy Spojených štátov a spoločnosti Huawei. Tento stav zásadne skomplikoval spoluprácu so spoločnosťou Google, čoho výsledkom je nútená absencia služieb Google na novo navrhnutých smartfónoch Huawei. Matúš celé dobrodružstvo hodnotí takto: Úprimne, oficiálny obchod s aplikáciami ešte nie je pripravený, aby nahradil riešenie od Google. (SME Tech)

Skryť Vypnúť reklamu

Chcete sa hrať na mobile, ale neviete čo? Pozrite si tipy našich kolegov. Ešte pridávame odporúčanie na Mario Kart Tour, ktorý má od marca multiplayer, čiže sa môžete hrať viacerí spolu doma aj bez konzoly. (SME Tech)

Zmeny v trendoch sťahovania mobilných aplikácií. V Spojených štátoch analytická spoločnosť App Annie zistila, že na prvých priečkach najsťahovanejších mobilných aplikácií prišlo k výrazným zmenám - mobilné hry, videokonferenčné aplikácie, chatovacie a streamovacie služby sú na prvých priečkach. Naopak klesli aplikácie ako Google Maps či Waze, aj zoznamovacie aplikácie. Situácia na Slovensku je veľmi podobná. (Twitter)

Všetky podcasty denníka SME

Ak máte záujem o reklamný spot v podcastoch alebo inú spoluprácu, napíšte nám na podcasty.inzercia@sme.sk, pošleme vám cenovú ponuku.

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Téma: Koronavírus SARS-CoV-2

Prečítajte si aj ďalšie články k téme
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ján Šanta, Rastislav Remeta, Tomáš Honz, Jozef Čentéš (v strede), Maroš Žilinka, Juraj Kliment, Ján Hrivnák.
Dobré ráno

Dobré ráno: Odíde Sulík kvôli Matovičovi z koalície?

Čo sa deje vo vládnej koalícii.

Kováčik je stále špeciálny prokurátor, hoci je vo väzbe

Funkcie sa vzdal listom až k 31. januáru

NAKA zadržala špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.
Komentár Zuzany Kepplovej

A čo ak nie sme vo vojne

Čo robíme, keď sa vyloďujeme, zhadzujeme atómky a národne povstávame proti hnusobe?

Zuzana Kepplová.

Neprehliadnite tiež

Charles Darwin. Portrét z roku 1868.
Podcast Zoom špeciál

Zoom: Sú výsledky, ktorých správnosť nevieme overiť

Rozhovor s fyzikmi Máriom Zimanom a Danielom Nagajom.

Čína vyslala na Mesiac sondu, má priniesť vzorky z jeho povrchu

Vzorky z prirodzenej družice Zeme prinesie sonda po vyše 40 rokoch.

Štart čínskej sondy Čchang-e 5.

Test: iPhone 12 mini je dokonalý malý smartfón

Je malý, výkonný a robí skvelé fotky.