Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →
LONDÝN. Pašované šupinavce prenášajú vírusy príbuzné koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý vo svete spôsobil pandémiu.
Informovala o tom vo štvrtok na svojej stránke stanica BBC s odvolaním sa na výsledky výskumu zverejnené v časopise Nature.
Vedci tvrdia, že predaj týchto zvierat by mal byť prísne zakázaný, aby sa v budúcnosti minimalizovalo riziko vypuknutia ďalšej pandémie.
Vedci podľa Nature prítomnosť koronavírusov zistili u poddruhu šupinavca (Manis Javanica), ktorý sa vyskytuje vo východnej Ázii. Jedince zhabali počas operácie proti pašerákom v južnej Číne.
Možný prenos vírusov zo šupinavcov na človeka si vyžaduje ďalší výskum. To, ako sa koronavírus SARS-CoV-2 preniesol zo zvierat na človeka, zostáva podľa BBC stále neobjasnené.
Najbližšieho príbuzného vírusu SARS-Co2-2 našli u netopierov. Podobnosť nového vírusu k tým u netopierov a šupinavcov naznačuje, že ešte pred infikovaním ľudí si tie v zvieratách mohli vymeniť gény.
Dan Challendet z Oxfordskej univerzity, ktorý sa zaoberá nelegálnym obchodovaním s divými zvieratami, povedal, že u šupinavcov sa vyskytujú rôzne druhy koronavírusov.
"Určenie zdroja SARS-CoV-2 je dôležité na pochopenie vzniku súčasnej pandémie a prevenciu podobných udalostí v budúcnosti," povedal.
Šupinavce sú cicavce, ktoré sa živia mravcami. Patria medzi najčastejšie pašované cicavce na svete a hrozí im vyhynutie. Ich šupiny sa používajú v tradičnej čínskej medicíne a ich mäso sa považuje za lahôdku.
Čína v súvislosti s nákazou zakázala konzumáciu mäsa divých zvierat a podobné kroky zvažuje aj Vietnam, pripomína BBC.
DOI: 10.1038/s41586-020-2169-0
Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

- 25 otázok a odpovedí o novom koronavíruse
- Ako postupovať, ak ste sa mohli nakaziť
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?