SME

Vedci vyvrátili konšpiráciu, koronavírus nevytvorili v laboratóriu

Vlastnosti umelý pôvod vylučujú.

Mikroskopický model nového koronavírusu SARS-CoV-2.Mikroskopický model nového koronavírusu SARS-CoV-2. (Zdroj: TASR/AP)

Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.

Spolu s koronavírusom sa po svete šíri aj množstvo falošných správ a konšpirácií. Jedna z nich hovorí, že ho vyrobili v laboratóriu.

Súvisiaci článok Koronavírus je už aj na Slovensku. 25 otázok a odpovedí o nákaze Čítajte 

Niektorí iránski či ruskí predstavitelia obvinili Spojené štáty z biologického útoku. Americký senátor Tom Cotton zas vyhlásil, že unikol z čínskeho laboratória. Alebo, ako sa šírilo po sociálnych sieťach na Slovensku, rozvážajú ho po svete čiernymi vlakmi s nápisom Covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

Nepodložené tvrdenia teraz vyvracia nová štúdia o pôvode koronavírusu v časopise Nature Medicine.

Analyzovali v nej verejne dostupný genóm SARS-CoV-2. Vedci nenašli žiaden dôkaz, že vírus vznikol v laboratóriu alebo ho niekto akokoľvek upravil.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dve špecifické vlastnosti

Koronavírusom sa prvýkrát nakazili ľudia na trhu v čínskom meste Wu-chan, kde sa predávali živé zvieratá. Na človeka sa infekcia pravdepodobne preniesla prostredníctvom drobných cicavcov.

Súvisiaci článok Mýty o koronavíruse: Zákaz podujatí je hystéria a mydlo musí byť špeciálne Čítajte 

Už krátko po vypuknutí epidémie v Číne tamojší vedci spravili genetickú analýzu vírusu a údaje sprístupnili výskumníkom po celom svete.

Ďalšie analýzy z celého sveta vylučovali, že vírus by mohol mať umelý pôvod, upozornil presížny časopis Lancet.

V novej štúdii sa výskumníci pozreli bližšie na špecifické bielkoviny, ktoré má vírus na povrchu.

SkryťVypnúť reklamu

Bielkoviny majú dve dôležité črty. Prvou sú háčiky, ktorými sa prichytia na hostiteľskej bunke. Druhou je zas akýsi molekulový otvárač, pomocou ktorého dokáže bunku otvoriť a preniknúť dnu.

Vedci zistili, že tieto bielkoviny sa vyvinuli veľmi dobre tak, aby sa zamerali na jeden receptor na bunkách s názvom ACE2. Ten sa podieľa na regulovaní krvného tlaku.

Skúmané vlastnosti vylučujú laboratórnu manipuláciu ako možný pôvod SARS-CoV-2.

Mikrobiológ Kristian Andersen

Efektívnosť bielkoviny, s akou sa na receptor zameria, je podľa vedcov výsledkom prirodzeného výberu a nie výsledkom manipulácie v laboratóriu.

Ak by niekto chcel v laboratóriu vytvoriť nový koronavírus ako patogén, teda tak, aby bol schopný vyvolať ochorenie u ľudí, použil by podľa vedcov príbuzný vírus s vhodnou molekulárnou štruktúrou. Nový koronavírus sa však podobá na príbuzné vírusy bežné u netopierov a šupinavcov.

SkryťVypnúť reklamu

"Porovnaním dostupných genómov známych koronavírusov môžeme rozhodne povedať, že SARS-CoV-2 vznikol prirodzeným spôsobom," napísal v tlačovej správe Scrippsovho výskumného inštitútu mikrobiológ Kristian Andersen, jeden z autorov štúdie.

"Skúmané vlastnosti vylučujú laboratórnu manipuláciu ako možný pôvod SARS-CoV-2."

Dve možnosti vývoja

V štúdii vedci uvádzajú dve možnosti, ako sa koronavírus dostal do súčasnej nákazlivej podoby.

Súvisiaci článok Prečo ľudia skupujú toaletný papier? Môže za to aj chyba v myslení Čítajte 

Prvou je scenár, keď sa obe špecifické vlastnosti nového koronavírusu vyvinuli prirodzeným výberom vo zvieratách, a až potom preskočil na človeka.

"Genetická informácia SARS-CoV-2 je na 96 percent identická s genetickou informáciou koronavírusov netopierov," ozrejmili na webe vedci zo Slovenskej akadémie vied.

SkryťVypnúť reklamu

Rovnako prebiehali aj epidémie SARS v roku 2003 a MERS v 2012, ktoré spôsobovali u ľudí ťažký zápal pľúc. Epidémia SARS vypukla v Číne, zdrojom nákazy boli cibetky. Ochorenie MERS sa objavilo na Blízkom východe, vírus na človeka preniesli pravdepodobne ťavy.

Druhou možnosťou je, že zvieratá preniesli na človeka koronavírus ešte v stave, keď nebol patogénny. Do súčasnej nákazlivej podoby sa vyvinuli teda v ľudskom tele. Niektoré koronavírusy bežné u šupinavcov majú veľmi podobné črty ako bielkoviny SARS-CoV-2.

Ďalší výskum bude nevyhnutný na to, aby vedci zistili, ktorý scenár sa udial.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

SkryťVypnúť reklamu

DOI: 10.1038/s41591-020-0820-9

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu