SunbeamTech NUUO - 500 wattov inteligentného výkonu

Viete o tom, že počítačový zdroj nemusí vyzerať iba ako tradičná káblová "chobotnica" s oceľovou hranatou hlavou, ale existujú i inteligentné systémy, ktorých kabeláž si dokážete prispôsobiť na mieru? Počuli ste už o zdroji, ktorý dokáže riadiť i externé

ventilátory? O monitorovaní teploty ani nehovoriac. SunbeamTech NUUO je jedným z nich.

Už pri prvom pohľade na tento zdroj vás upúta jedna vec. Pôsobí akýmsi uhladeným dojmom, a aj keď si na jeho lesklom eloxovanom tele všimnete dvojicu ventilátorov, čosi tu nehrá. Je tu niečo, čím sa výrazne líši od ostatných zdrojov na trhu. Napevno má zabudovaný jediný kábel - ATX napájač základnej dosky! Všetky ostatné káble sú odnímateľné a je iba na používateľovi ktoré z nich použije a ktoré nie. Zámer je viac ako jasný - dosiahnuť poriadok v skrini, zabezpečiť bezproblémové prúdenie vzduchu a dať používateľovi možnosť prispôsobiť si káblovú sadu vlastným požiadavkám.

V hre je však i mnoho iného. Zvláštnosťou tohto zdroja je trojokruhový chladiaci systém. Zabudovaná elektronika nepretržite monitoruje teplotu výkonovej časti zdroja a okolitého priestoru, aby pomocou dômyselných pravidiel dokázala regulovať dvojicu zabudovaných ventilátorov s priemermi 12 a 8 centimetrov tak, aby bola výsledkom čo najtichšia prevádzka. Znamená to, že každý z ventilátorov je riadený samostatne, avšak jeho funkcionalita je riadená podľa pravidiel celku. Aby to však nebolo málo, pomocou konektoru sa k zdroju pripája i externý tretí ventilátor, osadený na zadnom paneli skrine. Ten dokáže v prípade potreby elegantne nasať zvonka chladnejší vzduch do skrine PC aby bolo tiché chladenie zdroja čo najúčinnejšie. Výsledok je zrejmý - za používateľa "myslí" samotný zdroj. K podrobnostiam sa však ešte vrátime.

Dvanásťcentimetrový pomalootáčkový ventilátor s dvojradovým guľôčkovým obložením je uložený nad doskou plošných spojov a tým oberá konštruktérov o časť objemu pri stavbe zdroja. Plošný spoj je osadený štýlom "netopier", takže všetky súčiastky visia smerom nadol, aby mohol ventilátor s ochrannou mriežkou nasávať vzduch z vnútra PC, aby ho pri chladení "recykloval" ešte raz a následne vyfúkol mimo PC.

Na zadnom paneli je netradične umiestnený sekundárny 8 centimetrový ventilátor, ktorý pomáha zefektívniť chladenie i pri vysokej záťaži. Neznamená to však, že by chodu na hlučnosti pridával. Práve naopak. Umožňuje rozložiť chladiaci výkon do dvoch okruhov s priamym dopadom, a tak zaistiť nielen tiché chladenie, ale i stabilný chod zdroja s možnosťou výkonového dorazu bez poklesu napätí. Vedľa ventilátora sa nachádza konektor pre pripojenie k elektrickej sieti a kolískový vypínač pre odpojenie od siete. Perforácia pre pasívny tok vzduchu je samozrejmosťou.

Aby mal používateľ prístup k výkonovým údajom i po čase keď stratí dokumentáciu a krabicu od zdroja, bočná strana je vybavená štítkom, ktorý obsahuje všeko potrebné. Ako je zrejmé, ide o zdroj vyhovujúci špecifíkácii ATX 12V 2.0 s dvojicou oddelených 12 voltových vetiev, ktorý poskytuje kombinovaný výkon 500 wattov. Aktívny systém PFC zaisťuje optimalizáciu spotreby adaptáciou power factoru pri rôznych stuňoch záťaže. V krátkosti môžeme povedať, že zdroj je vybavený všetkými napájacími štandardami, ktoré očakávajú dnešné moderné systémy.

Nemálo prekvapenia zažije menej skúsený používateľ, ak nahliadne na čelnú stranu zdroja. Namiesto káblovej chobotnice sa na nej nachádza 14 rôznych konektorov, z ktorých každý má svoje poslanie. Kým niektoré z nich slúžia pre napájanie počítačových komponentov, iné slúžia na riadenie či monitoring systému. Konektory, ktoré zostanú pravdepodobne nevyužité sú osadené gumovými krytkami alebo neosadenými plastovými konektormi, aby sa zabránilo náhodnému vyskratovaniu. Každá z vetiev však priamy skrat spoľahlivo zdetekuje a zdroj deaktivuje svoju činnosť aby sa predišlo škodám.

Konektory sú jednoducho odkrytovateľné a pracuje sa s nimi bezproblémovo. Výrobca použil mnohé typizované vyhotovenia aby získal používateľ možnosť vyrobiť si niektoré káblové sety sám. Všetko potrebné je však pribalené v dokumentácii. I tak je zrejmé, že okrem napájania je tu mnoho drobností, ktoré sú opradené závojom tajomstiev.

Prvou zo záhad je dvojvodičové vedenie vychádzajúce vo forme kabeláže zo zdroja, ktoré výrobca označuje pojmom Smart Protection Sensor. Keďže je používateľ v základnej výbave obdarený čelným panelom, ktorý okrem merania teploty dokáže i riadiť výkon ventilácie, výrobca vybavil riadiace rozhranie poistkou, ktorá zabráni prehriatiu zdroja a jeho devastácii. V prípade, že teplota zdroja presiahne hranicu 70°, istiaci obvod dočasne deaktivuje používateľovu reguláciu tak, aby bola opäť dosiahnutá vhodná pracovná teplota.

Druhou záhadou je pätica konektorov s ochrannými krytkami, ktorá sa nachádza na okraji čelnej strany zdroja. Dvojica konektorov s označením PSU T a Sink T otvára pre externé zariadenia prístup k teplotným senzorom zdroja. Pribalený čelný panel tak umožňuje zobrazenie aktuálnej teploty výkonovej časti zdroja, alebo jeho vnútorného priestoru na displeji. Používateľ však môže použiť monitoring i pri priamom prepojení na niektoré typy dosiek, či vlastné zariadenia. Konektor s označením Case slúži na pripojenie externého ventilátora skrine, ktorý na zadnom paneli zaistí doplnkové nasávanie studeného vzduchu z okolia, kedykoľvek to bude potrebné. Posledná dvojica konektorov s označením 12025 a 8015 slúži pre externú doplnkovú reguláciu chodu 8 a 12 centimetrového zabudovaného ventilátora. Zabudovaná elektronika zvláda všetko s plnou inteligenciou. Používateľ by však nemal byť ukrátený. Dodávaný čelný panel monitoruje a reguluje jeden ventilátor s jednou teplotou. Výrobca odporúča, aby sa sústredil na 8 cm ventilátor. V prípade, že bude konektor dominujúceho 12 centimetrového ventilátora pre tieto účely odplombovaný, výrobca redukuje záruku o jeden rok.

Zdroj je zostavený tak, aby bola jeho ventilácia čo najefektívnejšia. V prípade zdrojov s jediným 12 centimetrovým ventilátorom vzniká nedostatok v niektorých častiach zdroja. Keďže vzduch je nasávaný spodkom a pasívne odchádza zadným panelom von, predná časť je slabšie chladená ako by mala. Ak sa však na zadnú stenu pridá 8 cm ventilátor. jeho nasávanie je priečne a "vytiahne" teplo i z kritických častí zdroja. Ako je po konštrukčnej stránke zrejmé, výrobca sa posnažil sústrediť všetky súčasti do zdroja tak, aby bola kritická výkonová časť spolu s elektrolytickými kondenzátormi v chladiacej "ceste".

Tepelné výmenníky sú pomerne malé a to vyžaduje nepretržitý obeh vzduchu, obzvlášť pri vyššej záťaži. I keď je objem zdroja vyplnený intenzívne, nemusíte sa obávať predčasného zostarnutia filtračných kondenzátorov. Tepelné senzory sú umiestnené tak, aby inteligencia riadiaca ventiláciu nezlyhávala.

Vnútorná zostava je veľmi modulárna a tak rozloženie elektroniky na niekoľko samostatných dosiek plošných spojov nie je problémom. Všade vo vnútri nájdete množstvo prepojovacích konektorov, ktoré neslúžia iba pre pripojenie ventilátorov, ale i vzájomnú komunikáciu komponentov. Výrobca dbal na dobrú mechanickú dostupnosť a možnosť manipulácie.

Tepelné senzory sa v zdroji nachádzajú na dvoch miestach a vývojári ich ukotvili teplu odolnými lepiacimi páskami. Samostatná pozornosť je tak venovaná zdroju ako celku, ale i jeho výkonovej časti. Hluk je neakceptovateľný. Rozum však musí prevládnuť nad citmi a preto je každá ochrana vítaná. K prehriatiu jednoducho nedôjde ani vtedy, ak ho používateľ umelo vyvolá - systém sa sám ubráni.

Je viac ako zrejmé, že pomerne veľa miesta ušetril vo vnútornej spleti kabeláže zadný konektorový panel, ktorý je skutočne pripravený pre intenzívnu záťaž.

Nádielka káblov je skutočne bohatá. Zabudovaný ATX napájač je dvojsegmentový s možnosťou 20 a 24 pinovej konfigurácie. Dvojica segmentov je oddeliteľná, avšak systém aretácie zaistí, aby sa v prípade potreby oba samostatné dielce tvárili ako celok. Hlavný napájací kábel základnej dosky je vybavený silonovým opletom s fixáciou zmršťovacou fóliou na oboch koncoch.

Napájací konektor má tradičnú francúzsku koncovku a prekvapí vás svojou hrúbkou. I napriek nej je izolácia s vodičmi dostatočne pružná a poddajná pre jednoduchú manipuláciu.

Polmetrový kábel doplnkového napájania základnej dosky je vyhotovený tak, aby umožnil 4 i 8 pinovú konfiguráciu podľa potreby. S jednoduchosťou tak použijete zdroj nielen na novších PCI-Express doskách, ale i na rôznych serverových systémoch. Kompatibilita so staršími systémami je zaistená.

Napájacie konektory pre Serial ATA periférie sú vyhotovené tak, aby zvierali s kabelážou 90 stupňový uhol pre jednoduchú manipuláciu a ukladanie káblov. Na každom z dvojice SATA káblov sa nachádzajú 2 periferiálne konektory. Dĺžka prepojovacích káblov dosahuje 70 centimetrov.

Káble pre napájanie diskových a iných periférie pomocou molexov sú vybavené koncovkami easy-plug, ktoré zaisťujú pohodlnú manipuláciu, obzvlášť pri vyťahovaní konektorov zo zariadení. V dodávke nájdete dva 80 centimetrové a jeden 65 centimetrový kábel, z ktorých každý je vybavený trojicou konektorov. Z dvoch variantov si vyberiete vždy ten vhodnejší, podľa vlastností skrine či osadenia periférií.

Malé molexy pre napájanie disketových mechaník a iných periférií sú doriešené formou redukčného káblika. Ten jednu veľkú molex koncovku rozdelí na dvojicu malých napájacích konektorov.

Pozornosť je však potrebné venovať i špeciálnej kabeláži. Káblik s doplnkovým tienením a odrušením feritmi na oboch stranách s molex koncovkami slúži pre doplnkové napájanie niektorých grafických kariet alebo základných dosiek. Manipulácia s ním je síce horšia ako s káblami so silonovým opletom, avšak EMI tienenie je v tomto prípade na miestie.

V rovnakom vyhotovení nájdete pripravený i 6 pinový konektor pre napájanie grafických akcelerátorov štandardu PCI Express. Namiesto bežných redukcií výrobca pripravil sofistikované riešenie s citlivým prístupom.

Zabudnúť však nesmieme ani na voliteľný regulačný panel. Ten je vybavený displejom indikujúcim prevádzku sledovaného ventilátora a teplotu konkrétnej monitorovanej časti. Používateľ môže voliť medzi dvojicou ventilátorov a dvojicou teplotných senzorov, aby si chod chladenia prispôsobil. Panel je určený pre montáž do 3,5" pozície, z ktorej je potrebné natiahnuť kabeláž ku zdroju.

Pribalenie regulačného panela však nie je náznakom toho, že by sa zdroj nedokázal postarať sám o seba. Práve naopak. Výrobca sa iba snažil držať krok s trendmi a umožnil používateľovi prekročiť rovinu štandardu.

Teplotu je možné zobraziť v dvoch rôznych jednotkách, rýchlosť rotácie ventilátorov je indikovaná rôznou kadenciou zobrazovania pohybujúceho sa listu ventilátora.

Regulácia otáčok je na analógovej báze a používateľ má pre jej riadenie k dispozícii rotačný gombík z hliníka. Zabudovaný vypínač na ľavom doraze umožňuje rýchle prepnutie na automatický režim regulácie.

V balení sa nachádzajú všetky montážne doplnky, ktoré bude použivateľ potrebovať. Napájací zdroj je navrhnutý tak, aby dokázal zabezpečiť spoľahlivú prevádzku PC a súčasne sa dokázal vysporiadať s možnými problémami. Spomenuli sme si zabudovaný systém Active PFC, ktorý minimalizuje spotrebu. Aby bola pri nábehu chránená základná doska a periférie, napäťový ráz pri zapnutí zdroja nepresahuje hranicu 5% odchýlky od nominálneho napätia. Zdroj je chránený proti prúdovému preťaženiu, prepätiu na výstupe, priamemu skratu každej vetvy, preťaženiu a prekročeniu limitných teplôt. Používateľ tak nemusí mať strach, že pri najmenšej príčine zlyhá jeho zdroj, alebo k nemu pripojený hardvér. Strednú dobu výskytu medzi dvoma chybami udáva výrobca na hranici 80 tisíc prevádzkových hodín.

Prevádzka zdroja je tichá i pri vysokej záťaži, avšak na trhu nájdete i modely, ktoré dokážu udržať hranicu produkovaného hluku na nižšej priečke. Napätia na výstupe zostávajú stabilné, k ich poklesu nedochádza ani pri špičkovej záťaži. Používateľ ocení hlavne jednoduchú spravovateľnosť kabeláže, vysoký výkon, tichý chod a možnosť doplnkovej regulácie.

Dostupnosť: http://www.sunbeamtech.com

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

ŠPORT

Kohút si priznal chybu, Cígerovi sa ospravedlnil. Ten to neprijal

Tréner hokejovej reprezentácie a šéf zväzu diskutovali spolu v mimoriadnej relácii TV Markíza.

KOMENTÁRE

Vydrží to ešte Most alebo padne?

Trpezlivosť voličov nemožno skúšať donekonečna.

DOMOV

EU Observer: ruskí špióni verbujú aj Slovákov

Spôsob, akým sa kluby ruských bojových umení rozrastajú po Európe, nie je podľa analytikov prirodzený.

Neprehliadnite tiež

Zdá sa, že vesmírny lúč sa pohybuje päťkrát rýchlejšie ako svetlo

Kozmická ilúzia môže odhaliť tajomstvo štartu či zastavenia vzniku nových hviezd.

Najväčšia plávajúca elektráreň? Spustili ju v Číne

Ak solárne panely plávajú na vode, možno ich efektívne chladiť pre zachovanie životnosti a výkonu.

Umelá inteligencia porazila svetového šampióna v hre Go

AlphaGo je zručnejšia a šikovnejšia. V prvej hre porazila aktuálnu svetovú jednotku.

V obežných dráhach planét vzdialenej sústavy objavili vzorec

Obežné dráhy planét v sústave TRAPPIST-1 spája dráhová rezonancia.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 2. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 3. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 4. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií
 5. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom
 6. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 7. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa
 8. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis
 9. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi
 10. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní
 1. 5 hviezdičkové apartmány priamo na pobreží - Dubrovník
 2. Stavba domu na kľúč – úspora času aj financií
 3. Štatutári, máte už prístup k elektronickej schránke?
 4. Nová veľvyslankyňa Turecka na návšteve EU v Bratislave
 5. Prijatie delegácie rektorov ekonomických univerzít z Indonézie
 6. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky
 7. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 8. Základné štandardy práce pre realitné kancelárie
 9. Takmer polovicu porúch šikmých striech spôsobujú zlé doplnky
 10. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody
 1. Poznáte pôvod slovenských slov? Otestujte sa 13 626
 2. Plavba po Karibiku na luxusnej lodi 9 038
 3. Lepšie bývať na vidieku, alebo v meste? Hľadali sme výhody 8 964
 4. Čím všetkým som si prešla, aby som sa naučila po anglicky 6 093
 5. Hyundai H350 je dokonale spoľahlivým partnerom pre biznis 5 904
 6. Domácnosť, ktorá šetrí sama? Aj u nás je to už realitou 5 177
 7. Desať obľúbených miest v Chorvátsku 5 007
 8. Študenti majú na získanie 30 € ešte 20 dní 4 656
 9. Yeme chce byť výnimočný obchod aj vďaka výnimočným zamestnancom 4 648
 10. Volkswagen Arteon je výkladná skriňa technológií 4 558