Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.
BRATISLAVA. Slovenskí lekári pripravili mobilnú aplikáciu s názvom Zostaň zdravý, ktorá môže pomôcť pri spomalení nákazy z koronavírusu. Podobná aplikácia pomohla Číne, Izraelu či Južnej Kórei zvládnuť tamojšiu situáciu.
Aplikácia Zostaň zdravý používateľom v prvom rade umožní lepšie sa chrániť pred koronavírusom. Povie vám totiž, či ste sa nachádzali v blízkosti nakazeného, a to až do vzdialenosti päťdesiatich metrov.

Jej ambíciou je vytvoriť databázu ľudí otestovaných na nový koronavírus.
Aplikácia funguje tak, že používateľovi pridelí číselný kód, ktorý stačí uviesť pri odbere vzorky na test. Výsledok sa potom zobrazí v telefóne.
Vďaka týmto údajom appka dokáže upozorniť na blízkosť nakazeného.
Aplikácia tiež sprehľadňuje internetové objednávanie pacientov na testovanie. Zároveň umožňuje získavať štatistické údaje o šírení nákazy, informuje o počtoch pacientov objednaných na testy, aj o dĺžke čakania na výsledok.
Lekári na webe sľubujú, že aplikácia je úplne anonymná, nezisťuje meno, telefónne číslo ani ďalšie údaje, ktorými by sa dala určiť totožnosť používateľa.
Rozhranie aj technická stránka aplikácie sú už hotové, dostupná je už v Obchode Play pre Android a čaká na schválenie v AppStore pre zariadenia Apple. Proces by mal trvať päť až sedem dní.
Keďže slovenská vláda rokuje o rýchlejšom schválení, je možné, že aplikáciu si budete môcť stiahnuť o jeden až dva dni.
Koronavírus SARS-CoV-2
Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.
- 25 otázok a odpovedí o Covid-19: všetko čo potrebujete vedieť o nákaze a prevencii
- Prečo sa môžete chrániť hygienou rúk a obmedzením dotykov tváre
- Ako si správne umývať ruky
- Čo sú to vírusy a ako sa šíria?
- Ako sa vírusy prenášajú zo zvierat na ľudí?
- Funguje ochrana pomocou rúšok a respirátorov?
- Prečo WHO vyhlásila globálny stav núdze?
- Kto sú to superprenášači?
- Ako sa nový koronavírus rozšíril vo svete? (graf)
- Čo ak 2019-nCoV nezmizne? Dva možné scenáre spolužitia ľudstva a vírusu