SME

Chcete si vyrobiť ochranné rúško? Skúmali, ktoré tkaniny sú vhodné

Akákoľvek ochrana je lepšia než žiadna.

Vyrobené rúška pre seniorov v krajčírskej dielni Donna Rosi.Vyrobené rúška pre seniorov v krajčírskej dielni Donna Rosi. (Zdroj: SITA)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dôležité texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného.

Kým sú ochranné rúška nedostatkový tovar, mnohí ľudia sa rozhodli vyrobiť si rúško podomácky.

Návod krok za krokom nájdete na tomto odkaze.

Aký materiál je na provizórnu ochranu najvhodnejší, naznačuje staršia štúdia, ktorú zverejnil úzko špecializovaný časopis Disaster Medicine and Public Health Preparedness. Štúdiu však nerobili ako súčasť výskumu koronavírusu.

SkryťVypnúť reklamu

Vedci skúmali, ako dobre rôzne materiály z domácnosti zachytávajú drobné mikroorganizmy a vírusové častice v porovnaní s chirurgickým rúškom, ktoré tvoria vrstvy rôznych materiálov.

Skúmali materiály

Rúško nie je brnenie, ktoré by zabezpečilo úplnú ochranu. Vírus je mnohonásobne menší ako ľudský vlas a dokáže cez látku preniknúť. Znižuje však riziko prenosu nákazy, a je teda lepšie sa ním chrániť, ako nenosiť nič.

Ak rúško nosí infikovaný človek, môže zabrániť šíreniu kvapôčok, ktoré obsahujú vírus. U nenakazených ľudí zas môže znížiť šancu, že vírusové častice vdýchnu.

Vedci z Cambridgeskej univerzity v štúdii uvažovali o situácii, keby z akéhokoľvek dôvodu neboli pre ľudí dostupné chirurgické rúška a či by podomácky ušitá maska poskytla ochranu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ako vyrobiť ochranné rúško na tvár (fotopostup) Čítajte 

Otestovali, ako rôzne druhy materiálov zachytávajú dva mikroorganizmy. Prvým boli baktérie Bacillus atrophaeus s priemerom zhruba 0,0001 centimetra. Druhým bol vírus bakteriofág MS2, ktorého častice mali priemer zhruba 0,0000023 centimetra.

Na porovnanie, koronavírus je päťkrát väčší než skúmaný vírus, má 0,00001 centimetra.

Pri teste použili celkom nové, nenosené a nepoužité tkaniny, ktoré ľudia v domácnosti bežne majú. Napríklad stopercentne bavlnené tričká, kuchynské utierky, vrecká do vysávačov či obliečky.

Všetky skúmané tkaniny preukázali schopnosť zastaviť či už baktérie, alebo vírusové častice, ktorých však pre ich malé rozmery prepustili zhruba o desať percent viac.

Z látok dostupných v domácnosti sa v teste najlepšie darilo vrecku do vysávača, za ktorým nasledovali kuchynské utierky. Až na šály, ktoré prefiltrovali takmer 49 percent častíc, všetky ostatné tkaniny prekonali päťdesiatpercentnú hranicu.

SkryťVypnúť reklamu

Tričko a obliečky

Improvizovaná maska by sa mala považovať za poslednú možnosť, ak komerčné rúška nie sú k dispozícii.

cambridgeskí vedci

Aj keď v teste najlepšie obstáli vrecká do vysávača a utierky, vedci ako najvhodnejší materiál na provizórne rúško zvolili stopercentne bavlnené tričko alebo obyčajnú obliečku.

Najmä preto, že obe tkaniny bývajú jemne pružné, a tak sa oveľa lepšie prispôsobia tvári a dokážu dobre zakryť ústa aj nos. Zároveň sa cez ne ľahšie dýcha.

Vrecká do vysávača sú naopak veľmi tvrdé a hrubé, utierky sú tiež tkané nahrubo.

"Improvizovaná maska by sa mala považovať za poslednú možnosť, ak komerčné rúška nie sú k dispozícii," píšu vedci v štúdii. Stále však budú takéto rúška lepšie ako žiadne.

Súvisiaci článok Začali platiť sprísnené opatrenia Čítajte 

Zároveň upozorňujú, že akákoľvek maska bude mať minimálny efekt, ak ju človek nepoužíva spolu s ďalšími opatreniami. To znamená pravidelnú a dôslednú hygienu rúk, čistiť dotykové zariadenia a ďalšie povrchy či vyhýbať sa spoločenskému kontaktu.

SkryťVypnúť reklamu

K podobnému výsledku dospela ešte staršia štúdia holandských vedcov. Skúmali iba rúška domácky vyrobené z kuchynských utierok. Zistili, že po troch hodinách noseniach takéhoto rúška sa jeho účinnosť o trochu zlepšila.

DOI: 10.1017/dmp.2013.43

DOI: 10.1371/journal.pone.0002618

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu