SME

Máte úzkosti zo šírenia koronavírusu? Ako ich zvládať

Ako sa vyrovnať s novou situáciou.

Ilustračná fotografia. Ak máte obavy z koronavírusu, odborníci odporúčajú niekoľko krokov, ako ich zmierniť a vyrovnať sa s novou situáciou.Ilustračná fotografia. Ak máte obavy z koronavírusu, odborníci odporúčajú niekoľko krokov, ako ich zmierniť a vyrovnať sa s novou situáciou. (Zdroj: ADOBE STOCK)

Všetky texty o novom koronavíruse budú na SME.sk odomknuté a prístupne pre každého, považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu žurnalistiku, môžete to urobiť kúpou predplatného.

Šírenie nového koronavírusu po celom svete vo vás môže vzbudiť rôzne myšlienky, pocity či reakcie.

Súvisiaci článok Koronavírus je už aj na Slovensku. 25 otázok a odpovedí o nákaze Čítajte 

Pociťovať úzkosť či strach sú v určitej miere úplne normálne. Tieto pocity sú dokonca nápomocné, pretože vás udržujú v strehu.

Ak ste opakovane vystavovaní správam o nebezpečenstve, aj bežný stav sa môže premeniť na paniku.

SkryťVypnúť reklamu

Unáhlené činy ako nadmerné nakupovanie však nepomáhajú, dávajú vám iba falošný pocit bezpečia. A môžu viesť aj k iným problémom.

V tejto situácii sa môžete vyrovnať so zvýšeným stresom aj s úzkosťou vďaka niekoľkým užitočným radám.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Strach je normálny, nehanbite sa

Na začiatok je dôležité uvedomiť si, že vo vypätých situáciách je úplne bežné cítiť tlak, strach, zmätok, bezmocnosť, hnev či nadmerne sledovať svoje telo. Za podobné pocity sa nemusíte hanbiť ani ich potláčať.

"Príroda nás strachom vyzbrojila, vedie nás k tomu, aby sme sa vyhli rizikám a aby sme sa správali zodpovedne," vysvetľuje pre denník SME psychologička Hana Ševčíková.

Pri šírení nového koronavírusu sa výrazne prejavuje strach z neznámeho. Nie je to ako každoročná chrípková sezóna, na ktorú sme si zvykli a berieme ju ako samozrejmosť.

SkryťVypnúť reklamu

"Všetko sa deje naraz. Vidíme, čo spravil v Európe, ako je Taliansko ochromené. To chrípka neurobí," ozrejmuje Ševčíková.

Dôležité je, aby vás strach či úzkosť nezaplavili, pretože by mohli ovládnuť celé vaše konanie. Takisto nepomáha popieranie situácie. V takom prípade by ste sa mohli začať správať nezodpovedne a ohroziť tak nielen seba, ale aj ostatných spoluobčanov.

Vo vypätých situáciách, ako je tá súčasná, je veľmi dôležité zamerať sa na veci, ktoré môžete mať pod kontrolou.

"Ohrozenie cítime preto, že sme v situácii, ktorú nepoznáme. Myslím si, že moja ani generácia mojich rodičov takéto niečo ešte nezažila. Svet sa zrazu správa inak, pravidlá sú obrátené naruby. Strácame tak pocit kontroly," vysvetľuje psychologička.

SkryťVypnúť reklamu

"Veľmi dôležité je hľadať, ako pocit kontroly nadobudnúť, aspoň čiastočne."

Informácie hľadajte vo vyhradenom čase

Prvý krok, ktorý môžete spraviť, je spoznať všetky potrebné informácie z overených zdrojov.

Naštudujte si potrebné opatrenia, ako zabrániť šíreniu nákazy, ako sa chrániť a čo robiť, keby bol vo vašom okolí niekto nakazený. Fakty vám umožnia správne sa rozhodnúť v dôležitých chvíľach, odhadnúť riziko nákazy a budete vďaka nim vedieť, ako sa postarať o najzraniteľnejších ľudí vo vašom okolí.

Veľmi dôležité je hľadať, ako pocit kontroly nadobudnúť, aspoň čiastočne.

psychologička Hana Ševčíková

Informácie vyhľadávajte na oficiálnych miestach. Všetky aktuálne správy, nariadenia a opatrenia nájdete na stránke ministerstva zdravotníctva.

Takisto denník SME má pre koronavírus na Slovensku vyhradenú samostatnú sekciu. Okrem dôležitých telefónnych čísel či rád, ako postupovať, v nej nájdete aj mapu s doteraz potvrdenými prípadmi.

SkryťVypnúť reklamu

Ak sa obrátite na relevantné zdroje, vyhnete sa neovereným, vymysleným či nafúknutým správam, ktoré by vám mohli aj uškodiť.

Dajte si pozor aj na podvodné e-maily, ktoré obsahujú "zaručené" informácie. Je možné, že pochádzajú od hackerov, ktorí chcú vaše obavy zneužiť na osobné obohatenie.

Na sledovanie správ o víruse si vyhraďte čas počas dňa, no nesledujte ich neustále.

Je dôležité poznať aktuálny stav, no sústavne čítanie o nákaze vám z dlhodobého hľadiska môže prehĺbiť úzkosť. Stanovte si teda časť dňa, keď si zapnete správy a zistíte, čo je nové.

Zdanie normálnosti

Ak už z akéhokoľvek dôvodu musíte byť doma, vytvorte si režim, ktorý by vám pripomínal každodenné činnosti.

Skôr než ráno začnete pracovať z domu, napríklad sa oblečte tak, ako by bol bežný pracovný deň. Obedujte v čase, keď by ste šli normálne jesť počas obednej pauzy.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Ako s deťmi hovoriť o koronavíruse? Nepresýťte ich informáciami, radí psychologička Čítajte 

Režim by mali mať aj deti. Kým sú školy zatvorené, dohodnite sa s nimi, že doobeda sa budú učiť a poobede napríklad budú mať aktivity.

Rady, ako sa s deťmi rozprávať o novom koronavíruse, nájdete v samostatnom článku.

"Je dobré, ak má deň nejakú štruktúru, nemusí byť vojenská, je dobré mať aj nejakú voľnosť. Záleží aj na rodine a individuálnych potrebách," hovorí psychologička.

Zdravo jedzte, dobre spite, cvičte

Aj keď sa s priateľmi či s milovanými osobami nemôžete stretávať osobne, udržujte s nimi kontakt. Odporúča to aj Svetová zdravotnícka organizácia či americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Využite moderné technológie a telefonujte, píšte si cez sociálne siete alebo skúste videohovory. Využite ich na to, aby ste sa vyrozprávali a nebojte sa hovoriť o vašich obavách a pocitoch.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Platia prísne opatrenia. Čo je zakázané? Čítajte 

Nezabúdajte sa starať o svoje telo a udržujte zdravý životný štýl. Dobre sa najedzte a doprajte si kvalitný spánok, oboje pomáha vašej imunitnej sústave. Neutiahnite sa k alkoholu, cigaretám či k drogám v snahe zvládať svoje emócie.

Ak máte doma priestor, pravidelne cvičte. Pri pohybe sa vám do tela dostanú endorfíny, ktoré vám môžu zlepšiť náladu a uvoľníte sa vďaka nim. Cvičením zároveň posilňujete svoju imunitu.

Využite napríklad návody na cviky či jogu na internete. Na uvoľnenie môžete skúsiť aj meditáciu.

Čas strávený doma môžete využiť tak, že sa budete venovať napríklad koníčku - môžete sadiť či presádzať rastliny, čítať si knihy, hrať sa stolové hry a pozrieť si seriály.

Správajte sa zodpovedne

Nezabúdajte ani na starších ľudí a iné ohrozené skupiny ľudí. Napíšte im, zavolajte, zistite, či nepotrebujú pomôcť napríklad s nákupom. Ak bývate v paneláku a poznáte starších susedov, zistite, či niečo nepotrebujú.

SkryťVypnúť reklamu

Pomôcť takisto môže, ak budete myslieť pozitívne, budete láskaví a ohľaduplní k prežívaniu vašich blízkych. Ak máte radosť, dobrú náladu či správu, podeľte sa o ňu, radí na facebooku Psychologický ústav Akadémie vied ČR.

"Dôležité je, že sa v tejto situácii správame zodpovedne. Veľmi dobrá správa pre nás všetkých je, že nie sme úplne bezmocní, že nie sme vírusu vydaní napospas. Každý jeden z nás má v rukách to, ako sa bude nákaza vyvíjať. Keď sa budeme správať zodpovedne, môžeme spolu zabezpečiť, že sa epidémia nezvrhne," hovorí Ševčíková.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.

Do vynesenia rozsudku ostáva už len záverečná reč Kováčika.


Obchodný dom Javor v Tatranskej Lomnici.

Obchodný dom Javor čaká na nové využitie.


Ukrajinský vojak, ktorý má volací znak Ulysses, stojí pri svojom spolubojovníkovi Denysovi pripravujúcom sa na vypustenie prieskumného bezpilotného lietadla v Doneckej oblasti na Ukrajine.

Bezpilotné lietadlá na Ukrajine menia hru rovnako ako tanky v prvej svetovej vojne.


a 2 ďalší

Irán doteraz útočil len sprostredkovane.


a 1 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu