Najúčinnejšie sa pred novým koronavírusom obránite tak, že si často a dôsledne budete umývať ruky. Taktiež pomôže, ak sa zbytočne nedotýkate očí, nosa a úst.
Lenže ruky nie sú to jediné, čím sa dotýkate vašej tváre.
Kontakt
Odborníci na čísle 0800 221 234 odpovedajú na otázky o koronavíruse 24 hodín denne, 7 dní v týždni.
Kedy ste si naposledy čistili napríklad mobil?
Aj najlepšia obrana zlyhá, ak sa po umytí rúk dotknete znečistených obrazoviek smartfónov alebo si ich rovno priložíte k tvári počas hovoru.
Mobily sú veľmi špinavé
Nový vírus sa prenáša najmä z človeka na človeka, hlavne prostredníctvom vykašliavaných kvapôčok. Tie sa môžu dostať aj na rôzne povrchy a z nich sa zas dotykom môžu zaniesť do tela.
Februárová analýza dvadsiatich dvoch štúdií v časopise Journal of Hospital Infection odhalila, že ľudské koronavírusy vo všeobecnosti môžu na neživých povrchoch ako sú kovy, plasty či sklo prežiť od niekoľkých hodín do deviatich dní.
Pri novom koronavíruse je menej údajov, no odhaduje sa, že mimo ľudského tela prežije taktiež niekoľko hodín až dní.

Aj keby na vašom telefóne neboli vírusy, určite je pokrytý baktériami. Výskum Arizonskej univerzity napríklad naznačil, že na mobiloch je až desaťkrát viac mikróbov než na väčšine toaletných dosiek. Ak ste priemerný používateľ, svojho telefónu sa dotknete denne aj viac ako 2600-krát, naznačil malý prieskum na takmer sto ľuďoch.
Riziko, ktoré baktérie a vírusy na mobiloch predstavujú, môžete znížiť pravidelným čistením svojich zariadení.
Ako očistiť smartfón
Nasledujúci postup platí pre baktérie aj vírusy. Nezničíte ich, no môžete ich aspoň čiastočne odstrániť, čím znížite riziko rozširovania infekcie.
- Odpojte telefón od káblov a vypnite ho.
- Vezmite si hladkú utierku z mikrovlákna, akou sa napríklad čistia okuliare.
- Prejdite po povrchu telefónu. Utierku môžete aj jemne navlhčiť, no vyhnite sa kontaktu vlhkej utierky s otvormi na zariadení. Priamo na telefón nelejte vodu.
- Poriadne očistite aj zadnú stranu mobilu.
Apple aj Google na svojich weboch uvádzajú, že na čistenie zariadení môžete použiť aj teplú mydlovú vodu.

Všetci výrobcovia zhodne odporúčajú, aby ste dotykové zariadenia nečistili čistiacimi výrobkami s chemikáliami alebo prípravkami s alkoholom. Mohli by narušiť vrstvu na dotykovom zariadení, ktorá ho chráni pred odtlačkami prstov a ďalšími šmuhami.
Ak by ste chceli telefón predsa len dezinfikovať alkoholom, rozrieďte ho. Môžete použiť roztok vody a isopropyl alkoholu v pomere 60 ku 40, odporúča mikrobiológ Charles Gerba z Arizonskej univerzity pre web Health. Berte ale na vedomie, že takýmto postupom idete proti odporúčaniam výrobcu a telefón môžete nechtiac poškodiť.
Buďte opatrní a použite malé množstvo roztoku, ktoré podľa webu Popular Science nepoškodí vaše zariadenie.
Ak by sa náhodou ochrannej vrstve dotykového displeja čosi stalo, je možné ju obnoviť špeciálnou sadou.
Ak sa bojíte poškodenia, môžete najprv poriadne očistiť displej odporúčaným spôsobom, a potom naň nalepiť ochranné sklo alebo fóliu.
Čistite aj ostatné povrchy
Nemali by ste skončiť len pri čistení obrazoviek mobilov.
Každodenne používate aj iné zariadenia ako napríklad počítač, alebo sa dotýkate kľučiek, spínačov, stolov, záchodových dosiek a iných povrchov.
Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odporúča na bežné povrchy použiť čistiace prípravky pre domácnosť, ktoré sú určené na konkrétne povrchy. Pred použitím si prečítajte etiketu pre správne použitie.
DOI: 10.1016/j.jhin.2020.01.022