SME
Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Constantine - nudný film, nudná hra

Dávne časy, zatratenia hodné veky, doba, kedy svetlí krvou polievali zem a temná strana rozosievala do našej matky semeno zla. To všetko je zabudnuté. Mnoho liet prešlo a mnoho životov vyhaslo. Nastal čas Jeho príchodu. Nastal čas nového Mesiáša.

Kto zviera v rukách Kopiju Osudu, zviera v rukách osud celého sveta. Kopija Osudu zmizla počas druhej svetovej vojny.

Presne týmito slovami sa začína blockbuster Constantine a človek neznalý amerického patosu by mohol získať dojem epického dobrodružstva. Keanu Reeves v hlavnej úlohe zatrateného syna Johna Constantina, sa snaží dostať do neba. Nekecám. Vidí pekelných démonov, vyháňa ich z tiel nevinných ľudí, snaží sa vykúpiť svoju zatratenú dušu. Ak čo-to viete o kresťanských zvykoch, určite vás neprekvapí ponímanie samovraždy – vzatie si svojho života. Mnoho ľudí sa čudovalo, keď si podobnú vec nechal prejsť hlavou Kurt Cobain (doslova), všetci ho ľutovali. Lenže čo John? Jeho dar vidieť nepoznané, mu vzal život. Nikto mu však neverí. Dve minúty v pekle sa nevyrovnajú najhorším klasických ľudským nešťastiam. John sa však vrátil a stal sa z neho moderný „vymítač ďábla“. Blíži sa jeho ďalší, tentoraz už skutočný odchod z tohto sveta; nečaká ho však rajská záhrada za jeho činy. Za svoj trestuhodný čin bude putovať do pekla. Medzitým zachráni svet, nastane happyend a všetci môžeme ísť pokojne domov.

Skryť Vypnúť reklamu

Nezvyknem sa v recenziách bližšie venovať filmovej predlohe hry, ale pri Constantine som spravil výnimku a aspoň v skratke som vás oboznámil s tuctovým kinohitom. Prozaickým dôvodom je nutnosť vedieť aspoň základnú zápletku a nezáživnosť celého projektu. Ako filmového, tak i herného. Oba mediálne produkty podľa odborníkov nedosahujú úroveň komixu, z ktorého vychádza filmové spracovanie. Budiš, nie vždy sa všetko podarí. Ale ten premrhaný potenciál si už volá o ďalšie zopakovanie maturít!

          

Constantine je akčná hra z pohľadu tretej osoby s miernymi hororovými prvkami. Nečakajte žiadny The Suffering , lineárne predieranie sa vpred nezachráni detsky temná atmosféra. Máme sa báť miliónkrát videných pekelných príšeriek, zhmotňujúcich sa doslova zo vzduchu? Alebo návratu tupých mŕtvol, ktoré vopred odhalíme? Raz za čas sa spustí nejaký ten naskriptovaný efektík, pri ktorom by sme teoreticky mohli pustiť do gatí, avšak počet týchto momentov tvorí zanedbateľné percento celkovej atmosféry. Po tomto krutom odhalení, nám rovnako ako vo filmovom spracovaní, zostáva v rukách torzo nudnej akcie. Vo filme sledujeme možné i nemožné vychytávky, tu sa predierame desiatkami tupých monstier. Stále vpred – to je jediný cieľ hry a nečakajte logický zásek, táto možnosť takmer nehrozí, ste totiž vedený za ručičku ako deti na vychádzke zo školky cez prechod pre chodcov.

Skryť Vypnúť reklamu

Pár slov utrúsim aj k zbraniam, ale unavený podtón cítite dúfam aj vy. Klasický šesť ranový revolver vystried dračí dych (plameňomet), máme tu ďalšie palné zbrane s projektilmi proti vyslancom pekla, nechýba ani svätená voda alebo omračujúci chrobáčik. Nič nechutné nečakajte, túto arkádovku si predsa musia zahrať aj najmenší caparti. Lenže čím nás Constantine zaujme? Úrovne sa striedajú v príjemnom slede a hoci navštívime temné lokácie (byt, knižnica, cintorín, nemocnica, márnica...), tieto miesta sú až príšerne prázdne. Tak prasácky odfláknutý level design sa často nevidí. Momenty, kedy s ústami vytvarovanými do veľkého O sledujete scenériu, konvergujú k nule.

Možno to vylepšia kúzla, ktoré sa John postupne učí a k ich vyvolaniu potrebuje aspoň malú mláku vody (malá filmová poznámka – ak ste film nevideli, potom neviete, že jedine voda funguje ako prechodové médium do nebeského raja a pekelného podzemia). Nevidím však jediný dôvod, prečo by ste to mali robiť. Fajn, Constantine môže ďalej používať UV pohľad, všetko naberie modravý nádych a dôležité veci (nepriateľ, tajný priechod, predmety) vidíte zvýraznené, preto sa oplatí mať aktívnu túto voľbu, lenže stačí pol hodinka a bude vám z toho hrabať rovnako ako mne.

Skryť Vypnúť reklamu

Medzi zaujímavé aspekty však patrí samotná návšteva pekla. Zabudnite na červeno zafarbené skaly, šľahajúce plamene a podobné kresťanské výjavy večného utrpenia. Pamätáte sa na scénu z kultového Terminátora 2, keď kamera spomalene snímala tlakovú vlnu a následnú spúšť po výbuchu? Všade vraky vozidiel, rozpadnuté budovy, k tomu si pripočítajte silný vietor a teplom rozžeravený horizont. Vyzerá to úžasne, ale na návštevy k pánovi satanovi budete chodiť sporadicky. Škoda.

A to je všetko, priatelia. Čakali ste hlbší príbeh alebo nebodaj depresívnu atmosféru? Temné zákutia plné strachu z večného utrpenia? Keby sa v Constantine dali protivníci zabíjať skákaním na hlavu, máme tu trochu agresívnejšieho Raymana.

          

GRAFIKA 5 / 10
Konzolový prevod páchne z PC verzie na sto honov a nebudem vám maľovať medové fúzy popod nos – nezáživné prostredia, minimálna interakcia, detaily predmetov a postáv sa nám vyparili nevedno kam. Takto by som mohol pokračovať ešte dlhšiu dobu, lenže stačí sa pozrieť na obrázky a každému musí byť jasné, že okrem animovaných sekvencií sa tu nebude dať na čo pozerať. Farebná škála je ladená do tmavších odtieňov, čo vôbec nevadí, ale jednotlivé prechody sú príliš kostrbaté a doslova cítiť kontrast medzi farebnými plochami. Textúry vyzerajú ako toalety v krčmách najnižšej cenovej skupiny. Aj napriek tomu sa však ešte dá na to pozerať, nečakajte však žiadnu pastvu pre oči.

Skryť Vypnúť reklamu

INTERFACE 7 / 10
Ovládanie nemá žiadnu viditeľnú chybu, pohyb postavy nie je náročný vďaka kamere, držiacej sa za hlavným hrdinom. Vyššie hodnotenie však nemôžem udeliť napriek žiadnym viditeľným nedostatkom – ovládanie mi nesadlo ako uliate, akceptoval som ho, ale stále mi pripadalo trochu od ruky. Už som si zvykol na konverzie z PS2, pri ktorých sa stáva práve táto položka nočnou morou, ale dá sa mu prispôsobiť a prejde vám časom do krvi. V Constantine je však celý pohyb strnulý.

HRATEĽNOSŤ 4 / 10
Kalich trpkosti si pekne vypijeme do dna. Nemám nič proti jednoduchým hrám, kde môžem vypnúť a len si trochu zastrieľať/zaskákať/zajazdiť. Lenže slečna nuda sa zakrádala do môjho príbytku po niekoľkých desiatkach minút a vábila ma svojim hlasom. Úspešne. Nezvyknem len tak zrazu vypnúť hru a radšej pozerať na bielu stenu. Nezvyknem flegmaticky odísť na záchod v momente, kedy to do mňa šijú nepriatelia. Pri hraní Constantine mi to však bolo jedno. Všetko sa zvrháva na tupé chodenie vpred. Bez myšlienky, bez hlbšieho nápadu, bez akéhokoľvek zaujatia hráča. Motiváciu hnania vpred môže teoreticky potenciálny vlastník hry získavať pri zbieraní kariet, tie predstavujú bonusy v podobe artworkov, rozhovorov, animácií a podobne. Chabá útecha.

Skryť Vypnúť reklamu

MULTIPLAYER
V hre sa chvalabohu nevyskytuje.

ZVUKOVÉ EFEKTY 6 / 10
Po zvukovej stránke sa dá všetko v poriadku, hlasy postáv znejú čisto, nepriatelia škriekajú, zbrane štekajú, proste klasický hurhaj. Lenže postupne sa znovu začína prejavovať unáhlené vydanie celého projektu zároveň s filmom. Zvuky znejú len na povinných miestach a niekedy chýba niečo viac. Ako napríklad rozmanitosť a pestrosť.

HUDBA 5 / 10
Na hudobné spracovanie mám obrovské nároky a som schopný strhávať z hodnotenia percentá za každú maličkosť. Motívy zaznievajú len v dôležitých okamihoch, hoci aspoň viete, že teraz sa na vás rúti svorka nadržaných pekelníkov. Hluché miesta sa vyskytujú príliš často. Stačilo by vložiť niekoľko krátkych melódií na správne miesta, to je však pri absencii atmosféru navodzujúcich lokácií veľký problém. A hudba sa to nesnaží zachrániť, aj keď kvalita znejúcich skladieb nie je hrozná, nedosahuje na svojich konkurentov.

Skryť Vypnúť reklamu

NÁROČNOSŤ & INTELIGENCIA 3 / 10
Keby bolo všetko tak priamočiare ako v Constantine, už dávno by som sa váľal na tropickom ostrove s príťažlivými devami okolo seba. Lenže nie je. Nápovedu nájdete na každom kroku, aktívne miesta sa vám vypíšu okamžite po priblížení sa do blízkosti, takže jedinou prekážkou v dohraní sú bossovia (nestačí to do nich šiť zo zbraňami, ale veď to poznáme z Painkillera) a príšerná nuda spoločne s ospalosťou, ktorá spôsobuje nesústredenie sa na súboje a ignorovanie klesajúceho zdravia. Energiu si dopĺňate vodou, navyše si môžete vziať aj niekoľko deci do ploskačky. Ehm. Ak to vôbec je voda a nie pekelná domovina.

         

ZÁVEREČNÝ VERDIKT 5 / 10
Keby som mal zlú náladu, bez mihnutia oka dám tejto hre ešte nižšie hodnotenie, ale slniečko nám pekne svieti (je 01:49 a prší, ty pako – pozn. kordiho mozgu) a ja mám optimistický úsmev na tvári. Čert ťa ber, John Constantine, bol si trápny už vo filme (oh oh, nemôžem si to odpustiť, ale tak smiešne zatváranie benzínového zapaľovaču človek nevidí každý deň), v hre si k tomu ešte aj nudný. Takto zapadneš vo vodách priemernosti a nebude si ťa nikto pamätať ani ako zlú hru po pár mesiacoch. Nudná akcia, bez štipky zaujímavosti. Strať sa v pekle!

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Ilustračné foto

Koronavírus na Slovensku: Vakcína od Moderny fungovala pri ťažkom Covide na sto percent (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili celkovo viac ako 105-tisíc nakazených. Pandémia Covid-19 si doteraz vyžiadala 839 obetí.

Komentár Zuzany Kepplovej

Hlas. Strana opatrného vyčkávania

Aj by sme povedali, že Pellegrini plní želanie vládnych strán a šúcha nohami.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.
Píše Ivan Mikloš

Slovensko stráca talenty aj investície. Je načase to zvrátiť (píše Ivan Mikloš)

Prehrávame, najvyšší čas vývoj otočiť.

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto
Podcast Klik

Klik: Vianoce 2020, toto sú naše tipy na technologické darčeky

Sprievodca nakupovaním technologických darčekov.

Podcast Klik.
Tieň sondy Hajabusa 2 na povrchu asteroidu Ryugu.
Podcast Tech_FM

Výpredaje majú problém, všetko skupujú roboty

Čo spôsobujú nové technológie.

Inzercia - Tlačové správy

 1. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 2. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 3. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 4. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 5. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 6. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 7. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 8. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 9. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Virtuálne prechádzky ako pomoc turistom pri orientácií
 2. 3D virtuálne prechádzky pozdĺž maďarsko-slovenských hraníc
 3. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 4. The future of M&A in Europe
 5. Prvé zamestnanie: 3 veci, na ktoré by ste nemali zabudnúť
 6. ADLO sa presťahovalo bližšie k zákazníkom
 7. Changes to the System of Remedies under the Amendment to the PPL
 8. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 9. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 10. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 33 344
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 289
 3. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 14 049
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 10 662
 5. Aká je chémia vôní 9 850
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 429
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 789
 8. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 716
 9. Bývanie v meste predlžuje život 8 120
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 694