PEKING. V dôsledku epidémie koronavírusu sa v Číne dočasne znížilo množstvo emisií oxidu uhličitého (CO2) až o štvrtinu.
Vyplýva to z analýzy zverejnenej v stredu na webe Carbon Brief, píše britský denník The Guardian.
Čínski predstavitelia zaviedli opatrenia zamerané na zamedzenie šírenia nákazy. Spotreba elektriny aj priemyselná produkcia sú hlboko pod bežnou úrovňou.
Hlboko pod bežnou úrovňou
Každodenné údaje o množstve uhlia spáleného v elektrárňach sú najnižšie za posledné štyri roky. Prevádzka ropných rafinérií v provincii Šan-tung je na najnižšej úrovni od roku 2015. Výroba ocele je tiež na najnižšej úrovni za päť rokov.

V porovnaní s minulým mesiacom sa v krajine uskutočnilo o 70 percent menej letov.
Celkovo viedli opatrenia čínskej vlády k zníženiu produkcie v kľúčových priemyselných odvetviach o pätnásť až štyridsať percent. Koronavírus tak má výrazný vplyv na čínsku ekonomiku.
Obmedzenie výroby podľa analýzy znížilo emisie oxidu uhličitého približne o štvrtinu. Keďže za rovnaké dva týždne minulý rok Čína vypustila štyristo miliónov ton skleníkového plynu, opatrenia teda obmedzili emisie o sto miliónov ton oxidu.
Aj aktuálne namerané hodnoty oxidu dusičitého v ovzduší sú o 36 percent nižšie než za rovnaké dvojtýždňové obdobie počas minulého roka.
Krátkodobý vplyv
Správa ale upozorňuje, že vývoj je krátkodobý. Pripomína, že podobné opatrenia na týždeň či dlhší čas sú v Číne bežné.
100 miliónov ton
Množstvo oxidu uhličitého, ktoré sa do ovzdušia nedostalo pre opatrenia proti koronavírusu.
Zníženie produkcie elektrickej energie a množstva emisií o 25 percent na obdobie dvoch týždňov by celoročné údaje znížilo len o zhruba jedno percento.
Dlhodobejší dosah by podľa správy mohol mať znížený dopyt zo strany spotrebiteľov v dôsledku nevyplácania miezd počas koronavírusovej epidémie.
Predaj áut má napríklad v januári a februári podľa predbežných odhadov poklesnúť o 25 až 30 percent.
V posledných dňoch Čína prijala opatrenia na opätovnú stimuláciu výroby. Tie by mohli naopak zvrátiť krátkodobé nižšie emisie, ak bude výroba chcieť dobehnúť straty. Továrne totiž boli zatvorené približne desať dní po oslavách čínskeho lunárneho nového roka, aby tak pomohli obmedziť šírenie infekcie.