SME

Nové zábery Betelgeuze ukazujú pohasnutie, ktoré zaskočilo vedcov

Vedci pracujú s dvomi vysvetleniami.

Veľmi veľký teleskop v Čile. Súhvezdie Orión je na južnej pologuli orientované inak. Nájdete ho vľavo hore, pomôže vám pás troch hviezd. Betelgeuze je svetložltá hviezda vpravo od pásu.Veľmi veľký teleskop v Čile. Súhvezdie Orión je na južnej pologuli orientované inak. Nájdete ho vľavo hore, pomôže vám pás troch hviezd. Betelgeuze je svetložltá hviezda vpravo od pásu. (Zdroj: ESO/B. Tafreshi)

Objektív je špeciálna rubrika, v ktorej predstavujeme zaujímavé snímky či videá zo sveta vedy a technológií.

Koncom minulého roka si astronómovia všimli zvláštne správanie Betelgeuze, ktorá výrazne pohasla. Predtým patrila k najjasnejším hviezdam, teraz sa nachádza až v tretej desiatke rebríčka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Súvisiaci článok Čo sa deje s Betelgeuze? Sledujú hviezdu, ktorá sa premení na supernovu Čítajte 

Zmenu jasnosti vidno aj voľným okom. Na našej nočnej oblohe tohto červeného nadobra nájdete tak, že vyhľadáte súhvezdie Orión, ktoré má tvar podobný presýpacím hodinám. Uprostred sa tiahne pás troch hviezd. Betelgeuze je vľavo hore.

SkryťVypnúť reklamu

Jasnosť hviezdy sa mení podľa pravidelného rytmu. Terajšia zmena sa však bežnému správaniu hviezdy vymyká.

Astronómovia už dlho vedia, že Betelgeuze sa blíži ku koncu života a skončí ohromných výbuchom, takzvanou supernovou, ktorý bude jasne vidno aj zo Zeme. O správaní hviezd pred smrťou veľa nevieme, no predpokladá sa, že krátko pred výbuchom výrazne pohasnú.

Vedci naisto nevedia, či je súčasné oslabovanie sa predzvesťou bezprostredného konca. Zvláštne správanie sa hviezdy môže mať aj iné vysvetlenia.

Európske južné observatórium preto zameralo na hviezdu v súhvezdí Orión svoj Veľmi veľký ďalekohľad (VLT). Nové zábery ukazujú Betelgeuze oveľa tmavšiu, než je zvyčajne. Taktiež sa zmenil jej tvar, zrejme pod vplyvom procesov vo hviezde.

Vľavo: Betelgeuze v januári 2019. Vpravo: Hviezda v decembri 2019.

SkryťVypnúť reklamu

Astronómovia uvažujú o dvoch pravdepodobných vysvetleniach.

Jasnosť Betelgeuze sa mení vo viacerých cykloch. Je možné, že zhodou okolností sa stretli svetelné minimá viacerých cyklov, a tak je pohasnutie výraznejšie. Druhou možnosťou je obrovská erupcia prachu a plynu. Materiál mohol hviezdu trochu zatieniť.

Vedci nečakajú, že by sa Betelgeuze v dohľadnej dobe zmenila na supernovu. K výbuchu by mohlo dôjsť niekedy v najbližších stotisíc rokoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu