SME
Štvrtok, 26. november, 2020 | Meniny má KornelKrížovkyKrížovky

Ľadový tábor Barneo sa stal prvým hotspotom v Arktíde

Dvaja zamestnanci pobočky Intel Moskva, ktorí sa pred nedávnom zúčastnili výpravy na Severný Pól, nainštalovali prvý hotspot (verejný bezdrôtový prístupový bod v štandarde 802.11b/g) v Arktíde na území ľadového tábora Barneo, ktorý sa nachádza približne 8


0 kilometrov od severnej „čiapky“ planéty. Účastníci polárneho experimentu použili bezdrôtovú technológiu a hardvér na báze technológie Intel® Centrino™ Mobile, aby vyriešili širokú škálu úloh a predviedli funkcionalitu digitálneho domova a digitálnej domácnosti, ktoré poskytujú používateľom veľké výhody hoci aj v extrémnych prírodných podmienkach.

Tábor Barneo je obývaný stanový komplex, ktorý sa nachádza na ľadovci na 89. severnej rovnobežke. Tábor má autonómny systém pre podporu života s naftovým generátorom, ktorý zabezpečuje vykurovanie ubytovacích buniek a dodávku elektriny, jedáleň a pod. Tábor je využívaný pre podporu vedeckých, archeologických, biologických, technických, záchranárskych a iných misií, ako aj expedícií v Arktíde. Tábor je dočasný a časový rozsah jeho prevádzky závisí od prírodných podmienok. Zvyčajne je prevádzkovaný v apríli, kedy sú ľadové podmienky bezpečné a tábor má dokonca aj vysielačkové spojenie prostredníctvom letiska Longier (Spitsbergen, Norway)

Skryť Vypnúť reklamu

Avšak, aj tie najlepšie poveternostné podmienky v tábore Barneo sú pre počítačové zariadenia ešte stále príliš extrémnymi. Teplota vzduchu iba zriedkavo stúpne nad -30 °C, čo je pre LCD displeje a batérie veľmi nepriaznivé. 85 percentná vlhkosť vzduchu a podstatný rozdiel medzi teplotami vo vnútri a mimo obytných buniek spôsobuje tvorbu kondenzátu na mechanických a ostatných súčastiach počítačových zariadení.

Tábor je však miestom kde žijú ľudia, ktorí potrebujú používať digitálne zariadenia pre svoju prácu a zábavu. V skutočnosti bolo účelom expedície predviesť, že aj tie najmodernejšie a súčasne dostupné informačné a komunikačné technológie môžu byť použité pre splnenie najširšej škály užívateľských požiadaviek, hoci aj v extrémnych podmienkach Arktídy.

Skryť Vypnúť reklamu

Zamestnanci spoločnosti Intel postavili v tábore Barneo bezdrôtovú prístupovú zónu. Prístupový bod štandardu 802.11b/g bol umiestnený v „centrále“, kde pomohol vytvoriť WLAN sieť troch IBM T41 a T42 notebookov vybavených technológiou Intel® Centrino™ Mobile. Sieť je prístupná pre každého návštevníka tábora, ktorý je vybavený mobilným alebo vreckovým počítačom podporujúcim bezdrôtové štandardy. Dodatočne bol použitý satelitný telefón siete Iridium pre pripojenie bezdrôtovej LAN siete základne Barneo na internet.

Sieť s prístupom na internet dala obyvateľom stanového komplexu príležitosť pre využitie výhod mobilných technológií a implementáciu súčastí digitálneho domova a digitálneho podniku hoci aj v extrémnych polárnych podmienkach. Jeden z notebookov, využitých na tejto expedícii, bol priamo na Severnom Póle kde absolvoval skúšku chladom a po návrate do polárneho tábora bez problému fungoval.

Skryť Vypnúť reklamu

Ľadový digitálny domov
Účastníci expedície premenili jeden z počítačov technológie Intel® Centrino™ Mobile na istý druh multimediálnej knižnice. Pred expedíciou a počas nej bol na notebook nahraný rôznorodý digitálny obsah vrátane filmov, hudby, hier a fotografií. Fotografie boli priebežne aktualizované polárnymi prieskumníkmi. Všetci užívatelia notebookov mali bezplatný prístup k obsahu, ako aj reprodukcií obsahu z ľubovoľného miesta táboru pomocou zariadenia pripojeného v sieti prostredníctvom požiadavky o informácie z centralizovaného multimediálneho úložiska.

Obyvatelia tábora Barneo mali príležitosť vychutnať si svoju obľúbenú hudbu a filmy či pozrieť svoje digitálne spomienky na vlastných zariadeniach kedykoľvek a kdekoľvek. V čase dostupnosti pripojenia cez internetový satelitný kanál mohli surfovať na webe a odosielať e-maily z verejných poštových schránok.

Skryť Vypnúť reklamu

„Kde otestovať nové zariadenia a technológie ak nie na Severnom Póle?“ – povedal Dmitry Shparo, známy ruský polárny výskumník, ktorý bol v tábore Barneo počas experimentu. „Polárni prieskumníci potrebujú multimédiálne, mobilné a komunikačné technológie, pocit kontaktu so zvyškom planéty, komunikovať s ľuďmi na pevnine, pozerať ich obľúbené filmy a počúvať obľúbenú hudbu. Moderné technológie so sebou prinášajú veľký pokrok, dokonca aj v čisto osobnej sfére.“

Práca kdekoľvek
Okrem digitálneho domova účastníci polárneho experimentu uspeli aj v implementácii súčastí digitálneho podniku s použitím bezdrôtovej siete a satelitného internetového kanála pre prístup k podnikovým databázam a podnikovej poštovej službe.

Zamestnanci spoločnosti Intel využili aj špecifiká tábora. Na jednom z mobilných počítačov bol nainštalovaný špeciálny meteorologický softvér ktorý poskytlo ruské Hydrometeocenter . Úlohou softvéru bolo získavať v reálnom čase predpoveď počasia v oblasti kde sa nachádzala expedícia a vopred sa dozvedieť o rôznych klimatických parametroch akými je teplota, rýchlosť vetra, tlak vzduchu, oblačnosť a podobne. Informácie boli aktualizované na serverovom klastri s procesormi Intel® Itanium® 2 v dátovom centre Hydrometeocenter v Moskve. Meteorologický softvér poskytoval účastníkom expedície v základni Barneo aktuálnu predpoveď počasia prostredníctvom vzdialeného spojenia s klastrom Hydrometeocenter.

Skryť Vypnúť reklamu

Účastníci polárnej expedície využili prostredníctvom mobilných technológií a satelitného internetového kanála aj dostupnosť vzdialených finančných transakcií. Priamo z tábora Barneo uhrádzali účet za mobilný telefón moskovského operátora a účet za služby. Pre dobitie kreditu mobilného telefónu na vzdialenosť 3 838 kilometrov od najbližšej kancelárie operátora mobilnej siete v Moskve bol využitý vzdialený platobný systém a softvér Faktura.ru vyvinutý spoločnosťou CFT.

Mobilné technológie pre pohyblivú polárnu stanicu
Zamestnanci Intelu nakoniec navštívili NP-33, jedinú pohyblivú polárnu vedeckú stanicu sveta. V mene účastníkov expedície zo spoločností Intel a IBM darovali stanici notebook IBM T42 vybavený mobilnou technológiou Intel® Centrino™ Mobile. Pri návrate Alexey Visnevsky, riaditeľ stanice NP-33 a Andrey Rumiantsev, správca dátového centra stanice odovzdali zástupcom spoločnosti Intel diplom „Intel Centrino Mobile Technology – Pracuje na Severnom Póle“.

Skryť Vypnúť reklamu

Výskumníci v NP-33 pokračujú v dlhodobých štúdiách centrálnej Arktídy, ktoré boli zahájené v roku 1937 na North Pole – 1, prvej presúvajúcej sa stanici na svete. Od vtedy pracovalo v Arktickom Oceáne 32 ruských staníc po dobu 29 726 dní. Stanica NP-33, ktorá sa nachádza na dva metre hrubej vrstve ľadu a pomaly sa posúva v smere podvodného Lomonosovho prúdu bola otvorená 9. septembra 2004. Stanica ktorá má 12 stálych obyvateľov plní mnoho strategických úloh vrátane zberu meteorologických a hydrometeorologických dát, hydrologického výskumu, prieskumu ľadovcov a ich pohybu atď. Informácie ktoré stanica zozbiera zdokonalia naše vedomosti o procesoch, ktoré prebiehajú v prírodnom prostredí centrálnej Arktídy a pomôžu nám pochopiť dôvody globálnych klimatických zmien a zdokonaliť predpovede počasia. Vo všeobecnosti je práca NP-33 dôležitou etapou v príprave Ruska na International Polar Year (Medzinárodný Polárny Rok), ktorý je naplánovaný na roky 2007-2008.

Skryť Vypnúť reklamu

Nedávno sa správa stanice, Arktického a Antarktického Inštitútu ktorý koordinuje aktivity ruských polárnych prieskumníkov rozhodla vybaviť NP-33 modernými počítačmi. Zakúpili server vybavený procesorom Intel® Xeon™ a bezdrôtový rozbočovač podporujúci niekoľko tuctov pracovných miest. Stanica má už aj niekoľko notebookov s možnosťou bezdrôtového prístupu. IBM T42 postavený na báze Intel® Centrino™, ktorý bol darovaný vedcom sa stane súčasťou budúcej bezdrôtovej siete stanice.

„Nanešťastie sme nútení robiť v Arktíde ťažké rozhodnutia. Keď sa musíme rozhodnúť či potrebujeme viac potravín alebo počítačov, vyberáme jedlo“ vysvetľuje Andrey Rumianstev „Preto je veľmi dôležité, že moderné mobilné technológie značne znižujú hmotnosť a veľkosť počítačov, a súčasne poskytujú bezdrôtovú podporu a zvyšujú výkon. Každý malý pripináčik, každý kilogram nákladu ktorý je prinesený na stanicu sa stáva „zlatým“ a preto je pre nás otázka dodávok kľúčovou. Plánujeme na stanici implementovať 36 používateľskú WLAN sieť (s rezervou, pretože nás je momentálne 24) a k tejto sieti pripojiť počítače. Samozrejme uprednostňujeme notebooky, ktoré sú omnoho vhodnejšie a praktickejšie ako stolné počítače, obzvlášť v polárnych podmienkach. V budúcnosti by sme radi nainštalovali aj výkonnú grafickú stanicu, s ktorou by sme sa zamerali hlavne na spracovanie 3D údajov o pohybe ľadovcov a pozíciách ľadovcových polí práve tu na NP-33.“

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Testovanie na nový koronavírus.

Jankovská priznala vzťah s Kočnerom. Spomína aj Fica

Neskôr chce vypovedať o Bödörovi, aj Zoroslavovi Kollárovi.

Moniku Jankovskú odvážajú z NAKA v Nitre.
Boris Kollár leží po autonehode s obručou okolo hlavy v Nemocnici sv. Michala v Bratislave.
Píše Helena Dalliová

Počas korony sú mnohé domácnosti zdrojom násilia

Rodová rovnosť nie je politický koncept, je to základné právo.

Ženy s rúškami v Madride.
Cynická obluda

Aktuálne Ficove možnosti

Po 12 rokoch premierovania to Robert Fico dotiahol až do stavu, kde stoja pred ním tieto dve možnosti.

Neprehliadnite tiež

Technici vo vnútri detektoru Borexino, ktorý zachytil nepolapiteľné častice.

Vyskúšali sme, ako sa hrá na jednej z najrýchlejších grafických kariet

Počítačové hry sa konečne dočkajú filmovej grafiky, aj vďaka herným konzolám.

Európska noc výskumníkov bude tento rok online

Čo zaujímavé je pripravené pre mladých a čo pre všetkých nadšencov vedy?

Európska noc výskumníkov bude prebiehať online

Inzercia - Tlačové správy

 1. Aj matematika sa dá skrotiť
 2. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 3. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 4. Rozbiehať biznis v čase korony? Ide to
 5. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 6. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 7. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 8. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 9. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 10. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 1. Už tretí rok mení dm "Black Friday" na "Giving Friday"
 2. Koronakríza: Ako vyzerá jeden deň operátorky infolinky?
 3. Máte nápad ako zlepšiť svoje okolie? Radi ho podporíme!
 4. Tento rok by mal 70: Legenda Karola Duchoňa ožije u vás doma
 5. Helske očarila nemeckých dôchodcov
 6. Nová služba v Pezinku – bezplatný zber elektroodpadu
 7. OFFICE ROKA 2020 poukáže na transformáciu pracovného prostredia
 8. V mlieku už nie sme sebestační. Čo sa musí zmeniť?
 9. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie
 10. Hubert – keď život chutí už 195 rokov
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 27 037
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 22 587
 3. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 13 194
 4. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 11 785
 5. Spájame Slovensko - 4 nové expresné autobusové linky 8 628
 6. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 481
 7. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 065
 8. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 7 820
 9. Čo ovplyvňuje chuť kačacieho mäsa? Tieto dve veci 7 808
 10. Príbehy vyhorených, tandem okolo Bödöra a nová trať v Bratislave 7 712