SME

Plazov nazýva po Slovákoch. Nový chameleón má meno po Móricovi Beňovskom (rozhovor)

Čerňanský sa chcel k lebke dostať roky.

Andrej Čerňanský pri výskume v teréne.Andrej Čerňanský pri výskume v teréne. (Zdroj: Archív A. Čerňanského)
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Evolúcia chameleónov nie je veľmi známa. Dlho sa predpokladalo, že pochádzajú z Madagaskaru. Slovenský paleontológ Andrej Čerňanský však našiel dôkaz, ktorý mení pohľad na históriu týchto živočíchov.

"Nechcel som tomu veriť. Ale potom všetko do seba zapadlo," spomína Čerňanský v rozhovore pre denník SME. Výsledkom je štúdia v časopise Scientific Reports o novom druhu chameleóna, ktorého pomenoval po známom slovenskom dobrodruhovi a cestovateľovi Móricovi Beňovskom.

Prečo sa dlho predpokladalo, že chameleóny pochádzajú z Madagaskaru?

SkryťVypnúť reklamu

Dnes existuje približne tristo druhov chameleónov a polovica z nich žije práve na tomto ostrove. Preto sa vo všeobecnosti predpokladalo, že ich pôvod je práve na Madagaskare. A keďže sa ostrov od Afriky oddelil pred zhruba sto miliónmi rokov, na kontinent sa neskôr rozšírili cez Mozambický prieliv.

Kedy sa chameleóny vyvinuli?

Na základe genetiky sa predpokladá, že sa mohli vyvinúť koncom druhohôr (obdobie sa skončilo pred 65 miliónmi rokov, pozn. red.), keď žil Tyranosaurus. Ale reálne je to ťažké povedať, pretože fosílie z tohto obdobia sa doposiaľ nenašli.

Nikto neobjavil staršie fosílie chameleónov nikde inde na svete?

Boli určité náznaky z Ázie. V roku 2016 vyšla štúdia o objave skupiny, ktorá mohla viesť k chameleónom. Ale neskôr vedci zistili, že to tak nie je a dokonca to nie sú ani plazy. Najstaršie chameleóny pochádzajú zo spodného miocénu, čo je obdobie pred 18 miliónmi rokov. Lebka z Kene patrí k takýmto nálezom.

SkryťVypnúť reklamu

Prečo je také ťažké určiť evolúciu chameleónov?

Veľkú väčšinu nálezov tvoria úlomky čeľustí či iných kostí. Preto je dosť ťažké určiť, komu patria. Potrebujeme fosílie, ktoré sú práve konkrétnym a jediným dokladom histórie.

Súvisiaci článok Slovák objavil vyhynutého plaza, nazval ho po Štefánikovi Čítajte 

Nikto doteraz nespochybnil, že by chameleóny nepochádzali z Madagaskaru?

V roku 2013 vyšla štúdia, ktorá na základe genetiky prvýkrát spochybnila madagaskarský pôvod. Vedci sa domnievali, že chameleóny by mohli pochádzať skôr z Afriky, nie z ostrova. Ale žiadny skutočný dôkaz, či už pre jednu, alebo druhú teóriu, nebol.

Váš výskum vychádza z lebky starej osemnásť miliónov rokov. Ako prebiehal?

Vďaka počítačovej tomografii som mohol vidieť jednotlivé kosti a ich hranice i prvky skryté v hornine. Virtuálne som kosti jednotlivo vyberal, aby sa dali detailne študovať zo všetkých strán. Na prvý pohľad som mal pocit, že sa tento vyhynutý chameleón náramne podobá na dnešných zástupcov rodu Calumma. To je však rod, ktorého zástupcovia dnes žijú výlučne na Madagaskare, preto som tomu z počiatku príliš neveril. Veď fosília pochádza z Kene.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C6FQ9 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu