D-Link MediaLounge - stolný prehrávač sa zaobíde i bez mechaniky

Ak ste si už zvykli na to, že v domácnosti do dnes pri multimédiách už bez stolného prehrávača akosi nejde, zaiste ste mohokrát oželeli, že v základnej výbave prehrávačov nie je ethernet alebo WiFi rozhranie. Práve D-Link postavil na tomto modeli koncepci

u jedného zo svojich zariadení. Hudba z internetu či filmy z PC? Takmer žiadny problém.


FOTO - MILAN GIGEL

Multimediálny stolový prehrávač so štandardizovanými rozmermi komponentu so šírkou 43 centimetrov už na prvý pohľad upúta svojim útlym, slim telom metalického vyhotovenia. Zdá sa že tlačidlá a displej sú úplnou zbytočnosťou. Na čelnom paneli nenájdete takmer nič - azda iba tmavý plastový pásik, ktorý dodáva zariadeniu ešte vyššiu štíhlosť. Nožičky, ktoré pri čelnom pohľade zaručene neprehliadnete sú naskrutkované, takže je možné vymeniť ich za iný dizajn, aby zariadenie lepšie zapadlo do domácej aparatúry.


FOTO - MILAN GIGEL

Celková konštrukcia šasi napovedá, že s chladením a produkciou tepla systém problémy mať nebude. Nikde nenájdete žiadnu perforáciu, zabudovaný ventilátor, či otvory pre pasívne prúdenie vzduchu. Nízka energetická náročnosť prehrávača s príkonom 10 wattov zaisťuje bezproblémovú a ekonomickú prevádzku.


FOTO - MILAN GIGEL

Pomerne zaujímavá je však periferiálna konektivita. Výrobca sústredil všetky rozhrania a konektory na zadný panel, kde ich osadil tak, aby boli jednoducho dostupné a použiteľné. Všetko je na svojom mieste tam, kde by ste to čakali. prehľadnosť systému skutočne nechýba. Skôr naopak.


FOTO - MILAN GIGEL

Úplne naľavo nájdete SMA konektor pre pripojenie externej monopólovej antény s impedanciou 50 ohmov. Konektor je pozlátený, aby ste časom nemuseli riešiť žiadne problémy s kvalitou signálu. Je iba na vás, či použijete interiérovú anténu ktorá je súčasťou výbavy, alebo sa rozhodnete pre externý anténny systém, ktorým si zaistíte priamy WiFi prístup k internetu bez domáceho počítača.


FOTO - MILAN GIGEL

Anténa, ktorá je súčasťou dodávky má zisk 2 dBi a je vybavená pre jednoduchú manipuláciu kĺbom. Ak sa vaše PC nachádza v dostatočnom signálovom pokrytí, nebudete musieť s jej nastavením vôbec experimentovať. Zabudovaný WiFi modul dokáže komunikovať so sieťami štandardov IEEE 802.11b a IEEE 802.11g s DSSS moduláciou.


FOTO - MILAN GIGEL

Štandardná montáž antény predpokladá jej "zalomenie" smerom nahor. Pri snahe o jej ukrytie za telo prehrávača by vám mohli prekážať konektory, ktoré sú pripravené pre pripojenie ostatných periférií.


FOTO - MILAN GIGEL

6 kanálový zvuk si budete môcť vychutnať iba v prípade, ak máte reciever alebo reproduktorovú sadu vybavenú digitálnym vstupom. Na strane prehrávača je výstup zaistený v dvoch variantoch - metalickom koaxiále a optike. Analógový výstup zvuku je realizovaný dvojkanálovo prostredníctvom RCA konektorov. Výstup obrazového signálu je zabezpečený jednozložkovo kompozitným výstupom a dvojzložkovo S-Video konektorom. Nastaviteľné sú všetky používané normy pre výstup, takže problémy by nemali nastať ani v cudzine, ani doma.


FOTO - MILAN GIGEL

Zabudovaný SCART konektor vám však pomôže skombinovať zvuk s obrazom do jediného káblového prepoju. To oceníte ak budete prehrávač pripájať k LCD televízoru, alebo bežnému prijímaču. Potrebný kábel v plnom zapojení je súčasťou dodávky. Pre tých, ktorí sú notorickými odporcami bezdrôtovej komunikácie v mikrovlnnom pásme pripravil výrobca i stomegabitové ethernet rozhranie. Ke%dže sa opäť pohybujeme pri digitálnej technike, povestné tlačidlo RESET nesmie chýbať nikde. Napájací kábel je plne odnímateľný a ide o štandardný "osmičkový" konektor typický pre holiace strojčeky. Vstupné napätie sa môže pohybovať v rozsahu od 100 do 240 voltov.


FOTO - MILAN GIGEL

Jediným tlačidlom na čelnom paneli je elektronické mikrospínačové tlačidlo s modrým LED podsvietením, ktoré zaistí bootovanie firmvéru. Zariadenie je tak neustále v pohotovostnom režime pre prebudenie diaľkovým ovládačom a ak ho chcete úplne vypnúť, musíte vytiahnuť jeho napájací kábel zo zásuvky.


FOTO - MILAN GIGEL

Dvojica LEDiek na čelnom paneli poskytne okamžitý prehľad o pripojení k sieti. WiFi rozhranie i metalický Ethernet sú vybavené vlastnou indikáciou, akoby šlo o tradičnú sieťovú kartu. Obe pripojenia súčasne nie je možné používať a tak sa musíte rozhodnúť čo vlastne chcete - kábel alebo bezdrôtový prenos. Súčasné prevádzkovanie oboch rozhraní nie je možné. Jednoduchý smerovač by snáď na škodu nebol...


FOTO - MILAN GIGEL

Pri používaní bude diaľkový ovládač vašim verným spoločníkom. výrobca rozloženie jeho tlačidiel navrhol tak, aby bolo čo najužitočnejšie. Okrem priamych predvolieb k jednotlivým skupinám multimédií si môžete naprogramovať rýchle tlačidlá prístupu a používať tlačidlá pri písaní textov vo vyhľadávaní. Gumové membrány majú prijateľné vlastnosti a tak nejde o žiadny kompromis.


FOTO - MILAN GIGEL

Zaujme i ergonomické tvarovanie jeho spodnej časti. Ovládač sedí v ruke ako uliaty a vy budete mať nutkanie držať ho v ruke a nepoložiť na stôl ani za svet. Časom si však zvyknete na to, že po ňom stačí siahnuť raz denne - aby ste si spustili prehrávanie svojej obľúbenej online hudobnej stanice.


FOTO - MILAN GIGEL

A to bez ovládača jednoducho nejde. Ak vám nečakane zlyhajú batérie ste nahratí. Ovládanie cez PC možné nie je a tlačidlá prehrávač nemá žiadne. Bez diaľkového ovládača je nepoužiteľný. Ako je to vlastne s dostupnosťou náhradých dielov? Pokúsime sa to zistiť dodatočne.


FOTO - MILAN GIGEL

Aby sme nechodili okolo horúcej kaše, hneď na začiatok si povieme, s akými formátmi dokáže prehrávač pracovať. Z digitálnych audioformátov je možné prehrávať súbory vo formátoch MP3, WMA (vrátane DRM), MPEG1/2 a WAV/AIFF v PCM formáte. Podporované sú i súbory vo formáteOgg Vorbis a playlisty. Výhodou je prístup k online streamovaniu na internete čo je viac ako rozhodujúca vlastnosť. Pri multimediálnych súboroch sa predpokladá, že budú uložené na niektorom z počítačov v LAN, na ktorom je nainštalovaný stramovací softvér, ktorý je súčasťou dodávky. Každý stroj v LAN tak môže vystupovať navonok ako multimediálny server, aby sprístupnil svoj digitálny obsah.

Digitálne fotografie je možné prezerať vo formátoch JPEG (čiernobiele, RGB a YCbCy), JPEG2000, BMP (bez komprimácie), PNG, TIFF (RGB) a GIF. I keď podporovaná škála formátov nie je úplná, nemali by ste natrafiť na žiadne obmedzenia. Väčšina používateľov zostane asi iba pri JPG formáte.

Z videoformátov je možné pracovať so záznammi v kodekoch MPEG1, MPEG2 MPEG4, Xvid a AVI (MPEG4) s tým, že niekotré rozšírenia akými je QPEL nie sú podporované.

Boot systému zaberie po zatlačení ovládacieho tlačidla necelých desať sekúnd a vy sa okamžite ocitnete v prehľadom grafickom prostredí, ktoré sa nesie v štýle tradičného konceptu s akým sa stretávame pri systémoch typu MediaCenter. Ovládanie je postavené na pohybe šípkami tak, aby bol použíteľ nútený pracovať s ovládačom čo najmenej. Ak sú však zoznamy dlhé, trackball alebo bezdrôtová USB myš by boli zaujímavým doplnkom. Zo štartovacej ponuky si môžete okamžite zvoliť, o aký typ multimédií máte záujem.


Prehliadanie zoznamu hudobných súborov je možné zaistiť podľa mnohých kritérií. Ak ste sa stretli s prehrávačmi Creative alebo Sony, zaiste ste sa stretli s podobnou logikou ovládania. Stačí zvoliť kritérium triedenia a okamžite sa dostávate do zoznamu všetkého, čo je v lokálnej sieti na zvolenom serveri dostupné.


Všetky zoznamy sú triedené abecedne a tak môžu pri niektorých prehľadoch nastávať situácie, kedy neviete ktorá skladba patrí ku ktorému CD ak sa ich názvy zhodujú. Rýchlosť prístupu je tak niekedy na úkor univerzálnosti. S tým sa však stretávame každodenne.


Pri online médiách vás zaujme, s akou jednoduchosťou sa tvorcovia vysporiadali s ovládaním. Ak ste si zaregistrovali potrebné účty, jednoducho si zvolite online službu a získate prístup k jej aktuálnej ponuke.


Môžete jednoducho siahnuť po svojich oblúbených kanáloch a pustiť sa do ich posluchu. V krátkosti by sme mohli povedať, že sa prehrávač neovláda o nič komplikovanejšie ako ktorékoľvek iné audiovizuálne zariadenie. Komplikovanosť počítačov jednoducho do popredia neprerazila. Veľké písmená, čitateľnosť a priame vedenie používateľa k riešeniu je hlavným zámerom. Tak ako sa jednoducho pristupuje k hudbe, rovnako poľahky dosiahnete svoje fotografie či komprimované filmy na disku - bez titulkov.


Nastavenie prevádzkových parametrov a konfigurácia sú pomerne jednoduchou záležitosťou pre každého, kto vie čo je potrebné pre dosiahnutie rovnakých výslekdov spraviť na počítači. Lokalizácia firmvéru zatiaľ chýba a pravdepodobne ani nebude dostupná. Pri komunikácii sa používa protokol TCP/IP a pre prístup k digitálnemu obsahu HTTP protokol. Z toho vyplýva i nastavenie siete. Máte možnosť pevne voliť IP adresu (bez možnosti prítupu cez proxy čo môže byť problém) ale aj využiť DHCP služby. Podmienkou je, že môžete použiť iba jedno z dvojice sieťových rozhraní.


pri WiFi sieti je dostupné kryptovanie pomocou WEP s možnosťou poskytnutia kľúča. Nejaké rozsiahlejšie možnosti zabezpečenia by ste hľadali úplne zbytočne. Pripojíte sa ku konkrétnemu hotspotu, nadefinujete svoju identifikáciu a predvolený server LAN s multimédiami. Streamovací softvér by ste už mali mať nainštalovaný. Ide o jednoduchú aplikáciu ktorá prehliadne obsah disku alebo zvolených adresárov pre dostupnosť podporovaných súborových formátov.


Jednotlivé nastavenia sú prehľadne usporiadané a tak presne veite čo máte kde hľadať. Nastavenie zvuku a obrazu priveľa možností neponúka a zamrzí trochu, že pri testovanej revízii prehrávača nebol zabudovaný komponentný alebo RGB výstup. Ten sa však na novšej verzii prehrávača nachádza a tým je možné na výstupe dosiahnuť ešte kvalitnejší obraz.


Celkom dobré je, že ak pracujete viac s fotografiami ako hudbou, môžete si z listovaných zoznamov prepnúť zobrazovanie na náhľady. Získate tak lepší prehľad ako keby ste sa mali pozerať na nič nehovoriace číselné označenia súborov.


Všade, kde je to len možné získate prístup do pomocného menu, ktoré vám otvorí doplnkové možnosti. Nemusíte ubiehať v hierarchii späť. Ikony pre jednotlivé operácie sa zobrazia priamo na obrazovke tam, kde ste. Nechýba ani podpora vyhľadávania mutlimédií podľa ich názvu. V množstve súborov to môže byť viac ako nápomocné.


V krátkosti možno povedať, že ide o prehrávač, ktorý vám poskytne všetko čo od súčasnej generácie multimediálnych systémov očakávate. Trochu zamrzí chýbajúce prispôsobenie potrebám miestneho trhu, a tak veci ako diakritika a lokalizované používateľské rozhranie v porovnaní s niektorou konkurenciou pzaostávajú. Isté však je, že zariadenia akým toto bezpochyby je umožňujú vychutnať si multimédiá plnými dúškami i tým, ktorí sa s počítačmi príliš nepriatelia. Stačí vedieť čítať čo je na obrazovke napísané a stláčať gobmíky na diaľkovom ovládači. O ostatné sa postará samotný systém.

Dostupnosť: http://www.dlink.com/products/?sec=1&pid=318#

Najčítanejšie na SME Tech


Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Ftáčnik vedie v prieskume na bratislavského župana

Jakubec nezískal ani dve percentá.

KOMENTÁRE

Ak nebudeme na Západe, budeme pod Ruskom

Amerika či Británia si môžu populizmus dovoliť, my nie.

Neprehliadnite tiež

Výmena batérií namiesto nabíjania. Elektroautá sa môžu zmeniť

Nabíjanie elektromobilov nemusí byť v budúcnosti zložitejšie ako tankovanie paliva.

Pilot vletel do oka hurikánu. Pozrite si zábery Irmy či Marie z vesmíru

Maria je už druhý hurikán piatej kategórie za posledný mesiac.

Austrália zažila najteplejšiu zimu, prispela k tomu zmena klímy

V správe sa uvádza, že počas zimných mesiacov zaznamenali v krajine viac ako 260 rekordov spojených s teplom a slabými zrážkami.

Populárny program CCleaner šíril škodlivý vírus, ako sa chrániť

Program CCleaner existuje pre Windows aj Android.

Inzercia - Tlačové správy


 1. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 2. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 3. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 4. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 5. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 6. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty
 7. Žilina Voce Magna 2017 – Medzinárodná súťaž zborového umenia
 8. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne
 9. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande
 10. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished!
 1. Stavebná fakulta STU získala certifikát EUR-ACE
 2. Príďte na Deň otvorených dverí v Novom Ružinove
 3. Študenti sa rozhodli zmeniť svoju školu
 4. Kedy sa refinancovanie oplatí?
 5. Bývajte v budove, po ktorej sa prechádzal Schöne Náci
 6. Samsung Galaxy Note8 umožňuje tvoriť veľké veci
 7. IMMOFINANZ spúšťa medzinárodnú reklamnú kampaň retailovej značky
 8. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty?
 9. ENGIE Services odovzdala do prevádzky novú kotolňu v Košiciach
 10. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár
 1. Exotické destinácie s priamym letom z Viedne 9 133
 2. Poistenci VšZP už nebudú platiť 17 centov v lekárňach za recepty 8 552
 3. Lokalita pod Kolibou výrazne mení svoju tvár 2 067
 4. Päť mýtov, ktoré ste počuli. A možno aj uverili 1 828
 5. Zabudnite na nové a neekologické PC. Je tu Refurbished! 1 801
 6. Potraviny typické pre váš región nájdete už aj v Kauflande 1 797
 7. Trenčania to chcú mať všade blízko. Kde kupujú byty? 1 664
 8. Všetko, čo by ste mali vedieť o umelom oplodnení 1 022
 9. Ušetrite až 60 % nákladov na elektrinu využitím slnečnej energie 1 003
 10. Obchodné centrum Galéria Shopping Košice 718