SME

Archeológovia objavili v Mexiku vyše tisíc rokov starý mayský palác

Palác bol využívaný v dvoch obdobiach.

Ilustračné foto.Ilustračné foto. (Zdroj: https://pixabay.com/sk/users/aladecuervo-1389725/)

MEXIKO. Archeológovia objavili na východe Mexika pozostatky viac ako 1000 rokov starého mayského paláca.

Na 55 metrov dlhú a 15 metrov širokú stavbu narazili bádatelia na nálezisku Kulubá, ktoré leží asi 100 kilometrov západne od známeho letoviska Cancún na polostrove Yucatán, informovala agentúra Reuters.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odkryli aj časť pohrebiska

Stavba je súčasťou rozsiahlejšieho komplexu, v ktorom sa nachádzajú aj dve obývacie miestnosti, oltár a veľká pec kruhového tvaru.

Archeológovia odkryli tiež časť pohrebiska a teraz dúfajú, že im analýza pozostatkov poskytne nové informácie o miestnych mayských obyvateľoch.

SkryťVypnúť reklamu

"O charakteristikách architektúry v tomto regióne na severovýchode Yucatánu vieme veľmi málo. Jedným z našich hlavných cieľov, spoločne s ochranou a obnovou kultúrneho dedičstva, je štúdium architektúry," vyhlásil Alfredo Barrera Rubio, jeden z vedúcich archeológov na mieste.

"Toto je len začiatok (našej) práce. Odkrývame zatiaľ iba jednu z najväčších stavieb na nálezisku," dodal s tým, že miesto by sa spolu s ďalšími nálezmi mohlo stať vyhľadávanou turistickou atrakciou.

Nájdený palác bol podľa vedcov využívaný v dvoch obdobiach mayskej civilizácie, a to v neskoro klasickom období medzi rokmi 600 a 900 nášho letopočtu a na konci klasického obdobia medzi rokmi 850 a 1050.

Vplyvy počasia na nálezy

Vedci teraz premýšľajú, ako novo odkryté nálezy čo najlepšie uchrániť pred vplyvom počasia.

SkryťVypnúť reklamu

"Jednou z možností, ktoré sa ponúkajú, je využiť pri ochrane vegetáciu," vyhlásila jedna z členiek vedeckého tímu.

"To by znamenalo znovu zalesniť určité miesta tak, aby stromy poskytli ochranu pred priamym slnečným svitom, vetrom a ďalšími živlami pre tie stavby, na ktorých je stále časť pôvodného farebného náteru," dodala.

Vznik mayskej civilizácie, jednej z najväčších a najpokročilejších na západnej pologuli, sa datuje niekoľko tisícročí pred naším letopočtom.

Vrchol dosiahla po roku 800 nášho letopočtu, kedy sa rozkladala na území dnešného južného Mexika, Guatemaly, Belize a Hondurasu.

Nasledoval však nebývalo rýchly a záhadný úpadok, ktorého príčiny sa vedcom zatiaľ nepodarilo preukázateľne vysvetliť.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu