SME
Pondelok, 20. september, 2021 | Meniny má Ľuboslav(a)KrížovkyKrížovky

Ako sa vyvíjalo SME v roku 2019 a čo ešte chystáme

Pozrite sa rovno do kuchyne našich developerov.

Ilustračná fotografia.Ilustračná fotografia. (Zdroj: unsplash)

Rok 2019 bol pre Petit Press plný zmien, a to aj v oblasti vývoja online produktov. Preto sme sa rozhodli napísať krátke zhrnutie roka a ukázať vám našu “kuchyňu”. Stretávali sme sa pri tom s viacerými problémami a riešili mnoho zaujímavých problémov.

V druhej polovici roka 2019 sa zmenila štruktúra nášho vývojárskeho tímu, nastúpil (Ľuboš Beran) ako nový Head of Development (vedúci vývoja) a prišiel s viacerými zmenami v celom vývojovom procese.

Vývoj v prostredí online denníka je totiž veľmi rýchly. Zmenili sme riadenie projektov, mierne sme kvôli lepšej flexibilite modifikovali SCRUM metodológiu, a zároveň sme sa snažili dostať čo najväčšie množstvo požiadaviek do produkcie - a to všetko v kvalite minimálne rovnakej alebo vyššej než v minulosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Akými jazykmi hovoríme?

Back-end

Vývoj v Petit Presse je predovšetkým postavený na technológii PHP, kde využívame najnovšie verzie 7.X, v závislosti od projektu.

Vyber PHP jazyka je historická voľba, no aj v dnešnej dobe nám poskytuje komplexnosť a flexibilitu, ktorá je pri vývoji takto dynamického prostredia potrebná.

Zároveň je pre nás menším problémom nájsť si nových kolegov.

Ako framework vo väčšine projektov využívame Symfony. Ma starších využívame verziu 3.4. Verziu 4.4 používame v novších. A najnovšie plánovane projekty už situujeme do prostredia 5.X.

Takisto sme v roku 2019 začali využívať technológiu Lua, na ktorej sme postavili našu paywall proxy, ktorá beží priamo na vrstve Varnish cache, čo zabezpečuje obrovský prietok internetovej premávky bez spomalenia.

Skryť Vypnúť reklamu

O tom, či ste predplatiteľ a mate predplatné, sa rozhodne v rámci milisekúnd a dokážeme vám ukázať konkrétny obsah bez viditeľného zdržania.

Nakoľko sa historicky v Petit Presse udržuje okolo 550 cronov, rozhodli sme sa využiť ďalšiu technológiu, konkrétne Kafku, ktorá nám pomáha spracovať asynchrónne operácie bez toho, aby sme sa báli, že nám nejaká dôležitá sprava unikne.

Túto technológiu využívame, napríklad, na odosielanie dát o predplatnom či na postprocessing článku, kde ho odosielame do analytického nastroja. Postupne budeme tuto technológiu zapájať aj do ďalších našich služieb.

Front-end

V rámci front-end vývoja využívame najmä JavaScriptovu knižnicu jQuery.

Samozrejmosťou je, že používame SASS na CSS, webpack a podobne. Na našu najkomplexnejšiu (v rámci JavaScriptu) platformu zvanú advert manager, používame TypeScript, kvôli prehľadnosti a budúcej udržateľnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Akými jazykmi hovoriť a ako pokračovať?

V budúcnosti by sme si chceli vo väčšej miere osvojiť Golang, ktorý plánujeme využívať na spracovanie väčšieho množstva dát. Získame tak dostatočnú rýchlosť pri čo najmenšom využití výpočtového výkonu.

Takisto sa chceme zbaviť starého jQuery a začať používať Vue.js, ktoré ma mnoho výhod. Táto technológia nám zabezpečí oveľa jednoduchší, kvalitnejší a rýchlejší vývoj.

Samozrejme aj jQuery ma svoje prednosti, no po dlhých úvahách a preskúmaní všetkých usecase-ov sme sa rozhodli pravé pre Vue, ktoré bude pre nás ideálnou voľbou.

V roku 2020 nás takisto čaká kompletné “zdokerizovanie” našich aplikácii (Docker) a príprava Kubernetes clustra, pretože pripravujeme migráciu do Cloud prostredia. S tým súvisí postupne zavadzanie CI/CD procesov a DevOpsu.

Skryť Vypnúť reklamu

Rok 2020 bude z pohľadu technológii jedným z prelomových. A ak mate chuť sa na tom podieľať, ozvite sa nám.

Zaujímavé čísla (Infografika)

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Dušan Kováčik prichádza na súdne pojednávanie.

Na špecializovanom súde nahlásili bombu.


3 h
Novinárka Monika Tódová.

Písali o svedkovi Petrovi Tóthovi.


a 1 ďalší 5 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová

Trestné oznámenie podal Peter Tóth, ktorý sledoval novinárov pre Kočnera.


3 h

Polícia dnes obvinila dvoch novinárov z Nka, lebo vraj pred tromi rokmi vyzradili niečo, čo bolo celkom zrejmé.


Neprehliadnite tiež

Pozrite si live stream z prednášok Noci výskumníkov.


2 h
Hrebeň Wdowiak.

Preprava stavebného materiálu na Mars by bola astronomicky drahá.


ČTK 18. sep
Skryť Zatvoriť reklamu