SME

Zomrel americký spoluvynálezca čiarového kódu George Laurer

George J. Laurer zomrel vo veku 94 rokov.

Čiarový kód možno nájsť na miliónoch výrobkov a používa sa aj v ďalších oblastiach.Čiarový kód možno nájsť na miliónoch výrobkov a používa sa aj v ďalších oblastiach. (Zdroj: SITA/AP)

MIAMI. Vo veku 94 rokov zomrel americký inžinier George J. Laurer, ktorý sa v 70. rokoch zaslúžil o vynález čiarového kódu a tým aj o revolučnú premenu systému predaja.

Informovala o tom v noci na utorok agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kód na miliónoch výrobkov

Pohreb Laurera, bývalého zamestnanca spoločnosti IBM, sa uskutočnil v pondelok v jeho rodnom meste Wendell v americkom štáte Severná Karolína. Zomrel minulý týždeň, dodala AFP.

Laurer je uznávaný ako spoluvynálezca univerzálneho výrobného kódu (UPC), známeho ako čiarový kód, ktorý možno nájsť na miliónoch výrobkov a používa sa aj v ďalších oblastiach.

SkryťVypnúť reklamu

Označenie - skladajúce sa z čiernych pruhov rôznej hrúbky a 12-ciferného čísla - je možné naskenovať, čím sa rýchlo identifikuje produkt i jeho cena.

Za priekopníka myšlienky čiarových kódov sa považuje Laurerov kolega z IBM Norman Woodland, ktorý si dal koncept patentovať v roku 1952. Ním navrhovaný kód spočiatku vychádzal z Morseovho kódu.

Svoj nápad však nedokázal rozvinúť, keďže v danom čase neexistovali lacné laserové tlačiarne a potrebné počítačové technológie.

Vyvinul skener

O dve desaťročia neskôr Laurer vyvinul skener, ktorý dokáže čítať kódy číselne. Vo svojom kóde použil pruhy, nie kruhy, ktoré sa ukázali ako nepraktické pre tlač.

Spoločnosť IBM uviedla tento produkt na trh v roku 1973 a prvá transakcia načítaním čiarových kódov sa uskutočnila 26. júna nasledujúceho roku v supermarkete v meste Troy v štáte Ohio.

SkryťVypnúť reklamu

Prvým naskenovaným výrobkom bolo balenie žuvačiek Juicy Fruit od firmy Wrigley, ktoré sa teraz nachádza v Národnom múzeu dejín Spojených štátov amerických (National Museum of American History) v meste Washington.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Inštalácia je jednoduchá a netreba ani vŕtať do stien.


SME Creative
Ceny zvyšuje Orange, aj Slovak Telekom.

Berners-Lee poukazuje na dva základné problémy.


a 1 ďalší
Nosná raketa Falcon 9 patriaca spoločnosti SpaceX, čaká na rampe NASA na Myse Canaveral na Floride.

Od roku 2020 firma vyslala na raketách Falcon 9 do kozmu niekoľko prototypov.


ČTK
Podcast Klik

Komentovaný prehľad technologických správ.


a 2 ďalší
SkryťZatvoriť reklamu