SME

Žijete pod nátlakom technologického stresu?

Možno ste si to doposiaľ ani nestihli uvedomiť, ale ak patrí IT príloha medzi prvé stránky na ktoré v denníku zalistujete a IT servery sú vašou rannou kávou, je viac ako pravdepodobné že váš život vážne ovplyvňuje technologický stres. Čím viac sa medzi te

foto - stock.xchng

chnologickými hračkami, počítačmi a elektronikou pohybujete, tým viac dokážu negatívne vplývať na vašu psychiku – varujú psychológovia celého sveta.

Technika má pre nás vždy pripravené nejaké nepredvídané prekvapenia vo forme problémov. V práci narazíte na starosti s chybou pri odosielaní e-mailov, na ulici môže vaša platobná karta zostať pohltená bankomatom a v domácnosti zistíte že akumulátor mobilného telefónu vypovedal činnosť alebo WiFi internetové pripojenie jednoducho opäť nefunguje. Technológie nad vami dvíhajú varovný ukazovák. Vyhnúť sa im však nemôžete. Ak sa poobzeráte okolo seba, zistíte že v každej miestnosti nájdete aspoň jedno zariadenie bez ktorého si pohodlný život nedokážete predstaviť. Vašou úlohou je aby ste boli schopní každé z nich ovládať a svoj intelekt zamerali na to, ako ho skrotiť v prípade neposlušnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Žiadnu z týchto nátlakových situácií by ste nemuseli absolvovať ak by naše životy čoraz intenzívnejšie neboli závislé od moderných technológií. Technologický stres sa stáva problémom posledných dvoch desaťročí a môže vyústiť až do fatálneho stavu – technofóbie. Kto nezvládne nátlak techniky a podľahne nekonečnému radu problémov, ten sa začne pred technikou ukrývať, aby nemusel čeliť jej nástrahám. V dnešnom pretechnizovanom svete je to však bez obmedzenia komfortu nemožné.

Čím rýchlejšie a efektívnejšie dnešné zariadenia pracujú, tým viac urýchľujú i náš život. Ľudia sa snažia byť rovnako rýchli ako technika a tak ako zvládajú počítače v multitaskingu prevádzkovať viac úloh súčasne, ľudia sa snažia vybaviť viac úloh v kratšom čase aby získali čo i len kúsok voľnej chvíle. Tú však chtiac-nechtiac opäť premenia na čas určený pre prácu alebo riešenie vzniknutých problémov. Namiesto oddychu tak prichádza stres.

SkryťVypnúť reklamu

Na vine sú vraj mobilné telefóny a internet
Psychológovia určili za hlavného pôvodcu technologického stresu zariadenia, ktoré nám zamedzujú v „odpojení sa“ zo sveta technológií a prenasledujú nás na každom kroku. Obyčajný mobilný telefón je najčastejšou bránou pre prichádzajúci stres. Je to práve on, ktorý ruší časové a priestorové hranice vašej práce a núti vás pracovať i v čase voľna. Stačí jeden telefonát a vy okamžite riešite pracovné úlohy i bez toho aby ste museli sedieť na svojom pracovisku. Od začiatku 70tych rokov kedy začali technológie mobilných telefónov vznikať stúpla priemerná penetrácia v krajinách s rozvinutou ekonomikou až na 66 percent. Znamená to, že viac ako polovica ľudí zostáva nepretržite dostupná pre riešenie problémov bez ohľadu na to kde sa nachádzajú a akú aktivitu vykonávajú.

SkryťVypnúť reklamu

S prienikom počítačov do domácností a ich pripojením na internet hrozba rapídne narastá. Na rozdiel od mobilného telefónu je počítač omnoho komplikovanejším zariadením ktoré prináša so sebou množstvo konfliktných situácií a ešte širšie možnosti prichádzajúcej komunikácie. Zdá sa že jediným liekom je sebadisciplína a prestrihnutie „pupočnej šnúry“ ku globálnym komunikačným sieťam.

Prečo technologický stres vzniká?
Technologický stres neustále narastá, pretože technológie ktoré nám uľahčujú život v nás stierajú pocit záťaže a vyčerpania. Strácame prehľad o tom, že práca ktorú sme si vytýčili je už hotová a púšťame sa do novej. Ľudia si v rýchlo sa meniacom svete zvykli na to, že sa treba neustále prispôsobovať technologickým novinkám a tak absorbujeme príliš mnoho informácií ktorých platnosť vyprší skôr ako si ich stihneme úplne osvojiť. Naše vnemy sú preplnené rôznymi vizuálnymi a akustickými podnetmi a tak nás dokáže vyviesť z rovnováhy i to, ak vo vysielaní televízie alebo v skladbe v rádiu počujete zvukový fragment, ktorý pripomína zvonenie mobilného telefónu alebo signál prichádzajúcej elektronickej správy. Stresuje nás okolie domáhajúce sa technologickej pomoci a úlohy týkajúce sa údržby zariadení. Čo však dokáže priniesť najväčší stres je porucha zariadení v momente, ak ich najviac potrebujete. I preto je najčastejšou príčinou zlyhania klávesnice a myši jej rozbitie používateľom, v ktorom sa stres nakopil nad akceptovateľnú hranicu.

SkryťVypnúť reklamu

Viete aké sú symptómy technologického stresu?
Ak strácate koncentráciu, často zabúdate, máte problémy s oddychom a spánkom alebo narastá vaša netrpezlivosť pri bežných prácach, mali by ste sa zamyslieť nad tým, či nejde o vznikajúce príznaky technostresu. Bolesti hlavy, problémy so žalúdkom a chrbticou, či pocity paniky a nepríčetnej zúrivosti pri čoraz menších problémoch naznačujú, že situácia sa vyostruje. Kto nedokáže udržať krok s techninkou, alebo svoje návyky nevie prispôsobiť požiadavkám meniaceho sa okolia, ten by sa mal pozastaviť a prehodnotiť situáciu. Je vôbec nevyhnutné aby sme boli ovládaní stresom? Existujú nejaké „lieky“ na jeho zmiernenie alebo odstránenie? Ak vás napadlo odpojenie domácnosti od elektrického rozvodu a únik kdesi do prírody znamená to že ste kapitulovali a technológie svoj súboj vyhrali. Mali by ste však vedieť, že riešenia existujú.

SkryťVypnúť reklamu

Čo spôsobilo najväčšie globálne nárazy technologického stresu?

  • Y2K fóbia
  •  Hromadný prienik mobilov na trh
  •  Masové zavádzanie internetu do domácností
  • Lavínová infikácia červami blaster a sobig
  • Zistenie že zamestnávatelia a ISP môžu čítať e-maily zamestnancov a klientov
  • Budovanie spotrebnej elektroniky na zabudovaných počítačoch
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Tech

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Naučte deti narábať s peniazmi: Máme pre vás niekoľko tipov
  2. GUTEN TAG! Deň plný pohody, zaujímavých destinácií a informácií
  3. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  4. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  5. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  6. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  7. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Ak chcete byť bohatší, musíte nad peniazmi rozmýšľať
  2. Exportujete do zahraničia? Poistite si svoje pohľadávky
  3. Vyhnúť sa plateniu daní? Drzý gróf v Apúlii to vyriešil svojsky
  4. Práca snov? Prihlás sa na prácu sprievodcu v BUBO
  5. Daň z cukru zasiahne sociálne slabších a ohrozí výrobu sirupov
  6. Deň narcisov už po piatykrát v dm
  7. Nissan Qashqai: Facelift prináša množstvo inovatívnych vylepšení
  8. Choďte za odborníkom. Či vás bolí zub alebo chcete investovať
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 784
  2. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine! 8 669
  3. V púpave je všetko, čo potrebujete 5 210
  4. Zmena pre ľudí s postihnutím: Prichádzajú európske preukazy 4 098
  5. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 3 127
  6. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím 2 916
  7. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike 2 386
  8. 25 tipov na tašky, ktoré vás budú baviť. A takto si ich vyrobíte 2 249
SkryťZatvoriť reklamu